• Szkolny Klub Europejski

    • W 15. ROCZNICĘ DZIAŁALNOŚCI TEATRALNEJ

     9.12.2019 r.

     „PRZYGODY  PIOTRUSIA PANA" w wykonaniu  naszych uczniów i absolwetów ze Szkolnego Klubu Europejskiego  oraz kółka teatralnego przy Gminnym Ośrodku Kultury a także wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście.

     Ile dzieci chciało, choć przez minutę stać się dorosłymi? Kto choć raz w życiu nie zapragnął latać? Czy jest choć jedna osoba, która nie marzyła, by na statku pirackim przemierzać morza i oceany? Gdzie jest Nibylandia? Czy być Piotrusiem Panem, to znaczy nie umieć kochać? Czy wróżki istnieją? Czy tykanie budzika może obudzić krokodyla? Gdzie leży granica naszej wyobraźni? Czy…? Ale…? Dlaczego…? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można było znaleźć w naszym „kolorowo – muzyczno – fantastycznym” spektaklu!

     Można śmiało powiedzieć, że było to ogromne przedsięwzięcie, nie ze względu na efekt finalny (choć ten był wspaniały), ale na pracę naszych aktorów włożoną w przedstawienie. Scenariusz był elastyczny i występujący  sami mogli zmieniać teksty, wymyślać  scenografię i, ku mojemu zdziwieniu, nawet na występie dostosowywały tekst do sytuacji. Cudownie było obserwować ich grę..., choć trzeba przyznać szczerze, że same próby były ogromnie wyczerpujące zarówno i fizycznie jak i psychicznie. Opanowanie na scenie około 50 aktorów różnych grup wiekowych to wyczyn na miarę Oskara! Ponad 20 uczniów to nowicjusze.

     Ilość wróżek i piratów zmieniała się z próby na próbę. Częste nieobecności aktorów z różnych ważnych lub mniej ważnych powodów napawały lękiem, czy damy radę zdążyć ze wszystkim przed premierą. Ale bawiliśmy się fenomenalnie!!! I to się liczy... Nic tak nie rozwija, jak kreatywność i elastyczność...

     Scenografia zrobiła swoje - prawdziwy statek dla piratów, drzewo z domkiem, autentyczna zjeżdżalnia na wyspie i płynąca łódka z piratami zaskoczyła publiczność. A indiańskie i pirackie tańce podniosły dynamikę spektaklu. Nie wspominając już o grze świateł, które to współgrały znakomicie ze scenami na morzu, na zielonej wyspie lub w indiańskiej wiosce.

     Wszystkie te efekty - scenografię, muzykę i stroje aktorów zawdzięczamy  ludziom dobrej woli  oraz naszym rodzicom. Dziękujemy!

     Wywiad w Radiu Zachód

     ................................................................................................................................

      

     "Opowieść wigilijna"

     Szkolny Klub Europejski przy Szkole Podstawowej oraz Kółko Teatralne przy Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście przygotowali sztukę na podstawie książki Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. Premiera tego przedstawienia odbyła się 8 grudnia 2017 r. o godz. 18.30 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście.


     W przygotowaniach do przedstawienia, przy scenografii, oświetleniu, efektach specjalnych tygodniami pracowali zaangażowani sercem rodzice występujących dzieci i młodzieży oraz ludzie zaprzyjaźnieni z naszym teatrem. Strojami z epoki wiktoriańskiej wsparł nas Teatr Lubuski w Zielonej Górze, z którym to współpracujemy już ponad 10 lat, wystawiając nasze sztuki. W pomoc zaangażowaliśmy także zakłady pracy, które wspomogły nas materiałami do tworzenia dekoracji.

      

     W przedstawieniach naszych, często biorą udział dzieci od przedszkola aż po naszych absolwentów, studentów a także osoby dorosłe. Cieszymy się, że co roku możemy wprowadzić mieszkańców naszego miasteczka w wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, w zaczarowany świat dzieciństwa i baśni.


     Wspaniała scenografia i kostiumy, wyjątkowa gra aktorów, znakomita muzyka, bogactwo ruchu i obrazu gwarantowała fascynujące widowisko z głębokim przesłaniem, opowiadające o tym co w życiu jest najważniejsze. To sztuka, którą warto było zobaczyć! O popularności naszych corocznych przedstawień świadczyć może zawsze po brzegi wypełniona sala.

      

     Jolanta Reimann

     Fotorelacja Lecha Kozubala z próby generalnej przedstawienia.

      

      

     KONCERT JESIENNY

     W piątkowy wieczór 17 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście odbył się wieczór poezji  pt. „Jesienny koncert ze świerszczem”. Licznie przybyli goście, w pięknej  i ciepłej scenerii malowanej kolorami jesieni, mieli okazję wysłuchać recytacji poezji Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Jana Lechonia, Władysława Broniewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i innych poetów w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej oraz wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście.

     Jesienną zadumę wywołaną poezją,  przerywano nastrojową muzyką- utworami Czesława Niemena, Magdy Umer, Skaldów. Wzruszająco na skrzypcach zagrała Jagoda Urbanowicz, natomiast Wiktoria Olender zaśpiewała z panią Jolantą Reimann  piosenkę „Jesienna zaduma”

     Nad organizacją imprezy czuwały Panie Jolanta Reimann i Małgorzata Kaczmarska przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Babimoście. O oprawę muzyczną zadbał pan Marcin Szczechowiak, któremu serdecznie dziękujemy.

     Mimo jesiennej szarugi za oknem, był to przemiły pachnący herbatą listopadowy wieczór.

     Jolanta Reimann i Małgorzata Kaczmarska

      
     Więcej zdjęć...

     Jolanta Reimann

      

     Wieczór poezji Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia”

     19 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście odbył się wieczór poezji poświęcony pamięci Marka Grechuty zatytułowany „Ocalić od zapomnienia”. W nastrojowym klimacie płonących świec, przy herbacie mogliśmy wysłuchać informacji o życiu i twórczości poety oraz pięknych recytacji jego utworów: „Ocalić od zapomnienia”, „Świecie nasz”, „Parasole” oraz tych, które tak chętnie śpiewał: „W malinowym chruśniaku” B. Leśmiana, czy „Niepewność” A. Mickiewicza w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Każdą recytację publiczność nagradzała gromkimi brawami.

     Uzupełnieniem wieczoru, który dodatkowo wprowadził w nastrój sympatyków poezji Marka Grechuty była oprawa muzyczna w postaci utworów niegdyś wykonywanych przez poetę. Zachwycająco na instrumentach zagrały siostry Julia i Jagoda Urbanowicz, natomiast Paweł Aleksandrów, Pani Jolanta Reimann oraz Państwo Agnieszka i Miłosz Krawiec swoim wykonaniem piosenek „Nie dokazuj miła, nie dokazuj” oraz „Dni, których jeszcze nie znamy” tak zarazili publiczność, że cała sala podśpiewywała wraz z nimi.

     Nad organizacją imprezy czuwały Panie Jolanta Reimann i Małgorzata Kaczmarska. W role narratorów i recytatorów wcielili się uczniowie: Kacper Materna, Oskar Piwecki, Remigiusz Jeż, Julia Sokólska, Mateusz Wołek, Emma Król, Piotr Zamolski, Wiktoria Olender, Karina Bładyko, Hubert Anuszkiewicz, Sebastian Belczyk, Anna Heyduk oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – Szymon Suszek i Dawid Kłębucki. O oprawę muzyczną zadbali Państwo Agnieszka i Miłosz Krawiec, którym serdecznie dziękujemy.

     Jolanta Reimann i Małgorzata Kaczmarska

      

     Shrek

     Szkolny Klub Europejski przy Zespole Szkół w Babimoście oraz Kółko Teatralne przy GOK-u, pod opieką p. Jolanty Reimann, już po raz kolejny zabrali publiczność we wspaniałą podróż do krainy bajki.

     Tym razem zaprosiliśmy wszystkich przybyłych na przygody Shreka. To historia zakompleksionego ogra, jego przyjaźni z gadatliwym osłem i rodzącej się miłości do księżniczki Fiony.

     Wspaniała gra aktorska, przepełnione humorem i mądrością dialogi oraz niepowtarzalna sceneria zaskoczyła, rozbawiła i wzruszyła publiczność. Sala kinowa wypełniona była po brzegi. Publiczność zajęła miejsca nawet na schodach. Nie zabrakło dużych i małych, a nawet najmniejszych. Słyszeliśmy, że tylu ludzi jeszcze nie było. Choć musimy przyznać nieskromnie, iż nasze coroczne przedstawienia cieszą się ogromną popularnością.

     Chcieliśmy za pomocą tej sztuki przekazać przesłanie o błędnej powierzchownej ocenie człowieka. Pragniemy, aby dotarło ono głęboko do serc ludzkich, szczególnie w tak ważnym dla nas czasie przedświątecznym  – czasie radości, miłości i pojednania. Sztuka ta nawiązała także do wrażliwości ludzkiej, wspomina o tym, że najważniejsza jest osobowość, charakter człowieka, a nie uroda i majątek.

     Do współpracy w tym przedstawieniu zaprosiliśmy także naszych uczniów, którzy opuścili już progi naszej szkoły i są teraz uczniami szkół średnich oraz przedszkolaków z miejscowego przedszkola „Pod Muchomorkiem”. Współpraca z dziećmi i młodzieżą w tak różnym wieku jest dla nas nie pierwszym już, ale bardzo sympatycznym doświadczeniem.

     Piękne stroje, wspaniała dekoracja oraz muzyka jest też zasługą cudownych rodziców i innych wspaniałych ludzi, którzy swoim zaangażowaniem wsparli nasze przedstawienie. Są oni wzorem dla swoich dzieci oraz przykładem ludzi twórczych i służących pomocą. Za wsparcie finansowe dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły oraz Pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście.

      

     CALINECZKA

     Dnia 14 czerwca 2015 r. z okazji świętowania Dni Babimostu, uczniowie Szkolnego Klubu Europejskiego przy Zespole Szkół w Babimoście oraz dzieci z sekcji teatralnej działającej przy Gminnym Domu Kultury wzięły udział w przedstawieniu pt. „Calineczka”. Mali aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role i wręcz profesjonalnie przedstawili występujące w bajce postacie. Stroje aktorów, charakteryzacja oraz scenografia jak zwykle oczarowały publiczność.
     Opiekunem Szkolnego Klubu Europejskiego jak i sekcji teatralnej jest Jolanta Reimann. Za scenografię odpowiedzialne były Urszula Zając i Jolanta Reimann. Należy tu także wymienić wspaniałych rodziców, których pomoc przy przygotowaniu bajki była bezcenna. Bardzo dziękujemy państwu Katarzynie i Cezaremu Stroińskim, Bernadecie Pietraszewskiej oraz Piotrowi Kubiakowi.
     Przedstawienie to zostało przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w ramach projektu niemiecko-polskich partnerskich warsztatów muzyczno-teatralnych.

      

     Opowieści przy kominku

     Dnia 20 grudnia 2014r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej GOK w Babimoście odbył się spektakl pt. „Opowieści przy kominku”. Przedstawienie to zostało zorganizowane z okazji dziesięciolecia Klubu Europejskiego, działającego przy Zespole Szkół w Babimoście oraz sekcji teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury. Opiekunem tych dwóch sekcji jest nauczycielka języka niemieckiego, pani Jolanta Reimann. Po raz dziesiąty już babimojszczanie oraz mieszkańcy okolicy mogli delektować się sztuką przygotowaną na ten czas przedświąteczny. Tym razem publiczności zostały przybliżone sztuki sprzed wielu lat. Wszyscy zostali przeniesieni do zaczarowanego ogrodu Alicji z Krainy Czarów, w którym odegrane zostały różne bajki. Tytułową rolą publiczność zachwyciła Anna Brzostek. Następnie aktorzy zaprezentowali sztukę „Śladami Apaczów”. ,a kolejną sztuką było „Dawno, dawno temu”, czyli pięknie przedstawiona bajka z motywem świątecznym, która to idealnie wprowadziła wszystkich przybyłych, małych i dużych, w nastrój zbliżających się świąt. Przez cały czas mogliśmy podziwiać piękne dekoracje, wykonane przez p. Urszulę Zając oraz Jolantę Reimann, które uświetniły wspaniałą scenerię owego widowiska. Należy wspomnieć , że w ubiegłym roku uczniowie ci wraz ze swoją opiekunką zostali wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie „Teatr internetowy” oraz zaproszeni do TV zielonogórskiego, do programu na żywo.

     Piątek, 6 grudnia 2013 r. dzień św. Mikołaja

     Śnieg, zawieja, wiatr i niepewność aktorów, czy publiczność dotrze w taką pogodę do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście.

     A jednak, krótko przed osiemnastą pojawili się pierwsi widzowie, a tuż za nimi tłumy i nasza nadzieja na udany spektakl.Wszystkie miejsca siedzące i stojące zajęte. Jeszcze brak wiary , że i tym razem spodobamy się publiczności, choć sztuka poważniejsza niż zazwyczaj, dłuższa i nieco dziwna treść powieści Lewisa Carrolla.

     Zaczynamy, wprowadzając publiczność w zaczarowany, dziwny świat , który zrozumieć może tylko umysł dziecka. A co z dorosłymi, jaka będzie ich reakcja?Scenografia, światła, stroje oraz gra uczniów zafascynowały wszystkich. Owacje i gratulacje dla aktorów za tak profesjonalną grę nie miały końca.Taka sobie mała kultura w małym miasteczku, a jaki wielki odzew, jakie wielkie dzieło. Jaka rzesza zaangażowanych społecznie ludzi, przy pomocy
     w wystawieniu tego spektaklu.

     Grający aktorzy to uczniowie z Zespołu Szkół w Babimoście od pierwszaków po najstarszych gimnazjalistów, nasi absolwenci oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście. Integracja aktorów na scenie była fascynująca. Przecież nie wszyscy znali się na co dzień.

     Jedyna rzecz , która łączy ich to zamiłowanie do sztuki i przynależność do Klubu Europejskiego oraz zespołów teatralnych pod opieką Jolanty Reimann.

     To był dla nas jeden z najpiękniejszych wieczorów, który wynagrodził nam czas ciężkiej i długiej pracy. Dla takich chwil warto żyć.