• O dzieciach i dla dzieci. Spotkanie autorskie

     •  Do naszej szkoły przyjechała znana autorka książek dla dzieci i młodzieży Pani Renata Piątkowska. Spotkanie, które odbyło się 21.10.21r., zostało zorganizowane dzięki propozycji Pani Marty Wieczorek, która w ramach współpracy z WiMBP w Zielonej Górze zaprosiła pisarkę. Opowiadała ona uczniom klas 5a i 6a o niełatwym życiu Malali Yousafzai. To najmłodsza na świecie laureatka Nagrody Nobla. Walczy do dziś o prawo edukacji dla dzieci na całym świecie.

       Autorka między innymi książek „Która to Malala?”, „Wszystkie moje mamy” czy „Najwierniejsi przyjaciele” przybliżyła także zebranym los dzieci, które są zmuszane do ciężkiej, niewolniczej pracy i nie mają szans na żadne wykształcenie. Jego brak zamyka im drogę do polepszenia losu.

       Pod koniec krótkiego spotkania organizatorki podziękowały pisarce i lektorce sugestywnie czytającej fragmenty bloga Malali. Niestety zabrakło czasu na zadawanie pytań. Udało się jednak otrzymać autografy.

       

      Tekst i zdjęcia- Wioletta Wernerowska

     • Pierwszoklasiści już czytają!

     • Uczniowie klas pierwszych poznają litery i uczą się trudnej sztuki czytania. Pomogą im w tym książki, które wypożyczyli 19.10.2021 r. po raz pierwszy w bibliotece szkolnej. Pierwszoklasiści poznali zasady korzystania z naszej biblioteki oraz zdali trudny "egzamin", dzięki któremu stali się pełnoprawnymi czytelnikami. Życzymy im wielu ciekawych lektur, niezapomnianych przygód przeżytych razem z bohaterami książek!

      Pamiętajcie, że:

      "Kto czyta żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami jest na bakier, na jeden żywot jest skazany”.

       

     • „Zielona szkoła”

     •  Uczniowie klas Va i VI a wyjechali 12 października br. na dwudniową wycieczkę w okolicę Trzciela.  Mimo kapryśnej pogody humory wszystkim dopisywały. Udało się zbudować imponujące szałasy w lesie, zaprzyjaźnić ze zwierzętami mieszkającymi w zagrodzie przy pensjonacie. Zabawa przy dźwiękach muzyki trwała całe dnie. Kreatywnie wykorzystano sznury, przeciągając linę czy skacząc jak na skakance. Wieczorem nawet chłopcy próbowali własnych sił, tańcząc belgijkę lub macarenę.

      Zdaniem uczniów pobyt był zdecydowanie za krótki. Pozostały wspomnienia i marzenie, by wyjechać po raz drugi.

      Tekst - Wioletta Wernerowska. Zdjęcia - Wioletta Wernerowska, Aleksandra Michalska, Ewelina Śledź.

     • Konkurs na latawce

     • 1.miejsce - Kasia Przybyła kl. 3a  2. miejsce  Basia Kusiak 2a , 3. miejsce Marysia Kremer 1a   

      Jolanta Reimann

     • Pomagamy Mai!

     • W piątek 8 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję udowodnić, że nie jest im obojętny los osób potrzebujących pomocy. Za sprawą samorządu uczniowskiego włączyli się w akcję charytatywną dla Mai Tomczak ze Zbąszynia, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni SMA. Zbiórka ma na celu zgromadzenie  środków na najdroższy lek świata.

      Tego dnia w szkole odbył się kiermasz pysznych ciast upieczonych przez rodziców. Można było zjeść smaczne tosty przygotowane przez ósmoklasistów Przygotowano także loterię fantową składająca się w dużej mierze z rękodzieł wykonanych przez uczniów – bransoletek, makram itp. Piękne było również to, że dzieci oddawały swoje ulubione drobiazgi, żeby podzielić się nimi w szczytnym celu. Miłośnicy ruchu mogli wziąć udział w zmaganiach sportowych.

      Młodzież stanęła na wysokości zadania i dała z siebie wszystko, aby akcja się powiodła. Z ogromnym zaangażowaniem i uśmiechami na twarzy przystąpiła do zadania.

      W całym przedsięwzięciu wsparła nas Rada Rodziców, dyrekcja, wychowawcy klas oraz obsługa szkoły. Szczególnie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy mieli wpływ na powodzenie akcji.

      Za pomoc i otwarte serca należą się wszystkim serdeczne podziękowania!!!
      Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

                                                                                                                           Jan Paweł II

       

      O wynikach akcji powiadomimy, jak tylko pieniążki zostaną przeliczone przez organizatorów zbiórki.

      Warto przypomnieć, że od pewnego czasu w szkole zbierane były grosiki, nakrętki i kasztany – te działania nadal będą kontynuowane.

                                                                                                                        Samorząd uczniowski

      Tekst - Małgorzata Kaczmarska

     • Konkurs plastyczny „Baśnie z całego świata”

     • Barwne i piękne prace plastyczne powstały po wysłuchaniu baśni czytanych przez starsze koleżanki.  "Rybi książę", "Opowieść o papudze", "Wieśniak, jego żona i otwarte drzwi" to baśnie hinduskie, węgierska opowieść pt. "Drzewo sięgające nieba" i litewska "Historia szewca, który szanował swoich rodziców" były dobrą inspiracją do refleksji oraz twórczości plastycznej.

      Komisja konkursowa wybrała najciekawsze ilustracje:
      I miejsce: Nadia Nowak (3b), Marta Małycha (3a), Katarzyna Przybyła (3a);
      II miejsce: Hanna Fiołka (3a), Jasmin Muchowska (3a), Adam Pisarek (2b);
      III miejsce: Aleksandra Drozdowska (1a), Sebastian Rabiega (2a), Patrycja Poźniak (2b), Patrycja Garbowska (1b).
      Gratulujemy!

      Wymienione baśnie oraz wiele innych można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • Tegoroczne święto biblioteki odbywa się na całym świecie pod hasłem "Baśnie i legendy z całego świata". Uczennice klas ósmych i siódmych czytały dzieciom z klas 1-3 ciekawe baśnie japońskie, hinduskie, węgierskie i litewskie.  Egzotyczne, pełne fantazji fabuły były inspiracją do stworzenia prac plastycznych. Rysunki wezmą udział w konkursie. O jego wynikach poinformujemy wkrótce.

     • Wycieczka do ZOO

     • 4 października uczniowie klas 4a, 4b oraz 5b mieli okazję udać się na wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie najstarszego w Polsce Ogrodu Zoologicznego oraz bardzo nowoczesnego Afrykarium - kompleksu budynków wraz z oceanarium prezentującego zwierzęta Afryki.

      Tego dnia przypadał Światowy Dzień Zwierząt, więc  data była bardzo trafiona! Sprzyjała także pogoda, która dodawała humoru i tak szczęśliwym dzieciom. Dodatkową atrakcją wycieczki był rejs statkiem po Odrze i zwiedzanie Wrocławia z perspektywy rzeki. 

      To był dzień pełen wrażeń. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i na pewno bardziej zintegrowani.

     • Zajęcia kulinarne propagujące zdrowe odżywianie w klasie 5b

     • Na lekcji wychowawczej uczniowie klasy 5b w pracowni gastronomicznej przygotowywali zdrowe drugie śniadanie. Wcześniej rozmawialiśmy o tym, że spożywanie przez dzieci i młodzież odpowiednich produktów, we właściwych ilościach i proporcjach, a także codzienna aktywność fizyczna i inne elementy stylu życia, wskazane w piramidzie zdrowego żywienia, są kluczem do zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrych wyników w nauce.

      Dawiad na towarzyszył mentalnie :) na 3 lekcji, jak my w szkole, pracował nad zdrowym drugim śniadaniem w domu :)