• Rekrutacja uzupełniająca

     • Komisja Rekrutacyjna przy Szkole Podstawowej w Babimoście informuje, że lista uczniów zakwalifikowanych do dalszego postępowania rekrutacyjnego w rekrutacji uzupełniającej, dostępna jest w sekretariacie szkoły. Jednocześnie przypominamy, że do 27 maja 2022 r. (piątek), należy potwierdzić wolę uczęszczania dziecka do szkoły.

     • Sukcesy sportowe

     • Udany występ naszych lekkoatletów ze Szkoły Podstawowej podczas finału wojewódzkiego Festiwalu Sztafet LOM w Słubicach

      Bardzo udany występ zaliczyli uczniowie naszej szkoły podczas finału wojewódzkiego Festiwalu Sztafet Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w Słubicach w dniu 17 maja. Szkołę reprezentowały cztery sztafety, w tym trzy dziewczęce i jedna sztafeta złożona z chłopców z klas VII-VIII. Największy sukces odniosły dziewczęta z klas VII-VIII, które wywalczyły srebrny medal w „sztafecie szwedzkiej” ( 600m, 400m, 200m, 100m), ulegając jedynie szkole sportowej z Żar. Nasze srebrne medalistki to: Anita Chmielak, Amelia Sypniewska, Hanna Łukaszewska i Zofia Szczeszek. Kolejne  czwarte, wysokie miejsca tuż za podium  zajęły dziewczęta z roczników klas szóstych w składzie: Patrycja Konieczek, Nikola Wołek, Maria Uracz i Kornelia Groszek               ( sztafeta szwedzka) oraz dziewczęta z klas VII-VIII w sztafecie sprinterskiej 4x100m w składzie: Weronika Gulak, Aleksandra Kuc, Marta Brudło i Jagoda Urbanowicz. Sztafeta szwedzka złożona z chłopców zajęła również wysokie piąte miejsce w województwie lubuskim. Warto dodać, iż w reprezentacji naszej męskiej sztafety znalazł się bardzo uzdolniony sportowo uczeń z Ukrainy Artur Jaremczuk. Pozostali biegacze to Igor Rurkowski, Michał długosz i Nikodem Maszner. 

      Na zakończenie tej sportowej imprezy organizatorzy ze Słubic oraz przedstawiciele SZS z Zielonej Góry dokonali medalowych dekoracji oraz podsumowali zmagania młodych lubuskich lekkoatletów. W klasyfikacji generalnej młodzież z SP w Babimoście otrzymała pamiątkowy puchar i dyplom za trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej wszystkich szkół, biorących udział w tych lekkoatletycznych zmaganiach sztafetowych. Wszystkim biegaczom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w lekkiej atletyce w finałach wojewódzkich  indywidualnych. 

     • Projekt Polska

     • Projekt – Polska (Koszulki z napisami w języku angielskim)

      Oto jak uczniowie klasy 4b zachęcają do zwiedzania Polski i jak solidaryzują się z Ukrainą. 

      Dzieci przygotowały swoje projekty koszulek, umieszczając na nich hasła „reklamujące” Polskę. Każdy z uczniów miał swoją wizję. Jak na młodych projektantów to naprawdę ciekawe prace…

      Tekst: Patrycja Stajkowska

     • Wycieczka do Torunia

     •  Uczniowie klas 3a, 4a, 4b oraz  8a, 8b oraz 8c  spędzili dwa słoneczne dni, od 17 do 18 maja br.,  w Toruniu. Pierwszy dzień wycieczki był poświęcony na zwiedzanie starówki Torunia – miasta Mikołaja Kopernika. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. Kościół Franciszkański, Krzywą Wieżę, mury miasta, Bulwar Filadelfijski, katedrę św. Janów oraz Ratusz. Nieco później odwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika. W tym niezwykłym interaktywnym miejscu przenieśliśmy się  w czasie do średniowiecza i poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Każdy z uczniów miał okazję w trakcie warsztatów piernikarskich ulepić swoje własne korzenne ciasteczka. Dzień pierwszy zakończył się wizytą w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. W centrum mogliśmy obejrzeć  wystawy m.in. „O obrotach”, Rzeka”, „IDEE”, „…To takie proste”, „Główka pracuje”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Odkrywaliśmy żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy dzięki strefom tematycznym oraz eksponatom.

      Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Domu Legend, w którym przenieśliśmy się do średniowiecza i poznaliśmy historię Torunia z wykorzystaniem legend miejskich. Dzień zwiedzania zakończyliśmy w Domu Mikołaja Kopernika – interaktywną wystawą. 

       

      Wycieczka dała nam możliwość poznania kultury i dziedzictwa narodowego jak  również była świetną okazją do integracji uczniów oraz kadry szkoły.

       

      Wycieczka do Torunia  została dofinansowana w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”.

       

      Tekst: Patrycja Stajkowska 

     • Egzamin klas ósmych- fotorelacja

     • Egzamin ósmoklasisty 2022 rozpoczął się dzisiaj o godz. 9 i potrwa trzy dni. W tym czasie uczniowie rozwiążą kolejno trzy testy: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Życzymy wszystkim ósmoklasistom powodzenia.

     • Przyrodniczy escape room w klasie

     • Uczniowie klasy 5b bawili się, uczyli oraz integrowali podczas gry edukacyjnej.

      Znajdowali wskazówki, rozwiązywali ukryte zadania, zgadywali hasła. Szukając odpowiedzi uczyli się mylić i wyciągać z tych pomyłek wnioski, poznawali siebie oraz swoje mocne strony. 

      Głównym celem zajęć było poszukiwanie, myślenie logiczne, współpraca w grupie oraz rozwijanie kompetencji kluczowych.

      Uczniowie byli zachwyceni pomysłem i są gotowi na kolejne trudniejsze zadania.

      A my ponownie im tych wyzwań dostarczymy, przygotowując zadania o tematyce przyrodniczej.

      Monika Maksimczyk

      Barbara Kubaś

     • Akacjowe ranczo

     • Uczniowie klas 1a i 1b odwiedzili "Akacjowe Ranczo" w Karszynie. Dzieci zapoznały się ze ścieżką edukacyjną. Miały możliwość usłyszeć odgłosy zwierząt leśnych, zobaczyć różne gatunki ptaków i przypomnieć sobie zasady recyklingu. Ciekawostką było poznanie budowy drzewa, jego przekroju oraz posłuchanie dźwięków drewna różnych gatunków drzew. Następnie korzystały z licznych atrakcji na terenie całego obiektu między innymi z przejazdu bryczką. Na zakończenie posilili się kiełbaską z grilla oraz ciasteczkiem i arbuzem.

     • Wycieczka klas 3a i 3b

     • Podczas wycieczki  do Skansenu w  Ochli i  ogrodu botanicznego w Zielonej Góry 20 maja br.  uczniowie  zwiedzali zabytki kultury ludowej z regionu lubuskiego – drewniane chałupy z przełomu XVIII i XIX wieku przeniesione z terenu Dolnych Łużyc, tradycyjną wiejską zabudowę z Zachodniej Wielkopolski, chatę z Potrzebowa datowaną na 1675r. Brali udział w warsztatach – malarstwo na szkle. Wykonane prace otrzymali na pamiątkę. Na zakończenie zjedli kiełbaski z grilla. Podczas wizyty w ogrodzie botanicznym poznali różnorodność flory . Mieli szansę karmić zwierzęta w mini zoo. Następnie bawili się na kręgielni. Wyjazd miał swój finał  w McDonald’ s.
      Wycieczka została dofinansowana w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”.

       

      Tekst i zdjęcia: Elżbieta Kurowska-Hoły, Emilia Starosta

     • Konkurs logopedyczny

     • W minionym tygodniu odbył się plastyczny konkurs logopedyczny. Temat zabawy to:  "Rzeczy, które przechowuje się w piwnicy". Nazwy namalowanych przedmiotów nawiązują do trenowanych przez uczniów głosek. Zwycięzcami konkursu zostali:

      I miejsce zajęła Laura Uszler z kl. 4a
      II miejsce zajęła Patrycja Poźniak z kl. 2b
      III miejsce zajęli Jan Petryszyn k kl. 2a oraz Angelika Podrzycka z kl. 3a.

      Gratulujemy.

     • Wirtualne podróże po świecie

     • Małe projekty-Wirtualne podróże po świecie. W świetlicy szkolnej przygotowujemy się  już do wakacji. Właśnie rozpoczęliśmy wirtualne podróże po świecie. Co tydzień będziemy wybierać się do innego kraju. Dzieci wykonały najpierw paszporty, a następnie zbierają informacje na temat danego kraju. Jako pierwszy kraj wybraliśmy Egipt. Poznajemy nie tylko kulturę i zabytki oraz inne aspekty turystyczne kraju, ale interesuje nas życie dzieci,ich możliwości, zainteresowania, system szkolnictwa. Mamy nadzieję,że podróże te będą  wspaniałą przygodą i mądrą lekcją, zanim wybierzemy się na wakacje w daleki świat.

       

      Tekst i zdjęcia: Jolanta Reimann

     • Wyniki konkursu "Matematyczny kangur"

     •  

      Są już oficjalne wyniki tegorocznego konkursu.

      Wyróżnienia w naszej szkole zdobyli:

      Adam Pisarek         klasa 2b
      Patrycja Poźniak     klasa 2b

      Julia Brychcy        klasa 4a

      Zuzanna Matysiak    klasa 8b
      Wiktor Grasza        klasa 8b
      Marta Brudło         klasa 8b

       

      Gratulujemy nagrodzonym!!!
       

     • Klasy 5 i 6 na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej

     • Podczas wycieczki do Kotliny Kłodzkiej 10-11 maja br. uczniowie klas 5 oraz 6 zwiedzili na początku Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze – największą drewnianą budowlę o funkcjach religijnych na świecie. Następnie obejrzeli zamek Książ położony na Pogórzu Wałbrzyskim. Stamtąd pojechali do Dusznik Zdroju, gdzie mieli szansę zobaczyć Muzeum Papiernictwa i w trakcie warsztatów własnoręcznie czerpać papier, który otrzymali później na pamiątkę.

      Kolejnego dnia dzieci udały się do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Tam przemierzały podziemne sztolnie „Sztolnię Gertrudy” oraz „Sztolnię Czarną Dolną”, zobaczyły także podziemny wodospad. Na powierzchnię wydostały się „Pomarańczowym Tramwajem” (bardzo głośnym). Następnie uczniowie przekonali się, jak pracowano w średniowieczu oraz jakie kary wymierzano przestępcom. W Średniowiecznym Parku Techniki obejrzeli i na własnej skórze doświadczyli, jak działa koło deptakowe. Przeszli przez Labirynt Strachu oraz złożyli odwiedziny złotostockiemu katu. Na szczęście wszystkich oszczędził.

      Ostatni punkt wycieczki stanowiło zwiedzanie największej twierdzy górskiej w Europie - Twierdzy Srebrnogórskiej. Przewodnik w kostiumie z epoki opowiadał przybyłym rekrutom, jak wyglądało niełatwe życie żołnierza w dawnych czasach.

      Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej została dofinansowana w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”.

      Tekst - Wioletta Wernerowska.

     • Sukces Klaudii

     • Klaudia Kruk z klasy 4 a odniosła kolejny sukces zdobywając nominację do finału wojewódzkiego w Lubuskich Konfrontacjach Asrtystycznych z Plastyki. Finał odbędzie się 27.05.2022 trzymamy mocno kciuki !

     • Co wykluło się z tego jajka?

     • Dużą wyobraźnią wykazali się uczniowie klas 1-3 malując prace inspirowane niezwykłym jajkiem. Zwycięzcami konkursu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną zostali:

      I miejsce – Nathan Szlachetka kl. 3b

      II miejsce – Julia Wolska kl. 2b

      III miejsce -  Kornelia Szewczyk kl. 3b

      Uczniowie wyróżnieni: Barbara Kusiak kl. 2a, Aleksandra  Kuczyk kl. 3b, Adam  Pisarek kl. 2b, Gabriela  Pawluk kl. 2b, Oktawia Rudnicka kl. 2b, Patrycja  Poźniak kl. 2b, Hanna  Kruk kl. 2a, Ernest  Łukasiewicz kl. 2b, Antonina  Łozowicka kl. 2a, Nadia Korzeniewska kl. 2b, Maja Korcz kl. 3 b, Marta Małycha  kl. 3a, Margarita Sztyben kl. 1 a i Maria Kremer kl. 1a. Gratulujemy!

     • Lubuskie Konfrontacje Artystyczne

     • 27.04.2022 r. W Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród uczestnikom biorącym udział w gminnym etapie Lubuskich Konfrontacji Artystycznych. Z naszej szkoły wzięło udział 31 uczniów z klas 2-7. Trzy uczennice uzyskały nominacje do dalszego etapu: Patrycja Poźniak z klasy 2b, Klaudia Kruk z klasy 4a oraz Zuzanna Dembowska z klasy 7b. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, a wygranym życzymy kolejnych sukcesów w kolejnym etapie.

       

      Tekst i zdjęcia: Emilia Starosta

     • Nasz reprezentant w finale PRO ARTE 2022

     • 21 kwietnia 2022 r. w Żagańskim Pałacu Kultury odbył się finał wojewódzki Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentował Adrian Kuc. Adrian zaprezentował wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” .

      Adrianowi gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

     • II Gminny Konkurs Językowy

     • 26 kwietnia 2022 r. odbył się w naszej szkole Drugi Gminny Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego pod patronatem Burmistrza Babimostu. O puchar Burmistrza rywalizowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Babimoście, Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych oraz z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku.

      Konkurs skierowany był do uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej pragnących sprawdzić swoje umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem, posługiwania się strukturami leksykalno-gramatycznymi. Uczestnicy mogli również sprawdzić swoją wiedzę z zakresu kultury  krajów anglo- i niemieckojęzycznych.

      Z dziewięciu rywalizujących ze sobą drużyn pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy 8b z Babimostu - Wiktor Grasza, Ewa Michalak, Zuzanna Matysiak, drugie miejsce uczniowie klasy 8 z Nowego Kramska Malwina Sikora, Olaf Bannach, Agnieszka Zmuda a trzecie uczniowie klasy 7b z Babimostu - Iga Heyduk, Jakub Cyl oraz Krzysztof Paciejewski.

      Zwycięzcy otrzymali  atrakcyjne nagrody sfinansowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Babimoście oraz wydawnictwa PWN i Pearson. Puchar przechodni ufundowany przez Burmistrza Babimostu został w tym roku przekazany zwycięskiej drużynie z Babimostu a wręczała ją pani Genowefa Materna, zastępca Burmistrza Babimostu.

      W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy 5a ze Szkoły Podstawowej w Babimoście pod kierunkiem pani Jolanty Reimann.

      Gratulujemy zwycięzcom, życzymy wszystkim dalszych sukcesów i liczymy na równie duże zainteresowanie konkursem w przyszłym roku.

      II Gminny Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego przygotowały nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego – pani Anna Prządka, pani Agnieszka Gaertner, pani Aleksandra Michalska, pani Jolanta Reimann oraz pani Patrycja Stajkowska.

      Tekst: Aleksandra Michalska Zdjęcia: Ewelina Wozińska, Patrycja Stajkowska.