• Teatr szkolny

        • Spektakl "Co mówią stare zdjęcia?"

          24.10.2022 r.

          Nasi uczniowie włączyli się w obchody 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech przypadającej właśnie na ten rok. Z tej okazji w sobotę 22 października br.  wystąpili w przedstawieniu zatytułowanym „Co mówią stare zdjęcia?”. Wcielili się między innymi  w role starych fotografii opowiadających zwiedzającym muzeum dzieciom o historii Związku, walce o przetrwanie kultury polskiej na ziemiach, które nie znalazły się w granicach Rzeczpospolitej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

          W rolach zdjęć można było zobaczyć Liliannę Waligórską, Hannę Kaczorek, Aleksandrę Kuc, Anastazję Antończak, Szymona Radzińskiego, Nataniela Sołtysiaka i Mateusza Szewczyka – również w roli przewodnika w muzeum. Zwiedzające je dzieci to: Hanna Wieczorek, Katarzyna Lewandowska, Leon Łasiński, Adrian Kuc. W postać zatroskanej nauczycielki wcieliła się Katarzyna Stasik.  Aktorom towarzyszyło grono uczniów z kl. 3 i 6: Patrycja Poźniak, Julia Wolska, Michalina Maszewska, Magdalena Mała i Hubert Doliński (także w funkcji asystenta reżysera).

          Zgromadzona publiczność bywała chwilami wzruszona, czasem rozbawiona. Nagrodziła młodych aktorów należnymi brawami. Za włożony trud i wysiłek serdecznie dziękują utalentowanym uczniom panie przygotowujące spektakl: Wioletta Wernerowska I Ewelina Wozińska. Zapraszamy do GALERII.

          .....................................................................................

           

          E. Stachura napisał, że „Życie to nie teatr”, jednak teatr uczy życia. Uczy, jak pokonać własne słabości, samodyscypliny, kreatywności i odpowiedzialności za siebie i innych, a więc pracy zespołowej, Dzięki niemu można „żyć podwójnie”, wcielając się w różne role. Rozbawić, czasem nieco przestraszyć lub wzruszyć. Doskonale potrafili i potrafią to nasi młodzi aktorzy zespołu „Jorik”, którzy od wielu lat (debiut – 2003r.) pojawiali się na deskach scenicznych.

          Przedstawienia naszego zespołu uświetniały uroczystości rocznicowe i państwowe  np. „Ziemia babimojska od wieków polska”, „Nie trać nadziei Polsko”, „Nike”. Przybliżały także postacie i bohaterów związanych z historią regionu – „konferencja prasowa” z Krzysztofem Żegockim, patronem gimnazjum, inscenizacja poświęcona Teodorowi Spiralskiemu, „wywiad” z Walentym Snowadzkim. Młodzi aktorzy występowali również często w adaptacjach legend opowiadających m. in. o dwóch figurach na babimojskim rynku, o Marcinie i królewskiej pieczęci – podanie podmoklańskie oraz w „Ostatniej pieśni Kaliny”.

          W  „sezonie” 2016/ 2017 grupa teatralna wystawiła dwie sztuki „Licho nie śpi” przygotowane z okazji 50 rocznicy powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej” oraz współczesny spektakl inspirowany nieco „Dziadami cz. II’ - . „Głucho wszędzie, niemo wszędzie, jak już było, tak nie będzie” poświęcony problemom dzisiejszych nastolatków.

          ...............................................................................................................