• Żywa lekcja historii

     •  

      15 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się już po raz kolejny „żywa lekcja historii”, przedstawiona przez Agencję Widowisk „Arkona” z Torunia. Tym razem mogliśmy się dowiedzieć „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Aktorzy przybliżyli nam historię Polski od Stefana Batorego po odsiecz Wiednia w czasie panowania Jana III Sobieskiego. Uczniowie  mogli na własne oczy zobaczyć, m.in. jak wyglądało uzbrojenie z tego okresu czasu, zwłaszcza uzbrojenie husarii oraz jak ubierała się i walczyła szlachta. Ponadto brali udział w krótkich scenkach historycznych. Wszystko to zostało przedstawione w sposób ciekawy i dowcipny. Podczas przedstawienia odbył się krótki konkurs gdzie nagrodami były „srebrne” monety. Wszyscy wyszli z tej niecodziennej lekcji bardzo zadowoleni i z niecierpliwością czekamy już na następną.

      Tekst - Ewa Muńko. Zdjęcia - Wiesław Zięba.

     • Jak rozwiązywać problemy - warsztaty

     •  

      7 i 8 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas piątych dotyczące mediacji. Warsztaty poprowadziła kolejny już raz p. Katarzyna Gilarska, która jest członkiem Stowarzyszenia Dobry Mediator. Uczniowie mogli się dowiedzieć czym są mediacje i czym zajmuje się mediator. Przedstawiali problemy, które pojawiają się w klasie ucząc się jak można je rozwiązać w sposób jak najbardziej ugodowy. Uczniowie z chęcią brali udział w warsztatach, które zostały poprowadzone w sposób bardzo ciekawy i rzeczowy.

      Tekst - Ewa Muńko.

     • 4 medale w mistrzostwach powiatu zielonogórskiego w unihokeju!

     • Na przełomie października i listopada cztery drużyny reprezentowały naszą szkołę w zawodach powiatowych w unihokeju. Pierwsze rozgrywki odbyły się 28 października. Wzięli w nich udział chłopcy z klas piątych i szóstych.                                W zawodach uczestniczyły cztery drużyny: SP1  z Sulechowa, SP Cigacice, SP Świdnica i SP Babimost. Nasi chłopcy pokonali kolejno SP1 Sulechów 5:0, SP ze Świdnicy 8:0 i SP z Cigacic 9:0. Warto podkreślić świetną grę naszych obrońców: Jakuba Grześkowiaka, Jakuba Rybarskiego oraz bramkarzy Patryka Borka                   i Michała Musioła, których postawa spowodowała, że nie straciliśmy w całym turnieju żadnej bramki , a za to zdobyliśmy ich łącznie 22. Najlepszymi punktującymi byli: Beniamin Schuster- 7 bramek i 5 asyst, Aleksander Kargul – 4 bramki i 4 asysty, Hubert Jensz – 3 bramki i 2 asysty, Kamil Kondracki – 3 bramki i 1 asysta, Jacek Wołek – 4 asysty, Krystian Heyduk – 2 bramki i 1 asysta, Jakub Rybarski – 2 bramki. Po jednej bramce zdobyli również Igor Melson i Jakub Grześkowiak. Młodsi chłopcy wywalczyli złoty medal i awansowali do półfinału wojewódzkiego.

      Tydzień później 4 listopada swój kunszt pokazali chłopcy z klas starszych, którzy również nie przegrali meczu, udowadniając, że w   powiecie zielonogórskim nie mają równych sobie i  w pełni zasługują na miano mistrzów w unihokeju. Podczas rozgrywek pokonali kolejno: Zespół Edukacyjny z Nowego Kramska 5:2, SP 3 Sulechów 9: 1 oraz SP1 Sulechów 14: 2. Świetnie w bramce spisywał się kolejny raz Patryk Borek oraz jako drugi bramkarz Bartosz Dolski. Grą w obronie popisywali się Kamil Nyga, Jakub Grześkowiak . Najwięcej punktów w ataku zdobyli: Mateusz Rakowski – 13 bramek, 5 asyst, Mateusz Brudło – 6 bramek, 2 asysty, Beniamin Schuster – 2 bramki , 8 asyst, Filip Wołek – 3 bramki, 2 asysty. Po jednej bramce strzelili również Kamil Nyga, Igor Melson i Jakub Grześkowiak. Starsi chłopcy, podobnie jak ich koledzy z klas młodszych, awansowali do półfinału wojewódzkiego.

      Złotymi medalistkami powiatu z awansem do półfinału wojewódzkiego zostały również unihokeistki z klas VII- VIII, które także wygrały wszystkie pojedynki           w zawodach eliminacyjnych, które odbyły się 7 listopada. Nasze dziewczęta pokonały kolejno SP3 Sulechów 8:0, SP1 Sulechów 8:1 oraz zespół z Nowego Kramska 1:0. Najlepiej punktującymi zawodniczkami były : Marika Szewczyk – 5 bramek, 5 asyst, Amelia Kubiak – 4 bramki i 2 asysty, Julia Chorobińska – 3 bramki i 2 asysty, Izabela Zmuda – 2 bramki i 1 asysta, Oliwia Pietraszewska – 2 asysty, Maria Sołtysik – 2 bramki, Natalia Poźniak – 1 bramka. Na szczególne wyróżnienie zasługują również dziewczęta grające w obronie: Amelia Kubiak, Marta Kaźmierczak oraz Izabela Zmuda, a także debiutująca w bramce Klaudia Kędziora.

      Ze srebrnym medalem zakończyły swoje zmagania młodsze unihokeistki z klas IV- VI, które wygrały dwa mecze: z SP3 Sulechów 2:0, Z SP1 Sulechów 3:0                     i zremisowały z SP Podmokle Małe 4:4. Najwięcej bramek dla naszego zespołu zdobyły Natalia Poźniak, Maria Sołtysik i Jagoda Urbanowicz.

      Wszystkim medalistom zawodów powiatowych gratulujemy i życzymy sukcesów w półfinałach wojewódzkich, które odbędą się jeszcze w listopadzie        w hali Olimpia w Babimoście.

     • Jak ustrzec się przed fonoholizmem


     • Uzależnienie od smartfonu grozi każdemu z jego użytkowników, dlatego warto próbować zapobiec jego pojawieniu. Psycholodzy alarmują, że zbyt duże przywiązanie do telefonu może prowadzić do stopniowego uzależnienia zwanego fonoholizmem. Jednak nie chodzi o to, by zabronić dostępu do telefonu, lecz nauczyć się korzystać z niego z umiarem.

       W listopadzie zorganizowaliśmy w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas IV-VIII na temat “Fonoholizm - jak zapobiegać?”. Poprowadziła je socjoterapeutka i resocjalizatorka pani Kamila Pakosz ze Studia Diagnozy i Profilaktyki Społecznej DIALOG w Krakowie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i identyfikowali się z usłyszanymi historiami. Wielu z nich nie wyobraża sobie dnia bez telefonu. Jest on dla młodzieży najważniejszym źródłem informacji i relacji towarzyskich. Internet, mobilność, aplikacje – to trzy pojęcia, którymi żyją współczesne dzieci. Uczniowie przyznali, że ważnym krokiem jest ustalenie zasad i etapów stopniowego ograniczania czasu spędzanego przy telefonie. Warto korzystać z tradycyjnego budzika czy kalkulatora.

      Natomiast 5 listopada 2019 roku odbyła się wywiadówka profilaktyczna  dla rodziców i nauczycieli pod hasłem Fonoholizm - Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniem związanym z Internetem i nadużywaniem telefonu komórkowego? Naszym zdaniem bardzo ważna jest kontrola rodzicielska. Spotkanie to uświadomiło rodzicom i nauczycielom, jakie szkody wyrządza dzieciom nierozłączność z telefonem (internetem i aplikacjami). Poznaliśmy ciekawe sposoby zapobiegania fonoholizmowi i otrzymaliśmy cenne wskazówki. 

      W naszej szkole ograniczamy ilość czasu spędzonego ze smartfonem w ręku. Samorząd Uczniowski organizuje comiesięczne akcje “Dzień bez telefonu”, które pokazują uczniom, że aktywne przerwy bez tego urządzenia również mogą być atrakcyjne.

     • Ocalić od zapomnienia - babimojskie legendy

     • Uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami przygotowali z okazji Święta Niepodległości wystawę pt. "Ocalić od zapomnienia - babimojskie legendy". Dzieci zostały zapoznane z legendami o Babimoście i dowiedziały sie skąd wzięła się nazwa miasta. Poznały też tajemnice figur  na rynku oraz kapliczki pod miastem. Ekspozycja prezentuje też dawne narzędzia i stroje. Można na niej obejrzeć publikacje na temat Babimostu, a także obrazki namalowane przez uczniów. Zapraszamy na wystawę w holu na parterze.

     • Zielniki klas szóstych

     • We wrześniu uczniowie klas szóstych zbierali liście roślin zielnych, drzew i krzewów, potem je dokładnie suszyli, rozpoznawali i oznaczali - tak powstały zielniki. Praca nad zielnikami poszerzała wiedzę szóstoklasistów na temat różnych gatunków roślin występujących w naszej okolicy. Młodzież nauczyła się je rozpoznawać po budowie, kształcie i kolorze. Możemy podziwiać pracowitość i systematyczność twórców zielników i oglądać je na wystawie w holu naszej szkoły.

      Tekst i zdjęcia - Barbara Kubaś.

     • Jesień w świetlicy

     •  

      Jesień to piękna pora roku. Liście drzew zmieniają kolor i opadają, a świat się mieni odcieniami żółci, brązu i czerwieni. Jednak  jesień przynosi ze sobą złą pogodę i chłodne dni. Ale w naszej świetlicy nawet w czasie deszczu nikt się nie nudzi...

      Tekst i zdjęcia - Barbara Kubaś.

     • Wyprawa do krainy lodu

     • Najmłodsi uczniowie dzięki przedstawieniu krakowskiego teatru "Krak-Art" przenieśli się  w niezwykły, magiczny świat lodu i śniegu. Spektakl uczył, że prawdziwa miłość potrafi pokonać najcięższe mrozy i rozgrzać serca na nowo. Wszystkich rozbawił miły, ale naiwny bałwanek Olaf, który porwał dzieci do wspólnych pląsów. Dziękujemy aktorom za kolejny, wzruszający występ!

      6.11.2019 r.

     • Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej

     • Na początku listopada pierwszoklasiści zostali pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Podczas lekcji bibliotecznych rozwiązywali baśniowe zagadki, poznali prośby książki do dzieci i wypożyczyli swoje pierwsze bajeczki. Otrzymali też dyplomy oraz zakładki wykonane przez starszych kolegów.

      Mamy nadzieję, że zainteresowanie książkami będzie im towarzyszyło przez całe życie, gdyż jak mawiała Wisława Szymborska "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

      Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów!

       

     • Wizyta w teatrze

     •  

      Uczniowie klas IIa i IIb wraz z opiekunkami - paniami Jolantą Reimann, Bernardetą Mikołajczak i Małgorzatą Piechaczek wybrali się do Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze na spektakl pt. "Księga dżungli". Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy przygody chłopca, któremu zwierzęta nadały imię Mowgili, czyli Żaba.

      Widzów zachwyciły  piękne stroje, muzyka i scenografia.
      Po spektaklu mieliśmy możliwość wejścia na scenę i zrobienia zdjęć z aktorami oraz zwiedzenia garderoby pełnej kostiumów z innych przedstawień. Wróciliśmy do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.
      30.10.2019 r.

      Tekst - M. Piechaczek. Zdjęcia - J. Reimann oraz Teatr Lubuski.

     • Z policjantami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie

     • Program Prewencyjny LUPO dla uczniów szkół podstawowych prowadzony jest przez lubuskich policjantów od kilkunastu lat.

      30 października 2019 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej w Babimoście naszych dzielnicowych sierż.szt. Piotra Czubę i st.sierż. Darię Puchalską. Podczas corocznego spotkania z uczniami klas I-IV funkcjonariusze przypomnieli o lubuskiej policyjnej maskotce – tygrysku LUPO oraz różnych aspektach bezpieczeństwa. Mówili o przepisach obowiązujących uczestników ruchu drogowego, bezpieczeństwie w szkole i na podwórku. Przypomnieli o zagrożeniach, jakie może nieść Internet oraz związanej z nim cyberprzemocy. Omówili bezpieczeństwo w kontaktach z nieznanymi osobami i zasady zachowywania się podczas imprez masowych. Poruszyli także tematy związane z pierwszą pomocą.

      Policjanci od najmłodszych lat uczą swoich słuchaczy, że ich bezpieczeństwo w bardzo dużym stopniu zależy od ich zachowania i ich świadomości oraz właściwej oceny możliwych niebezpieczeństw.

      Tekst i zdjecia - Urszula Kusiak.

     • Nasza szkoła pamięta

     • Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” organizowanej przez MEN. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego odwiedzili lokalne miejsca pamięci, zapalili znicze oraz wspominali osoby ważne dla społeczności babimojskiej. Pamięć o Nich jest wyrazem szacunku dla ich dokonań.

     • "Każda ksiażka to podróż..."

     • Tradycyjnie w październiku bierzemy udział w obchodach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczna edycja zorganizowana była pod hasłem "Każda książka to podróż...".

      W ramach MMBS zorganizowaliśmy:
      - wystawę książek o podróżach i dla podróżników;
      - konkurs plastyczny na podstawie przeżyć, literatury  i publikacji dostępnych w bibliotece szkolnej;
      - wystawę prac plastycznych pt. „Pocztówka z wakacji”; 
      -głośne czytanie książki „Szkolne przygody Gangu Słodziaków” dla uczniów klas 1-4 oraz  zajęcia plastyczne w oparciu o czytane teksty;
      -akcję wspierającą naukę czytania w kl. 2 i 3 – codzienne głośne czytanie w domu;
      - "Baśniowe kalambury" - zabawę dla klas drugich i trzecich.
      Wszystkim uczestnikom oraz paniom wychowawczyniom dziękujemy za udział w zajęciach i życzymy ciekawej lektury:)

     • Doradztwo zawodowe

     • W dniu 25 października 2019 r. uczniowie  klas ósmych wzięli udział w wycieczce do Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych sp. Z o.o. w Kalsku. Instytucja działa pod patronatem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

      W placówce wysłuchaliśmy interesującego wykładu na temat zdrowego odżywiania oraz zwiedziliśmy laboratoria, które zajmują się badaniem żywności.

      W ramach preorientacji zawodowej, zapraszamy do współpracy rodziców naszych uczniów, którzy chcieliby opowiedzieć o tajnikach swoich zawodów.

      Tekst i zdjęcia: A. Michalska

    • Zdrowe odżywianie
     • Zdrowe odżywianie

     •       W minionym tygodniu klasa 2a realizowała projekt na temat zdrowego odżywiania.   Dzieci próbowały wyjaśnić, dlaczego właściwe odżywianie jest tak ważne w życiu człowieka i jaką rolę w odżywianiu spełniają witaminy. Dowiedziały się, jakie  produkty mają wpływ na energię i siłę do nauki i zabawy,  a jakie na właściwy rozwój organizmu, na zdrowie oraz odporność na choroby. Poznały produkty roślinne i zwierzęce zawierające witaminy A, B, C i D.                                                           

            Na podsumowanie projektu uczniowie samodzielnie wykonywali  kanapki i ze smakiem je degustowali.

                                                                             Tekst i zdjęcia – Bernardeta Mikołajczak

     • "Pod kolorowym parasolem jesieni"

     • Uczennice: Sara Treffkorn, Małgorzata Stasik, Julia Wójcik i Marika Uszler namalowały jesienne pejzaże, które biorą udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Pod kolorowym parasolem jesieni". Autorkom tych pięknych prac przygotowanych pod kierunkiem pani Bożeny Wołek życzymy powodzenia:)

    • Gang Słodziaków w naszej szkole
     • Gang Słodziaków w naszej szkole

     • Gang Słodziaków znów zawitał do naszej szkoły wraz z książkami, zakładkami oraz innymi prezentami dla dzieci. Wszystkie klasy 1-4 odwiedziły  bibliotekę szkolną i wysłuchały opowiadań o sympatycznych zwierzątkach. Rozpoczęły też udział w akcji czytelniczej, polegającej na systematycznym czytaniu przez co najmniej 10 min. dziennie. W specjalnych albumikach dzieci będą kolekcjonowały naklejki, a po potwierdzeniu czytania przez 21 dni otrzymają zakładki z Gangiem Słodziaków oraz oceny celujące z języka polskiego.
      A więc do dzieła! Czytamy, lub słuchamy czytania (pierwszoklasiści) i wyrabiamy nawyk systematycznego czytania!

      Maskotki, książki oraz inne gadżety otrzymaliśmy od Jeronimo Martins Polska S.A. Serdecznie dziękujemy!

     • Poznajemy pracę policjantów

     • W ramach doradztwa zawodowego klasy 7a i 8a miały okazję dnia 9.10.2019 r. gościć babimojskich policjantów - panią Darię Puchalską oraz pana Piotra Czubę. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie warunki trzeba spełnić, aby służyć w policji oraz jakie są plusy i minusy wykonywania takiego zawodu. Młodzież najbardziej zainteresował podręczny sprzęt używany przez stróżów prawa. Być może któryś z naszych uczniów zwiąże swoją przyszłość z zawodem policjanta?

      Tekst i zdjęcia - Aleksandra Michalska.