• Konkurs kulinarny

     • Ostatnie dni w naszej szkole były bardzo pracowite, ponieważ Samorząd Uczniowski zorganizował Konkurs Kulinarny o puchar MasterChef’a 2023 ufundowany przez panią dyrektor Ewę Pietrusiewicz. Polegał on na rywalizacji klas 4-8 w przygotowaniu dwóch dań. Temat przewodni  konkursu to: „Zdrowo na co dzień”. Rywalizacja miała na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz wdrażanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Czteroosobowe jury oceniało potrawy  według: smaku, aromatu, kreatywności, kolorystyki, zgodności z tematem oraz czystości miejsca pracy, a i tak miało ogromny problem z wyróżnieniem zwycięzców. Wszystkie dania były bardzo zróżnicowane i smakowite. Ich sposób podania również budził zachwyt.  A oto podium MasterChef’a szkoły:

      I miejsce - klasa 4b

      II miejsce - klasa 8b

      III miejsce - klasa 5a

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

      Zajęcia kulinarne odbywały się w pracowni gastronomicznej, która została doposażona w sprzęt z progrmau "Laboratoria Przyszłości".

     • "Angielskie" gotowanie

     • Uczniowie klas szóstych przygotowywali potrawy komentując gotowanie w języku angielskim. 

      Enjoy your meal!

      Anna Prządka.

     • Kolejny sukces naszego ucznia

     • Z radością informujemy, że uczeń klasy 8b, Krzysztof Paciejewski, jest finalistą Konkursu Języka Polskiego organizowanego przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy zdolnemu uczniowi i jego opiekunce - pani Wioletcie Wernerowskiej!

     • Majowe święta

     • Majowe Święta Narodowe - dni o których należy pamiętać.

      1. 1 maja- Święto Pracy
      2. 2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
      3. 3 maja- rocznica uchwalenia Konstytucji.
     • Finał konkursu plastycznego

     • Uczennica klasy 6a, Katarzyna Stasik, brała udział w finale wojewódzkim Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii "Plastyka", który odbył się 26.04.2023 r. w Zbąszynku. Kasia stworzyła piękną pracę na temat "Pokój artysty". Gratulujemy naszej uczennicy udziału w finale!

     • Rok Wisławy Szymborskiej

     • W 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki nagrodzonej Nagrodą Nobla w 1996 roku.

      Również nasza biblioteka przypomniała uczniom postać poetki i jej niezwykłą twórczość. W ramach akcji "Przerwy z Szymborską" odwiedzający kącik obok biblioteki mogli otrzymać wydrukowany wiersz, wyklejankę lub wylosować cytat z jej twórczości. Towarzyszyła nam piosenka Sanah "Nic dwa razy", która popularyzuje ten piękny wiersz.

     • Dekoracyjne słoiki

     • Na lekcji techniki uczniowie klas 6 wykonali dekoracyjne słoiki. Wykorzystali do tego głównie naturalne elementy:piasek, kamienie, szyszki, gałązki, rośliny tworząc oryginalne kompozycje. Słoje można było podziwiać na szkolnym korytarzu, a teraz staną się ozdobą w domach uczniów.

      Tekst i zdjęcia - Monika Maksimczyk.

     • Z okazji Dnia Ziemi

     • By uczcić Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, uczniowie na zajęciach z etyki budowali obraz naszej planety z klocków. Ukazywali wizję optymistyczną – gdy zadbamy o naturę i jej dary, ale i także pesymistyczną - pełne śmieci morza, pozbawione zieleni lądy. Prace młodych ludzi to też apel do dorosłych!

      Tekst i zdjęcia - Wioletta Wernerowska

     • Spotkanie z pisarką

     • Nawet uczniowie czytający wyłącznie obowiązkowe lektury z wielką uwagą przysłuchiwali się opowieściom pisarki Anny Czerwińskiej-Rydel, która 21.04.2023 r. odwiedziła Babimost. Autorka 50 książek biograficznych opisujących życie i dokonania znanych postaci opowiadała anegdoty ze swoich pisarskich zmagań. Nasi uczniowie zasypali literatkę mnóstwem pytań. Może wśród nich również kryje się literacki talent?

      KIlka książek wzbogaciło nasze zbiory i już wkrótce będą do dyspozycji czytelników.

      Spotkanie zostało zorganizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę im. C.K. Norwida w Zielonej Górze przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Babimoście oraz biblioteką szkolną.

     • 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

     • 19 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jedenastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" upamiętniającej 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji uczniowie podczas lekcji przygotowywali żółte żonkile -  będące symbolem akcji, którymi została przyozdobiona cała szkoła. W trakcie zajęć uczniowie klas 1-6 wysłuchali też opowiadań nawiązujących do powstania.

      Uczniowie klas 7 i 8 obejrzeli animację "Zdążyć przed Panem Bogiem", która opowiadała o powstaniu oraz powojennej pracy przywódcy powstania Marka Edelmana. Wszystkie materiały wykorzystane podczas zajęć zostały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

     • Jesteśmy najlepsi!

     • Bardzo cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć  w konkursie z języka niemieckiego „Najpiękniej czytający w języku niemieckim”.
      Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów klas 5 i 6.
      Wszyscy uczestnicy byli miło zaskoczeni poziomem umiejętności czytania jaki zaprezentowali, mimo tak krótkiego okresu nauki tego języka. Uczniowie zajęli następujące miejsca:

      Kl.5

      1.  Adam Gołębiowski
      2. Nadia Gierszewska
      3. Malwina Malka
      4. Szymon Pirsch

      Kl.6

      1. Lilianna Waligórska
      2. Anastazja Antończak
      3.  Katarzyna Stasik

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Zdjęcia tekst : Jolanta Reimann

     • Sukces naszego ucznia

     • W ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych 19.04.2023 r. w Bojadłach odbyły się eliminacje powiatowe w kategorii recytacje, w których wzięli udział także uczniowie naszej szkoły: Nadia Korzeniewska, Adrian i Aleksandra Kuc, Lilianna Waligórska oraz Michał Długosz. Musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami recytatorskimi, ale również pokonać tremę podczas publicznego wystąpienia, co z pewnością stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego każdy z uczestników zasługuje na duże uznanie. Jury przyznało wyróżnienie Aleksandrze Kuc. Niemały sukces odniósł Michał Długosz z klasy 8b. Otrzymał nominację do etapu wojewódzkiego. To jego debiut w zmaganiach ze sztuką żywego słowa. Zatem serdeczne gratulacje! Trzymamy kciuki z jego występ w finale wojewódzkim!

     • Ruch to zdrowie

     • W Szkole Podstawowej w Babimoście zakończony został drugi etap projektu realizowanego we współpracy z firmą IKEA Industry – Ruch to zdrowie. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 15.410 zł z IKEA oraz wsparciu Rady Rodziców w wysokości 4.750 zł a także środkom własnym na terenie szkoły powstała siłownia zewnętrzna wyposażona w 17 różnych urządzeń do treningu.

      Siłownia służy uczniom Szkoły Podstawowej w Babimoście przede wszystkim do aktywnego spędzania przerw międzylekcyjnych. Korzystają z niej również dzieci przebywające w świetlicy. Po godzinie 16.00, kiedy kończą się zajęcia szkolne, mogą na niej trenować wszyscy mieszkańcy Babimostu. Zapraszamy!

      Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe firmie IKEA Industry oraz Radzie Rodziców.

     • Posiłek w szkole i w domu

     • W Szkole Podstawowej w Babimoście zakończony został projekt z rządowego programu Posiłek w szkole i w domu, na który szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 80.000 zł przy 20.000 wkładu własnego. W ramach projektu wykonany został remont stołówki szkolnej i części kuchni oraz zakupiono nowoczesne urządzenia do przygotowywania posiłków, m.in. piec konwekcyjno-parowy, patelnię elektryczną, nowoczesną zmywarko-wyparzarkę kapturową, lodówkę, zamrażarkę, nowe szafki i stoły kuchenne, a także drobny sprzęt kuchenny i zastawę stołową.

      Dzięki projektowi przygotowywane w szkole obiady są jeszcze zdrowsze, a zjedzone w czystej i estetycznej stołówce smakują wyśmienicie.

     • Nowe gabinety

     • Szkoła Podstawowa w Babimoście wreszcie ma gabinet logopedyczny i gabinet do zajęć
      korekcyjno-kompensacyjnych. Dzięki zaadaptowaniu nowych pomieszczeń i pozyskaniu
      25.000 zł na wyposażenie, uczniowie SP Babimost mogą korzystać z estetycznych i
      nowocześnie urządzonych pomieszczeń do zajęć z zakresu pomocy pedagogiczno-
      psychologicznej.
      Nowe gabinety są pięknie wyremontowane i wyposażone w nowoczesne pomoce
      dydaktyczne, w tym monitory interaktywne, na których uczniowie korzystają z zakupionych
      w ramach programu Aktywna tablica za kwotę 35.000 zł multimedialnych programów
      wspierających pracę pedagogów specjalnych i logopedów. Specjalistyczne oprogramowanie
      zawiera tysiące interaktywnych ćwiczeń do zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,
      rewalidacyjnych, logopedycznych i korekcyjno-kompensacyjnych. Lekcje prowadzone w ten
      sposób zwiększają zaangażowanie uczniów i ich motywację do dodatkowych ćwiczeń, dzięki
      czemu zajęcia są bardziej skuteczne i efektywne. Z kolei nauczycielom i terapeutom
      pozwalają na całkowitą indywidualizację procesu dydaktycznego.

     • Efektowna Balladyna

     • Kolejny raz uczniowie klas 8 i 7 obejrzeli adaptację lektury. Tym razem była to „Balladyna” w gorzowskim teatrze. Spektakl trwał około 2 godzin z antraktem. Oprócz dialogów ważną funkcję pełniła choreografia. Śmierć niektórych bohaterów, przemianę charakteru tytułowej postaci ukazywano symbolicznie dzięki kostiumom. W przedstawieniu  wykorzystywano zmianę oświetlenia, scenę obrotową. Te efekty specjalne miały pobudzić wyobraźnię. Miejscami jednak nie współgrały z treścią. Sugestywnie wcielili się w role aktorzy grający  Grabca, Skierkę czy Chochlika. W ciekawy sposób też zaprezentowano przemianę wybranka Goplany w wierzbę. Duże wrażenie zrobił także finał sztuki. Piorun rażący Balladynę oślepił na chwilę widzów.

      Tekst i zdjęcia - Wioletta Wernerowska.

     • Dzień Zawodowca w Zespole Szkół nr 1 w Zbąszyniu

     • Uczniowie klas 8 i 7 po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w Dniu Zawodowca zorganizowanym w Zespole Szkół nr 1 we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych w Zbąszyniu.
      Podczas dni otwartych rzemieślnicy pokazywali swoje zawody a uczniowie mogli spróbować swoich sił, wykonując proste czynności związane z tymi zawodami. Mieliśmy szansę poznać specyfikę pracy między innymi: KUVERT POLSKA z Przyprostyni, Instalatorstwo Sanitarne i Studniarstwo Jan Tomiński ze Zbąszynia, AUTO-WASZKOWIAK Sp.o.o z Perzyn, Lakiernia Krzysztof Mirek z Przyprostyni, Kwaśnik SKDP ze Zbąszynia, NAVIGATOR HOTEL ze Zbąszynia oraz wiele innych zakładów pracy skupionych w Cechu Rzemiosł Różnych.
      Uczniowie zapoznali się również z szeroką listą rzemieślników deklarujących chęć przyjęcia uczniów na naukę zawodu w latach 2023 - 2026. Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam uczestnictwa w tym wydarzeniu.

      Tekst - Aleksandra Michalska.