• Teatr szkolny

    • Spektakl "Co mówią stare zdjęcia?"

     24.10.2022 r.

     Nasi uczniowie włączyli się w obchody 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech przypadającej właśnie na ten rok. Z tej okazji w sobotę 22 października br.  wystąpili w przedstawieniu zatytułowanym „Co mówią stare zdjęcia?”. Wcielili się między innymi  w role starych fotografii opowiadających zwiedzającym muzeum dzieciom o historii Związku, walce o przetrwanie kultury polskiej na ziemiach, które nie znalazły się w granicach Rzeczpospolitej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

     W rolach zdjęć można było zobaczyć Liliannę Waligórską, Hannę Kaczorek, Aleksandrę Kuc, Anastazję Antończak, Szymona Radzińskiego, Nataniela Sołtysiaka i Mateusza Szewczyka – również w roli przewodnika w muzeum. Zwiedzające je dzieci to: Hanna Wieczorek, Katarzyna Lewandowska, Leon Łasiński, Adrian Kuc. W postać zatroskanej nauczycielki wcieliła się Katarzyna Stasik.  Aktorom towarzyszyło grono uczniów z kl. 3 i 6: Patrycja Poźniak, Julia Wolska, Michalina Maszewska, Magdalena Mała i Hubert Doliński (także w funkcji asystenta reżysera).

     Zgromadzona publiczność bywała chwilami wzruszona, czasem rozbawiona. Nagrodziła młodych aktorów należnymi brawami. Za włożony trud i wysiłek serdecznie dziękują utalentowanym uczniom panie przygotowujące spektakl: Wioletta Wernerowska I Ewelina Wozińska. Zapraszamy do GALERII.

     .....................................................................................

     Spektakl pt. "Gdzie diabeł nie może, tam..."

     14 czerwca 2019 r.

     W kolejnym spektaklu zespołu „Jorik” nawiązano do ballady A. Mickiewicza „Pani Twardowska”, jednak w przedstawieniu pojawia się również scena z diabelską szefową przyuczającą do zawodu stażystów. Zamiast karczmy pojawia się restauracja „Bella Roma”, w której przesiaduje Twardowski, szukając chwili spokoju. Nie jest mu dane go zaznać, bo do lokalu przybywają nie tylko czarty z Mefistofelesem, ale też urocza rodzina bohatera.

     Inscenizację zaprezentowano 14 czerwca 2019 r. Wystąpili w niej: Michał Truszkowski (jako Twardowski), Kacper Jarysz (Mefistofeles), Emanuela Król (diabelska szefowa), Tomasz Bielawski (szef kuchni), Hania Krawczuk (bramkarz Tony), Kacper Wójcik, Bartek Rakowski i Maciej Białoń (stażyści piekielni), Sara Treffkorn i Hania Mleczak (licealistki na wagarach), Julia Golar (pani Twardowska). Na scenie zadebiutowali też piątoklasiści: Natalia Poźniak, Wiktor Framm, Szymon Podolszański (urocze dzieci Twardowskiego) oraz gościnnie Kaja Kosicka (kelnerka), Miłosz Framm (ksiądz).

     W imieniu zespołu dziękujemy za każdą pomoc w przygotowaniu spektaklu. Zapraszamy do GALERII.

     .......................................................................................................

     "W drodze do Niepodległej"

     Już w środę 7 listopada 2018 r. rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie wystąpili w spektaklu pt. "W drodze do Niepodległej". Ukazywał on m. in.przyczyny i skutki zaborów, walki powstańcze, zsyłkę na Sybir, a także czasy II wojny światowej. Zwieńczeniem przedstawienia było zaśpiewanie "Murów" J. Kaczmarskiego. W inscenizacji wystąpili: Maciej Białoń, Tomek Bielawski, Hanna Mleczak, Bartek Rakowski, Sara Treffkorn, Kacper Żoładkiewicz (kl. 7b), Kamil Nyga, Mateusz Rakowski (kl. 7a),  Przemysław Judt, Bartek Kremer, Michał Truszkowski (kl. 3a), Karol Fritsche, Ola Brzostek, Daria Jankowiak, Emanuela Król (kl. 3b), Kacper Jarysz (kl. 3c), Hanna Krawczuk (kl. 8b). Zapraszamy do GALERII.
     Program przygotowali: Wioletta Wernerowska, Ewelina Wozińska, Aleksandra Michalska (rekwizyty) i Andrzej Gaertner (nagłośnienie)

     .....................................................................

     E. Stachura napisał, że „Życie to nie teatr”, jednak teatr uczy życia. Uczy, jak pokonać własne słabości, samodyscypliny, kreatywności i odpowiedzialności za siebie i innych, a więc pracy zespołowej, Dzięki niemu można „żyć podwójnie”, wcielając się w różne role. Rozbawić, czasem nieco przestraszyć lub wzruszyć. Doskonale potrafili i potrafią to nasi młodzi aktorzy zespołu „Jorik”, którzy od wielu lat (debiut – 2003r.) pojawiali się na deskach scenicznych.

     Przedstawienia naszego zespołu uświetniały uroczystości rocznicowe i państwowe  np. „Ziemia babimojska od wieków polska”, „Nie trać nadziei Polsko”, „Nike”. Przybliżały także postacie i bohaterów związanych z historią regionu – „konferencja prasowa” z Krzysztofem Żegockim, patronem gimnazjum, inscenizacja poświęcona Teodorowi Spiralskiemu, „wywiad” z Walentym Snowadzkim. Młodzi aktorzy występowali również często w adaptacjach legend opowiadających m. in. o dwóch figurach na babimojskim rynku, o Marcinie i królewskiej pieczęci – podanie podmoklańskie oraz w „Ostatniej pieśni Kaliny”.

     W ubiegłym „sezonie” 2016/ 2017 grupa teatralna wystawiła dwie sztuki „Licho nie śpi” przygotowane z okazji 50 rocznicy powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej” oraz współczesny spektakl inspirowany nieco „Dziadami cz. II’ - . „Głucho wszędzie, niemo wszędzie, jak już było, tak nie będzie” poświęcony problemom dzisiejszych nastolatków.

     ...............................................................................................................

     Nowy spektakl szkolnego teatru „Jorik”

     Nasi gimnazjaliści obejrzeli 4.05.2017 r. spektakl pt. „Głucho wszędzie, niemo wszędzie, jak już było, tak nie będzie”. Przedstawienie jest nieco inspirowane „Dziadami” cz. II A. Mickiewicza, podejmuje współczesną problematykę dotyczącą obrazu szkoły, młodzieży gimnazjalnej i jej problemów. Spektakl mówi m. in. o rolach, jakie odgrywają młodzi ludzie w szkole lub jakie chcą ogrywać, by się odnaleźć, o przemocy – w tym cyberprzemocy, wyobcowaniu, radzeniu sobie w trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej, ale także o wspieraniu, przyjaźni, miłości. Minimalistyczna scenografia, ale bogata oprawa muzyczna, którą stanowią polskie utwory od popu poprzez hip – hop, techno, metal (TSA, Hey, Paktofonika) Z optymistycznym zakończeniem. W spektaklu występują: Malwina Połomka, Iga Pietrusiewicz, Oskar Piwecki, Aneta Krawiec, Zuzanna Rudzińska, Wiktoria Olender, Karolina Winiarz, Emma Król, Filip Łazowy, Remik Jeż, Hubert Anuszkiewicz. Operator światła – Mateusz Wolek. Spektakl przygotowały pp. Wioletta Wernerowska i Ewelina Wozińska.

      

     „Licho nie śpi”

     Inscenizacja przygotowana przez naszych gimnazjalistów z okazji 50-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej. Scenariusz i reżyseria – Wioletta Wernerowska, oprawa muzyczna i multimedialna – Ewelina Wozińska, nagłośnienie – Andrzej Gaertner. Przedstawienie zostało zaprezentowanie  dnia 21.10.2016 r. oraz w zmodyfikowanej nieco wersji 7.11.2016 r. dla uczniów Zespołu Szkół w Babimoście.