• Andrzej, Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze;)

     • Dużo śmiechu towarzyszyło zabawom we wróżenie, które odbywały się 29.11.2019 r. na przerwach w całej szkole. Samorząd szkolny zadbał, aby każdy mógł "poznać" imię swojej sympatii, swój przyszły zawód oraz ważne wydarzenia, które być może czekają na nas już wkrótce. W bibliotece szkolnej uczniowie poznawali swoją przyszłość ukrytą w chińskich ciasteczkach. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia!

      Jesteśmy wdzieczni Rodzicom, którzy pomogli zorganizować imprezę i uświetnili ją pysznymi ciastami:) Dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli przygotować kolejne atrakcje dla uczniów.

     • Jak powstają bombki?

     • 18.11.2019 r. odbyła się wycieczka do Fabryki Bombek w Stodolsku koło Rakoniewic. Uczniowie klas I-III mogli obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych.  
      W dziale „dmuchalnia” zobaczyli, jak podgrzewa się szklane rury  i z przygotowanych porcji szkła wydmuchuje się kule, z których powstają piękne ozdoby choinkowe. W „srebrzalni” pracownik za pomocą azotanu srebra sprawia, że bombka nabiera lustrzanego blasku.
      Następnym etapem jest „ lakiernia”,  gdzie bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów.
      Najciekawiej jest w „dekoratorni” , gdyż pracują tam panie, które ręcznie malują wzory nadając bombkom wyjątkowy i unikalny wygląd.                                                                                                                                                                                                                                                    

      Na koniec dzieci mogły zakupić wybrane przez siebie bombki. To była naprawdę udana wycieczka!

     • Żywa lekcja historii

     •  

      15 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się już po raz kolejny „żywa lekcja historii”, przedstawiona przez Agencję Widowisk „Arkona” z Torunia. Tym razem mogliśmy się dowiedzieć „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Aktorzy przybliżyli nam historię Polski od Stefana Batorego po odsiecz Wiednia w czasie panowania Jana III Sobieskiego. Uczniowie  mogli na własne oczy zobaczyć, m.in. jak wyglądało uzbrojenie z tego okresu czasu, zwłaszcza uzbrojenie husarii oraz jak ubierała się i walczyła szlachta. Ponadto brali udział w krótkich scenkach historycznych. Wszystko to zostało przedstawione w sposób ciekawy i dowcipny. Podczas przedstawienia odbył się krótki konkurs gdzie nagrodami były „srebrne” monety. Wszyscy wyszli z tej niecodziennej lekcji bardzo zadowoleni i z niecierpliwością czekamy już na następną.

      Tekst - Ewa Muńko. Zdjęcia - Wiesław Zięba.

     • Jak rozwiązywać problemy - warsztaty

     •  

      7 i 8 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas piątych dotyczące mediacji. Warsztaty poprowadziła kolejny już raz p. Katarzyna Gilarska, która jest członkiem Stowarzyszenia Dobry Mediator. Uczniowie mogli się dowiedzieć czym są mediacje i czym zajmuje się mediator. Przedstawiali problemy, które pojawiają się w klasie ucząc się jak można je rozwiązać w sposób jak najbardziej ugodowy. Uczniowie z chęcią brali udział w warsztatach, które zostały poprowadzone w sposób bardzo ciekawy i rzeczowy.

      Tekst - Ewa Muńko.

     • 4 medale w mistrzostwach powiatu zielonogórskiego w unihokeju!

     • Na przełomie października i listopada cztery drużyny reprezentowały naszą szkołę w zawodach powiatowych w unihokeju. Pierwsze rozgrywki odbyły się 28 października. Wzięli w nich udział chłopcy z klas piątych i szóstych.                                W zawodach uczestniczyły cztery drużyny: SP1  z Sulechowa, SP Cigacice, SP Świdnica i SP Babimost. Nasi chłopcy pokonali kolejno SP1 Sulechów 5:0, SP ze Świdnicy 8:0 i SP z Cigacic 9:0. Warto podkreślić świetną grę naszych obrońców: Jakuba Grześkowiaka, Jakuba Rybarskiego oraz bramkarzy Patryka Borka                   i Michała Musioła, których postawa spowodowała, że nie straciliśmy w całym turnieju żadnej bramki , a za to zdobyliśmy ich łącznie 22. Najlepszymi punktującymi byli: Beniamin Schuster- 7 bramek i 5 asyst, Aleksander Kargul – 4 bramki i 4 asysty, Hubert Jensz – 3 bramki i 2 asysty, Kamil Kondracki – 3 bramki i 1 asysta, Jacek Wołek – 4 asysty, Krystian Heyduk – 2 bramki i 1 asysta, Jakub Rybarski – 2 bramki. Po jednej bramce zdobyli również Igor Melson i Jakub Grześkowiak. Młodsi chłopcy wywalczyli złoty medal i awansowali do półfinału wojewódzkiego.

      Tydzień później 4 listopada swój kunszt pokazali chłopcy z klas starszych, którzy również nie przegrali meczu, udowadniając, że w   powiecie zielonogórskim nie mają równych sobie i  w pełni zasługują na miano mistrzów w unihokeju. Podczas rozgrywek pokonali kolejno: Zespół Edukacyjny z Nowego Kramska 5:2, SP 3 Sulechów 9: 1 oraz SP1 Sulechów 14: 2. Świetnie w bramce spisywał się kolejny raz Patryk Borek oraz jako drugi bramkarz Bartosz Dolski. Grą w obronie popisywali się Kamil Nyga, Jakub Grześkowiak . Najwięcej punktów w ataku zdobyli: Mateusz Rakowski – 13 bramek, 5 asyst, Mateusz Brudło – 6 bramek, 2 asysty, Beniamin Schuster – 2 bramki , 8 asyst, Filip Wołek – 3 bramki, 2 asysty. Po jednej bramce strzelili również Kamil Nyga, Igor Melson i Jakub Grześkowiak. Starsi chłopcy, podobnie jak ich koledzy z klas młodszych, awansowali do półfinału wojewódzkiego.

      Złotymi medalistkami powiatu z awansem do półfinału wojewódzkiego zostały również unihokeistki z klas VII- VIII, które także wygrały wszystkie pojedynki           w zawodach eliminacyjnych, które odbyły się 7 listopada. Nasze dziewczęta pokonały kolejno SP3 Sulechów 8:0, SP1 Sulechów 8:1 oraz zespół z Nowego Kramska 1:0. Najlepiej punktującymi zawodniczkami były : Marika Szewczyk – 5 bramek, 5 asyst, Amelia Kubiak – 4 bramki i 2 asysty, Julia Chorobińska – 3 bramki i 2 asysty, Izabela Zmuda – 2 bramki i 1 asysta, Oliwia Pietraszewska – 2 asysty, Maria Sołtysik – 2 bramki, Natalia Poźniak – 1 bramka. Na szczególne wyróżnienie zasługują również dziewczęta grające w obronie: Amelia Kubiak, Marta Kaźmierczak oraz Izabela Zmuda, a także debiutująca w bramce Klaudia Kędziora.

      Ze srebrnym medalem zakończyły swoje zmagania młodsze unihokeistki z klas IV- VI, które wygrały dwa mecze: z SP3 Sulechów 2:0, Z SP1 Sulechów 3:0                     i zremisowały z SP Podmokle Małe 4:4. Najwięcej bramek dla naszego zespołu zdobyły Natalia Poźniak, Maria Sołtysik i Jagoda Urbanowicz.

      Wszystkim medalistom zawodów powiatowych gratulujemy i życzymy sukcesów w półfinałach wojewódzkich, które odbędą się jeszcze w listopadzie        w hali Olimpia w Babimoście.

     • Jak ustrzec się przed fonoholizmem


     • Uzależnienie od smartfonu grozi każdemu z jego użytkowników, dlatego warto próbować zapobiec jego pojawieniu. Psycholodzy alarmują, że zbyt duże przywiązanie do telefonu może prowadzić do stopniowego uzależnienia zwanego fonoholizmem. Jednak nie chodzi o to, by zabronić dostępu do telefonu, lecz nauczyć się korzystać z niego z umiarem.

       W listopadzie zorganizowaliśmy w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas IV-VIII na temat “Fonoholizm - jak zapobiegać?”. Poprowadziła je socjoterapeutka i resocjalizatorka pani Kamila Pakosz ze Studia Diagnozy i Profilaktyki Społecznej DIALOG w Krakowie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i identyfikowali się z usłyszanymi historiami. Wielu z nich nie wyobraża sobie dnia bez telefonu. Jest on dla młodzieży najważniejszym źródłem informacji i relacji towarzyskich. Internet, mobilność, aplikacje – to trzy pojęcia, którymi żyją współczesne dzieci. Uczniowie przyznali, że ważnym krokiem jest ustalenie zasad i etapów stopniowego ograniczania czasu spędzanego przy telefonie. Warto korzystać z tradycyjnego budzika czy kalkulatora.

      Natomiast 5 listopada 2019 roku odbyła się wywiadówka profilaktyczna  dla rodziców i nauczycieli pod hasłem Fonoholizm - Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniem związanym z Internetem i nadużywaniem telefonu komórkowego? Naszym zdaniem bardzo ważna jest kontrola rodzicielska. Spotkanie to uświadomiło rodzicom i nauczycielom, jakie szkody wyrządza dzieciom nierozłączność z telefonem (internetem i aplikacjami). Poznaliśmy ciekawe sposoby zapobiegania fonoholizmowi i otrzymaliśmy cenne wskazówki. 

      W naszej szkole ograniczamy ilość czasu spędzonego ze smartfonem w ręku. Samorząd Uczniowski organizuje comiesięczne akcje “Dzień bez telefonu”, które pokazują uczniom, że aktywne przerwy bez tego urządzenia również mogą być atrakcyjne.

     • Ocalić od zapomnienia - babimojskie legendy

     • Uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami przygotowali z okazji Święta Niepodległości wystawę pt. "Ocalić od zapomnienia - babimojskie legendy". Dzieci zostały zapoznane z legendami o Babimoście i dowiedziały sie skąd wzięła się nazwa miasta. Poznały też tajemnice figur  na rynku oraz kapliczki pod miastem. Ekspozycja prezentuje też dawne narzędzia i stroje. Można na niej obejrzeć publikacje na temat Babimostu, a także obrazki namalowane przez uczniów. Zapraszamy na wystawę w holu na parterze.

     • Zielniki klas szóstych

     • We wrześniu uczniowie klas szóstych zbierali liście roślin zielnych, drzew i krzewów, potem je dokładnie suszyli, rozpoznawali i oznaczali - tak powstały zielniki. Praca nad zielnikami poszerzała wiedzę szóstoklasistów na temat różnych gatunków roślin występujących w naszej okolicy. Młodzież nauczyła się je rozpoznawać po budowie, kształcie i kolorze. Możemy podziwiać pracowitość i systematyczność twórców zielników i oglądać je na wystawie w holu naszej szkoły.

      Tekst i zdjęcia - Barbara Kubaś.

     • Jesień w świetlicy

     •  

      Jesień to piękna pora roku. Liście drzew zmieniają kolor i opadają, a świat się mieni odcieniami żółci, brązu i czerwieni. Jednak  jesień przynosi ze sobą złą pogodę i chłodne dni. Ale w naszej świetlicy nawet w czasie deszczu nikt się nie nudzi...

      Tekst i zdjęcia - Barbara Kubaś.

     • Wyprawa do krainy lodu

     • Najmłodsi uczniowie dzięki przedstawieniu krakowskiego teatru "Krak-Art" przenieśli się  w niezwykły, magiczny świat lodu i śniegu. Spektakl uczył, że prawdziwa miłość potrafi pokonać najcięższe mrozy i rozgrzać serca na nowo. Wszystkich rozbawił miły, ale naiwny bałwanek Olaf, który porwał dzieci do wspólnych pląsów. Dziękujemy aktorom za kolejny, wzruszający występ!

      6.11.2019 r.

     • Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej

     • Na początku listopada pierwszoklasiści zostali pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Podczas lekcji bibliotecznych rozwiązywali baśniowe zagadki, poznali prośby książki do dzieci i wypożyczyli swoje pierwsze bajeczki. Otrzymali też dyplomy oraz zakładki wykonane przez starszych kolegów.

      Mamy nadzieję, że zainteresowanie książkami będzie im towarzyszyło przez całe życie, gdyż jak mawiała Wisława Szymborska "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

      Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów!

       

     • Wizyta w teatrze

     •  

      Uczniowie klas IIa i IIb wraz z opiekunkami - paniami Jolantą Reimann, Bernardetą Mikołajczak i Małgorzatą Piechaczek wybrali się do Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze na spektakl pt. "Księga dżungli". Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy przygody chłopca, któremu zwierzęta nadały imię Mowgili, czyli Żaba.

      Widzów zachwyciły  piękne stroje, muzyka i scenografia.
      Po spektaklu mieliśmy możliwość wejścia na scenę i zrobienia zdjęć z aktorami oraz zwiedzenia garderoby pełnej kostiumów z innych przedstawień. Wróciliśmy do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.
      30.10.2019 r.

      Tekst - M. Piechaczek. Zdjęcia - J. Reimann oraz Teatr Lubuski.