• Działania profilaktyczne

•

Uzależnienie od smartfonu grozi każdemu z jego użytkowników, dlatego warto próbować zapobiec jego pojawieniu.

Psycholodzy alarmują, że zbyt duże przywiązanie do telefonu może prowadzić do stopniowego uzależnienia zwanego fonoholizmem. Jednak nie chodzi o to, by zabronić dostępu do telefonu, lecz nauczyć się korzystać z niego z głową.

W listopadzie zorganizowaliśmy w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas IV-VIII na temat “Fonoholizm - jak zapobiegać?”. Poprowadziła je socjoterapeutka i resocjalizatorka pani Kamila Pakosz ze Studia Diagnozy i Profilaktyki Społecznej DIALOG w Krakowie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i identyfikowali się z usłyszanymi historiami. Wielu z nich nie wyobraża sobie dnia bez telefonu. Jest on dla młodzieży najważniejszym źródłem informacji i relacji towarzyskich. Internet, mobilność, aplikacje – to trzy pojęcia, którymi żyją współczesne dzieci. Uczniowie przyznali, że ważnym krokiem jest ustalenie zasad i etapów stopniowego ograniczania czasu spędzanego przy telefonie. Warto korzystać z tradycyjnego budzika czy kalkulatora.

Natomiast 5 listopada 2019 roku odbyła się wywiadówka profilaktyczna  dla rodziców i nauczycieli pod hasłem Fonoholizm - Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniem związanym z Internetem i nadużywaniem telefonu komórkowego?

Naszym zdaniem bardzo ważna jest kontrola rodzicielska. Spotkanie to uświadomiło rodzicom i nauczycielom, jakie szkody wyrządza dzieciom nierozłączność z telefonem (internetem i aplikacjami). Poznaliśmy ciekawe sposoby zapobiegania fonoholizmowi i otrzymaliśmy cenne wskazówki.

Nasza szkoła również przyłącza się do stanowiska, że można żyć bez smartfonu. Samorząd Uczniowski organizuje comiesięczne akcje “Dzień bez telefonu”, które pokazują uczniom, że spędzanie przerw bez tego urządzenia również może być atrakcyjne.

...............................................................

Program Prewencyjny LUPO dla uczniów szkół podstawowych prowadzony jest przez lubuskich policjantów od kilkunastu lat.

30 października 2019 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej w Babimoście naszych dzielnicowych sierż.szt. Piotra Czubę i st.sierż. Darię Puchalską. Podczas corocznego spotkania z uczniami klas I-IV funkcjonariusze przypomnieli o lubuskiej policyjnej maskotce – tygrysku LUPO oraz różnych aspektach bezpieczeństwa. Mówili o przepisach obowiązujących uczestników ruchu drogowego, bezpieczeństwie w szkole i na podwórku. Przypomnieli o zagrożeniach, jakie może nieść Internet oraz związanej z nim cyberprzemocy. Omówili bezpieczeństwo w kontaktach z nieznanymi osobami i zasady zachowywania się podczas imprez masowych. Poruszyli także tematy związane z pierwszą pomocą.

Policjanci od najmłodszych lat uczą swoich słuchaczy, że ich bezpieczeństwo w bardzo dużym stopniu zależy od ich zachowania i ich świadomości oraz właściwej oceny możliwych niebezpieczeństw.

Tekst i zdjecia - Urszula Kusiak.