• 19 maja - dzień dobrych uczynków w Szkole Podstawowej w Babimoście

     • Pomysłodawcą święta  Dnia Dobrych Uczynków jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów.
      Również nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji w postaci szeregu inicjatyw.
      Jedną z nich było wdrażanie dzieci i młodzieży w chęć niesienia pomocy środowisku, a więc szerzenia akcji czystości w najbliższym otoczeniu - szczególnie miasta Babimost.

      Kolejne rezultaty działań nauczycieli i uczniów pojawią się na stronie szkoły. Zachęcamy wszystkich do udziału na rzecz drugiego człowieka i środowiska. Zbieramy baterie, zużyte telefony komórkowe, makulaturę. Finał zbiórki makulatury i jej odbiór z naszej szkoły odbędzie się 22.06.2023 r.

                                                                                                                     Katecheci, SU

     • Majowa niespodzianka

     • W poniedziałek 8 maja na uczniów naszej szkoły czekała niezwykła niespodzianka – szkolne korytarze przeszły niesamowitą metamorfozę. Kto za tym stoi? Dorota Szelągowska? A może Krzysztof Miruć albo telewizja Polsat 😊

      Otóż nie. Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z firmą IKEA Industry w realizacji projektów wspierających rozwój uczniów, a także promujących działania ekologiczne. W tym roku IKEA dofinansowała projekt o nazwie 3 x R – relaks, ruch, rozrywka, który zakładał zagospodarowanie przestrzeni korytarzowych na trzech różnych kondygnacjach budynku tak, by powstały dostępne dla uczniów strefy o różnej funkcjonalności.

      Na parterze dla najmłodszych i pełnych energii uczniów klas 1-3 urządziliśmy strefę ruchu – wypełniły ją tablice sensoryczno-manipulacyjne oraz gry podłogowe.

      Na pierwszym piętrze powstała strefa gier – stoliki z grami planszowymi i kolorowe pufy umożliwiają spędzanie przerw w miłym towarzystwie koleżanek i kolegów. Można zagrać w chińczyka, szachy czy warcaby i zrelaksować się po trudnym sprawdzianie.

      Z kolei na drugim piętrze zagościły kwiaty – doniczkowe i tekstylne. Tam bowiem powstał przytulny kącik relaksu. Wykonane z palet i wyłożone kolorowymi poduchami siedziska, w otoczeniu mięciutkich zasłon i pięknych roślin pozwalają odpocząć, poczytać książkę, porozmawiać z rówieśnikami, bowiem zgodnie z założeniami projektu nowe miejsca to strefy bez telefonu, tu rozmowy toczą się tylko na żywo, twarzą w twarz.

      W realizację projektu zaangażowało się mnóstwo osób – uczniowie, którzy malowali palety, obszywali zasłony, urządzali kąciki podczas majówki. Pracownicy firmy IKEA – pani Paulina Wolska, która koordynowała nasz projekt z IKEĄ oraz załatwiała wszelkie sprawy formalne. Pani Elżbieta Twardowska, panowie Rafał Wieczorek, Dominik Pawluk, Kornel Radziński, Mieczysław Kostera, Tomasz Waligórski i Michał Kurasiak, którzy podczas ferii zimowych spędzili w szkole cały dzień szlifując palety, a następnie skręcając je, aby powstały fotele. Pracownicy firmy budowlanej oraz sam szef – pan Marek Muńko, który osobiście przywiózł palety z IKEI do szkoły. Pracownicy obsługi naszej szkoły – którzy porządkowali, pomagali urządzić i upiększać nasze korytarze. Rodzice oraz wychowawczynie klas 1-3 przygotowali cudowne tablice manipulacyjne, działając przy tym w myśl zasad upcyclingu. Z kolei pan Wojciech Jaroszek zaprojektował i drukował na drukarce 3D pionki i figury do gier. Wreszcie nauczycielki – pani Aleksandra Michalska i Patrycja Stajkowska (oraz sama pani dyrektor – Ewa Pietrusiewicz), które nie tylko napisały i koordynowały projekt, zakupiły niezbędne materiały, ale też osobiście kleiły gry podłogowe, prasowały zasłony, meblowały kąciki.

      Warto jeszcze wspomnieć, że wcześniej nowe przestrzenie korytarzowe zostały wyciszone, aby zwiększyć komfort odpoczynku i relaksu uczniów.

      Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszego projektu serdecznie dziękujemy – bez Waszej pomocy nie dalibyśmy rady 😊

      Efekty naszej kilkumiesięcznej pracy można podziwiać na zdjęciach.

      Poniżej link do filmiku prezentującego drukowanie figury szachowego króla w drukarce 3D:

       

     • Nasz uczeń w finale wojewódzkim konkursu recytatorskiego!

     • Uczeń klasy 8b Michał Długosz reprezentował naszą szkołę w finale wojewódzkim Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii "Recytacja", który odbył się 17.05.2023 r. w Kłodawie. Piękną interpretacją tekstu o problemach młodzieży, będącego fragmentem książki "Stowarzyszenie umarłych poetów", Michał poruszył publiczność. Gratulujmy mu udziału w konkursie!

     • „Z wizytą w kubańskiej wiosce”

     • Koncerty   zielonogórskiej filharmonii „Orfeusz” z cyklu „W Krainie Pani Muzyki”  to możliwość poznania różnego rodzaju muzyki, instrumentów oraz wspólnej zabawy uczniów klas I-IV.  Ostatni koncert w roku szkolnym 2022/23 pt. „Z wizytą w kubańskiej wiosce” zaprowadził  uczniów  do wioski kubańskiej. Rytmiczna  muzyka  tak poruszyła uczniów  iż trudno było usiedzieć na fotelach.
      Na takie koncerty czekamy w nowym roku szkolnym.

      Tekst i zdjęcia - Elżbieta Kurowska-Hoły.

    • Kangur Matematyczny
     • Kangur Matematyczny

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny.
      Konkurs wywodzi się z Australii. W roku 1990 obył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata.
      Kangur został doceniony przez Francuskie Towarzystwo Matematyczne nagrodą ALEMBERT w 1994 roku w kategorii: najlepszy sposób popularyzacji matematyki.
      W Kangurze bierze obecnie udział około 30 krajów.  Z radością informujemy, że w tym roku wyróżnienia otrzymali Julia Kluczewska z klasy 4 b i Marcel Misiak z klasy 8 a. Gratulujemy!

     • Wycieczka do portu lotniczego w Nowym Kramsku

     • Jak wyglądają miejsca na lotnisku na co dzień niedostępne dla pasażerów? Jak prezentują się w powietrzu startujące i lądujące samoloty, oglądane z bliskiej odległości? Na czym polega praca służb lotniczych? Mogli się o tym przekonać uczniowie klas 2a i 2b podczas wycieczki  w dniu 28 kwietnia 2023 roku. Dzieci zostały zapoznane z zasadami funkcjonowania portu lotniczego oraz poznały jego infrastrukturę. Została im zaprezentowana praca Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Uczniowie przeszli „ścieżką pasażera”, jechali autobusem po płycie lotniska, obserwowali lądowanie i start samolotu oraz zdobyli podstawową wiedzę z zakresu działania służb bezpieczeństwa.

      Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Kaczorek za pomoc w organizacji wycieczki.

      Tekst – B. Mikołajczak i M. Piechaczek
      Zdjęcia –  M. Kaczorek  

     • Konkurs kulinarny

     • Ostatnie dni w naszej szkole były bardzo pracowite, ponieważ Samorząd Uczniowski zorganizował Konkurs Kulinarny o puchar MasterChef’a 2023 ufundowany przez panią dyrektor Ewę Pietrusiewicz. Polegał on na rywalizacji klas 4-8 w przygotowaniu dwóch dań. Temat przewodni  konkursu to: „Zdrowo na co dzień”. Rywalizacja miała na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz wdrażanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Czteroosobowe jury oceniało potrawy  według: smaku, aromatu, kreatywności, kolorystyki, zgodności z tematem oraz czystości miejsca pracy, a i tak miało ogromny problem z wyróżnieniem zwycięzców. Wszystkie dania były bardzo zróżnicowane i smakowite. Ich sposób podania również budził zachwyt.  A oto podium MasterChef’a szkoły:

      I miejsce - klasa 4b

      II miejsce - klasa 8b

      III miejsce - klasa 5a

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

      Zajęcia kulinarne odbywały się w pracowni gastronomicznej, która została doposażona w sprzęt z progrmau "Laboratoria Przyszłości".

     • "Angielskie" gotowanie

     • Uczniowie klas szóstych przygotowywali potrawy komentując gotowanie w języku angielskim. 

      Enjoy your meal!

      Anna Prządka.

     • Kolejny sukces naszego ucznia

     • Z radością informujemy, że uczeń klasy 8b, Krzysztof Paciejewski, jest finalistą Konkursu Języka Polskiego organizowanego przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy zdolnemu uczniowi i jego opiekunce - pani Wioletcie Wernerowskiej!

     • Majowe święta

     • Majowe Święta Narodowe - dni o których należy pamiętać.

      1. 1 maja- Święto Pracy
      2. 2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
      3. 3 maja- rocznica uchwalenia Konstytucji.
     • Finał konkursu plastycznego

     • Uczennica klasy 6a, Katarzyna Stasik, brała udział w finale wojewódzkim Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii "Plastyka", który odbył się 26.04.2023 r. w Zbąszynku. Kasia stworzyła piękną pracę na temat "Pokój artysty". Gratulujemy naszej uczennicy udziału w finale!

     • Rok Wisławy Szymborskiej

     • W 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki nagrodzonej Nagrodą Nobla w 1996 roku.

      Również nasza biblioteka przypomniała uczniom postać poetki i jej niezwykłą twórczość. W ramach akcji "Przerwy z Szymborską" odwiedzający kącik obok biblioteki mogli otrzymać wydrukowany wiersz, wyklejankę lub wylosować cytat z jej twórczości. Towarzyszyła nam piosenka Sanah "Nic dwa razy", która popularyzuje ten piękny wiersz.

     • Dekoracyjne słoiki

     • Na lekcji techniki uczniowie klas 6 wykonali dekoracyjne słoiki. Wykorzystali do tego głównie naturalne elementy:piasek, kamienie, szyszki, gałązki, rośliny tworząc oryginalne kompozycje. Słoje można było podziwiać na szkolnym korytarzu, a teraz staną się ozdobą w domach uczniów.

      Tekst i zdjęcia - Monika Maksimczyk.

     • Z okazji Dnia Ziemi

     • By uczcić Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, uczniowie na zajęciach z etyki budowali obraz naszej planety z klocków. Ukazywali wizję optymistyczną – gdy zadbamy o naturę i jej dary, ale i także pesymistyczną - pełne śmieci morza, pozbawione zieleni lądy. Prace młodych ludzi to też apel do dorosłych!

      Tekst i zdjęcia - Wioletta Wernerowska

     • Spotkanie z pisarką

     • Nawet uczniowie czytający wyłącznie obowiązkowe lektury z wielką uwagą przysłuchiwali się opowieściom pisarki Anny Czerwińskiej-Rydel, która 21.04.2023 r. odwiedziła Babimost. Autorka 50 książek biograficznych opisujących życie i dokonania znanych postaci opowiadała anegdoty ze swoich pisarskich zmagań. Nasi uczniowie zasypali literatkę mnóstwem pytań. Może wśród nich również kryje się literacki talent?

      KIlka książek wzbogaciło nasze zbiory i już wkrótce będą do dyspozycji czytelników.

      Spotkanie zostało zorganizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę im. C.K. Norwida w Zielonej Górze przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Babimoście oraz biblioteką szkolną.

     • 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

     • 19 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jedenastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" upamiętniającej 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji uczniowie podczas lekcji przygotowywali żółte żonkile -  będące symbolem akcji, którymi została przyozdobiona cała szkoła. W trakcie zajęć uczniowie klas 1-6 wysłuchali też opowiadań nawiązujących do powstania.

      Uczniowie klas 7 i 8 obejrzeli animację "Zdążyć przed Panem Bogiem", która opowiadała o powstaniu oraz powojennej pracy przywódcy powstania Marka Edelmana. Wszystkie materiały wykorzystane podczas zajęć zostały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.