• Wyniki eliminacji szkolnych do Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego

     • Nominacje do konkursu gminnego otrzymali:

      w grupie kl. 1-3:

      Anastazja Antończak, Hanna Pisarek

      i Zuzanna Ratajczak;

      w grupie kl. 4-5:

      Anna Głuska, Aleksandra Kuc, Nikola Wołek;

      w grupie kl. 6-8:

      Małgorzata Stasik, Amelia Kubiak, Natalia Poźniak.

      Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych  etapach:)

      Gminny konkurs recytatorski odbędzie się 19.02.2020 r. o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście przy ul. Gagarina 21.

     • W Babimoście na moście

     •    23 stycznia 2020 roku uczniowie klas I-VII, a dzień później mieszkańcy Babimostu  obejrzeli inscenizację legendy  pt."W Babimoście na moście” w wykonaniu uczniów z klas  V naszej szkoły (Wiktoria Adamska, Anna Głuska, Hubert Jensz, Maciej Kokociński, Kacper Kosicki, Zuzanna Olender – Va, Anita Chmielak, Patrycja Konieczek, Jacek Wołek-Vb). Marysia Sołtysik z klasy VI c uświetniła występ śpiewając "Piosenkę    o Babimoście".

           Legenda głosi, że nasze miasteczko powstało na miejscu zagród Raka i Sosny, którzy żyli po obu stronach rzeki Obry. Kmiecie na początku nie mieli innych sąsiadów w pobliżu, a więc często stawali na brzegach leniwej rzeczki i gawędzili ze sobą. Synowie ich wspólnie łowili ryby, a córki dzieliły się ze sobą  dziecięcymi sekretami... jednak pojawiły się sprzeczki, które przerodziły się w jawną wrogość.

      Dzieci Raka – Radosna i Dobromir, jak i Sosny – Czajka i Bolesław, najbardziej przeżywali spór swych ojców. Bardzo tęsknili za wspólnymi rozmowami i zabawami ... postanowili  wziąć sprawy w swoje ręce i zażegnać konflikt. To właśnie młodzi zaczęli budować dwie nowe kładki, które spotkały się ze sobą na środku rzeki. W ten sposób powstał taki „babski most”, którym suchą nogą można było przejść na drugą stronę... i tak oto wyrosła osada, nazwana Babimostem, która jest dzisiaj pięknym miasteczkiem.

      Tekst i zdjęcia - Monika Maksimczyk.

                                                                 

                                                                                                                                       

     • Wyniki konkursu czytelniczo-plastycznego

     • Tradycją naszej szkoły stało się przeprowadzenie konkursu dla czwartoklasistów  „W krainie baśni braci Grimm”. W pierwszej części uczniowie zmierzyli się z testem dotyczącym znajomości czterech baśni. Jego laureatami zostali:

      I miejsce Szymon Radziński

      II miejsce Aleksandra Kuc

      III miejsce Martyna Nowakowska

      Uczniowie wzięli również udział w indywidualnym konkursie plastycznym. Ich zadaniem było narysować postać z przeczytanych baśni. Wszystkie wykonane prace zasługiwały na nagrodę, jednak wybraliśmy spośród nich trzy miejsca. I tak :

      I miejsce zajął ponownie Szymon Radziński

      II miejsce Antoni Grądziel

      III miejsce Maja Niemczyk.

      Poniżej prezentujemy nagrodzone prace.

       Gratulujemy uczestnikom wspaniałych wyników, oraz dziękujemy za udział w konkursie, który  tym razem przygotowały uczennice klasy 7b: Klaudia Kędziora, Martyna Małoid oraz Amelia Kubiak pod kierunkiem pani Aleksandry Michalskiej.

     • Jaki zawód wybrać w przyszłości?

     • W ramach zajęć z preorientacji zawodowej, uczniowie klas 7 i 8 brali udział w spotkaniach z przedstawicielami różnych profesji. Odwiedzili nas między innymi policjanci z naszego posterunku, księgowa, trenerka jogi, fizjoterapeuta oraz pracownicy Nadleśnictwa Babimost. Młodzież poznawała specyfikę pracy w tych zawodach. Relacje gości spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Zapraszamy rodziców do dalszej współpracy.

      Tekst i zdjęcia Aleksandra Michalska.

    • „Strach ma wielkie oczy”
     • „Strach ma wielkie oczy”

     •    Fascynująca przygoda rozgrywa się w owadzim świecie. Piegowata  razem z przyjacielem Żądełkiem są prześladowani przez Karalucha Ohydka. Sytuacja z pozoru niewinna zaczyna wymykać się spod kontroli i wyrządzać coraz więcej szkód. Bohaterowie nie wiedząc co robić, wyruszają na poszukiwanie Królowej Motyli,  w nadziei znalezienia magicznego rozwiązania sytuacji

      7 stycznia 2020 roku uczniowie klas I-VI obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt.“Strach ma wielkie oczy” w wykonaniu Grupy T z Torunia. W spektaklu poruszony został wszechobecny w społeczeństwie problem przemocy, agresji i prześladowania. Główni bohaterowie pokazali, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc. Udowodnili, że nauczyciel jest przyjacielem, który wie jak wyjść  z opresji. Pokazali również, jak się zachować kiedy jesteśmy świadkami lub ofiarami przemocy. Warto pamiętać, że nikt z nas nie jest bezradny! Każdy jest w stanie sobie poradzić z problemem sam lub zwracając się o pomoc do innych osób.

      Tekst i zdjecia - Urszula Kusiak.

     • Świąteczny czas w naszej szkole

     • Wiele serdecznych życzeń, tradycyjne przysmaki oraz dźwięk kolęd pozwoliły każdej klasie wspólnie świętować Boże Narodzenie. Dodatkowym akcentem było przedstawienie pt. "Bóg się rodzi" przygotowane przez panie Halinę Grinę, Iwonę Firlej-Prętką oraz pana Andrzeja Gaertnera wraz z naszymi zdolnymi, młodymi aktorami. Wesołych Świąt!

    • Finały wojewódzkie w badmintonie drużynowym
     • Finały wojewódzkie w badmintonie drużynowym

     • Tegoroczne zmagania w badmintonie drużynowym w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży 2019/2020 Szkoła Podstawowa w Babimoście rozpoczęła na szczeblu powiatu zielonogórskiego i cztery nasze drużyny uzyskały awans do półfinału wojewódzkiego. Było to dla nas bardzo ważne, ponieważ miniony rok szkolny nie był pomyślny dla naszych badmintonistów, gdyż znaleźliśmy się poza podium.Półfinał dał również awans 4 drużynom do finału wojewódzkiego.

      W kategorii dziewcząt młodszych Weronika Gulak, Marta Brudło i Amelia Sypniewska zajęły I miejsce i mają prawo do reprezentowania szkoły na zawodach ogólnopolskich.

      III miejsce zajęli chłopcy młodsi w składzie: Maksymilian Czerwiński, Jakub Gulak i Nikodem Rakowski.

      W kategorii chłopców starszych Mateusz Rakowski, Bartosz Nykiel i Bartosz Rakowski  zajęli IV miejsce. Niewiele zabrakło by sięgnąć po brązowy medal, ale tak to już jest w sporcie, że nie wszystko układa się tak, jak byśmy tego oczekiwali.

      W kategorii dziewcząt starszych Klaudia Kędziora, Wiktoria Wójcik i Julia Chorobińska zajęły VI miejsce, udało się jednak im osiągnąć swoje małe sukcesy.

      Wszystkim za pracę, zaangażowanie i wysiłek na korcie dziękuję - Maria Pocztowiak.

     • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „Focus-Autumn 2019”

     •  

      Z przyjemnością informujemy, że konkurs „Focus-Autumn 2019” został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali w nim swoich sił. Przede wszystkim gratulacje należą się naszym uczniom za wiedzę oraz osiągnięte wyniki czego dowodzą wysokie lokaty na poszczególnych poziomach. Najwyższe wyniki punktowe jakie uzyskali uczniowie w tej edycji konkursu na poszczególnych poziomach to:

      klasa 3 – Pisarek Hanna

      klasa 4 – Maja Niemczyk

      klasa 5 – Zuzanna Piosik

      klasa 6 – Zuzanna Matysiak

      klasa 7 – Klaudia Kędziora

      klasa 8 – Dagmara Cyl oraz Julia Wójcik

      Dla uczestników organizator przygotował dyplomy uznania w nagrodę za wysiłek włożony w przygotowanie się oraz chęć współzawodnictwa z rówieśnikami z różnych części Polski.

      Tekst: Patrycja Stajkowska

     • 3 medale w finałach wojewódzkich Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w unihokeju!!!

     •      W województwie lubuskim zakończyły się rozgrywki finałowe w unihokeju w ramach  Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w kategorii igrzysk dzieci oraz młodzieży szkolnej. Nasza szkoła przystąpiła do tych zmagań w obu  kategoriach i to zarówno dziewcząt oraz chłopców. Dużym sukcesem mogą pochwalić się wszystkie cztery  drużyny z babimojskiej podstawówki, ponieważ zajęły czołowe miejsca wśród startujących szkół. Najwyższą lokatę – srebrny medal  wywalczyła drużyna chłopców starszych, pokonując w turnieju finałowym drużyny z SP 5 w Zielonej Górze oraz z ZSG z Dobiegniewa. W meczu o złoty medal nasi zawodnicy musieli uznać wyższość szkoły podstawowej z Brójec. Najlepiej punktujący zawodnicy w tym turnieju to: Beniamin Schuster ( 5 bramek, 2 asysty), Mateusz Rakowski ( 3 bramki, 2 asysty) oraz Filip Wołek ( 3 bramki). Srebrna drużyna wystąpiła w następującym składzie: M. Rakowski ( kapitan), F. Wołek, M. Brudło, K. Nyga, J. Piter, B. Schuster, B. Dolski, J. Grześkowiak, J. Rybarski, I. Melson, K. Heyduk, P. Borek, M. Grocholski, B. Rakowski.

                  Kolejne dwa medale brązowe , po bardzo zaciętych pojedynkach,  wywalczyli nasi młodsi adepci unihokeja, a mianowicie dziewczęta i chłopcy z klas szóstych. Brązowa drużyna dziewcząt reprezentowała naszą szkołę w następującym składzie : N. Poźniak ( kapitan), M. Sołtysik, P. Groszek, A. Sypniewska,   J. Urbanowicz, W. Wójcik, H. Łukaszewska, Z. Szczeszek, Z. Olender i W. Gulak. Jedyną złotą bramkę w tych bardzo wyrównanych rozgrywkach w walce o brązowy medal z SP 21 z Gorzowa zdobyła Natalia Poźniak. Brązowi medaliści w kategorii chłopców z klas szóstych to: B. Schuster (kapitan), Grześkowiak, J. Rybarski, I. Melson, K. Heyduk, P. Borek, M. Musioł,  H. Jensz, A. Kargul, D. Piosik, J. Wołek, K. Kondracki, P. Rojek, W. Framm. Najlepiej punktującymi unihokeistami w turnieju finałowym o medale byli: Beniamin Schuster  ( 8 bramek, 2 asysty) oraz  Hubert Jensz ( 2 bramki, 4 asysty).

                  V miejsce w województwie lubuskim  po bardzo dramatycznych pojedynkach zajęły waleczne dziewczęta z klas VII- VIII. Reprezentacja dziewcząt to: M. Szewczyk, A. Kubiak, M. Kaźmierczak, O. Pietraszewska, I. Zmuda, J. Chorobińska, M. Stasik, A. Korbanek, K. Kędziora, N. Poźniak, M. Sołtysik. Najlepiej punktującymi zawodniczkami zostały: Marika Szewczyk ( 3 bramki, 1 asysta), Amelia Kubiak ( 2 bramki, 2 asysty) oraz Oliwia Pietraszewska  ( 2 bramki, 2 asysty).

      Ogromne gratulacje dla wszystkich finalistów Lubuskiej Olimpiady Młodzieży!

      Tekst i zdjecia - Justyna i Marek Przygoccy.

       

     • Spotkania z Mikołajem:)

     • Nasz drogi Gość przybył ze swoją świtą przy wsparciu Rady Rodziców oraz uczniów z Samorządu Szkolnego. Dziękujemy za odwiedziny i miłe upominki!

     • „SZPIKOWA PACZKA”

     • Już po raz trzeci w naszej szkole odbyła się zbiórka rzeczy dla dzieci w ramach akcji organizowanej przez fundację Anny Wierskiej DAR SZPIKU. Zebraliśmy różnorodne podarki, takie jak: zabawki, gry, maskotki, kubki, książki, przybory szkolne (kredki, pisaki, ołówki, zeszyty), ręczniki, środkami czystości, słodycze oraz żywność o długim terminie przydatności do spożycia.

      Darczyńcy wykazali się hojnością i empatią, dzięki czemu i w tym roku Święta Bożego Narodzenia dla wielu dzieci będących pacjentami odziału onkologicznego w Poznaniu oraz ich rodzin będą radośniejsze i przepłenione świadomością, że nie są pozostawioni sami w swojej chorobie. Nasze prezenty zostały dostarczone do punktu zbiórki w Zbąszyniu, stamtąd do siedziby „Drużyny Szpiku” w Nowym Tomyślu a następnie tarfią do dzieci na oddziale onkologicznym w Poznaniu.

      Otrzymaliśmy ogromne podziękowania za ponowne włączenie się do akcji „SZPIKOWA PACZKA”. Wszystkim zaangażowanym w zbiórkę – dzieciom i ich rodzicom – chciałabym gorąco podziękować za wsparcie tej szczytnej inicjatywy.

      Oto kilka przykładowych zdjęć, tego co udało nam się zebrać.

      Autor tekstu i zdjęć: Anna Prządka

       

    • W 15. ROCZNICĘ DZIAŁALNOŚCI TEATRALNEJ
     • W 15. ROCZNICĘ DZIAŁALNOŚCI TEATRALNEJ

     • „PRZYGODY  PIOTRUSIA PANA" w wykonaniu  naszych uczniów i absolwetów ze Szkolnego Klubu Europejskiego  oraz kółka teatralnego przy Gminnym Ośrodku Kultury a także wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście.

      Ile dzieci chciało, choć przez minutę stać się dorosłymi? Kto choć raz w życiu nie zapragnął latać? Czy jest choć jedna osoba, która nie marzyła, by na statku pirackim przemierzać morza i oceany? Gdzie jest Nibylandia? Czy być Piotrusiem Panem, to znaczy nie umieć kochać? Czy wróżki istnieją? Czy tykanie budzika może obudzić krokodyla? Gdzie leży granica naszej wyobraźni? Czy…? Ale…? Dlaczego…? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można było znaleźć w naszym „kolorowo – muzyczno – fantastycznym” spektaklu!

      Można śmiało powiedzieć, że było to ogromne przedsięwzięcie, nie ze względu na efekt finalny (choć ten był wspaniały), ale na pracę naszych aktorów włożoną w przedstawienie. Scenariusz był elastyczny i występujący  sami mogli zmieniać teksty, wymyślać  scenografię i, ku mojemu zdziwieniu, nawet na występie dostosowywały tekst do sytuacji. Cudownie było obserwować ich grę..., choć trzeba przyznać szczerze, że same próby były ogromnie wyczerpujące zarówno i fizycznie jak i psychicznie. Opanowanie na scenie około 50 aktorów różnych grup wiekowych to wyczyn na miarę Oskara! Ponad 20 uczniów to nowicjusze.

      Ilość wróżek i piratów zmieniała się z próby na próbę. Częste nieobecności aktorów z różnych ważnych lub mniej ważnych powodów napawały lękiem, czy damy radę zdążyć ze wszystkim przed premierą. Ale bawiliśmy się fenomenalnie!!! I to się liczy... Nic tak nie rozwija, jak kreatywność i elastyczność...

      Scenografia zrobiła swoje - prawdziwy statek dla piratów, drzewo z domkiem, autentyczna zjeżdżalnia na wyspie i płynąca łódka z piratami zaskoczyła publiczność. A indiańskie i pirackie tańce podniosły dynamikę spektaklu. Nie wspominając już o grze świateł, które to współgrały znakomicie ze scenami na morzu, na zielonej wyspie lub w indiańskiej wiosce.

      Wszystkie te efekty - scenografię, muzykę i stroje aktorów zawdzięczamy  ludziom dobrej woli  oraz naszym rodzicom. Dziękujemy!

      Wywiad w Radiu Zachód

     • Konkurs Wiedzy o Zdrowiu

     • 30 listopada z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS w Szkole Podstawowej nr 2 w Zielonej Górze odbył się Konkurs Wiedzy o Zdrowiu, Aids i Uzależnieniach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 8 b Hanna Mleczak, Sara Treffkorn i Mateusz Krawiec, którzy zajęli III miejsce.  Gratulujemy!

     • Andrzej, Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze;)

     • Dużo śmiechu towarzyszyło zabawom we wróżenie, które odbywały się 29.11.2019 r. na przerwach w całej szkole. Samorząd szkolny zadbał, aby każdy mógł "poznać" imię swojej sympatii, swój przyszły zawód oraz ważne wydarzenia, które być może czekają na nas już wkrótce. W bibliotece szkolnej uczniowie poznawali swoją przyszłość ukrytą w chińskich ciasteczkach. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia!

      Jesteśmy wdzieczni Rodzicom, którzy pomogli zorganizować imprezę i uświetnili ją pysznymi ciastami:) Dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli przygotować kolejne atrakcje dla uczniów.

     • Jak powstają bombki?

     • 18.11.2019 r. odbyła się wycieczka do Fabryki Bombek w Stodolsku koło Rakoniewic. Uczniowie klas I-III mogli obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych.  
      W dziale „dmuchalnia” zobaczyli, jak podgrzewa się szklane rury  i z przygotowanych porcji szkła wydmuchuje się kule, z których powstają piękne ozdoby choinkowe. W „srebrzalni” pracownik za pomocą azotanu srebra sprawia, że bombka nabiera lustrzanego blasku.
      Następnym etapem jest „ lakiernia”,  gdzie bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów.
      Najciekawiej jest w „dekoratorni” , gdyż pracują tam panie, które ręcznie malują wzory nadając bombkom wyjątkowy i unikalny wygląd.                                                                                                                                                                                                                                                    

      Na koniec dzieci mogły zakupić wybrane przez siebie bombki. To była naprawdę udana wycieczka!