• Przerwa na czytanie

     • Nasza szkoła 26.10.2022 r. wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pt. ,,Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Podczas przerwy czytało łącznie około 180 uczniów i nauczycieli. Uczniom klas pierwszych ciekawe książki czytali starsi koledzy.

       

     • „O przeszłości i nie tylko na scenie”

     • Nasi uczniowie włączyli się w obchody 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech przypadającej właśnie na ten rok. Z tej okazji w sobotę 22 października br.  wystąpili w przedstawieniu zatytułowanym „Co mówią stare zdjęcia?”. Wcielili się między innymi  w role starych fotografii opowiadających zwiedzającym muzeum dzieciom o historii Związku, walce o przetrwanie kultury polskiej na ziemiach, które nie znalazły się w granicach Rzeczpospolitej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

      W rolach zdjęć można było zobaczyć Liliannę Waligórską, Hannę Kaczorek, Aleksandrę Kuc, Anastazję Antończak, Szymona Radzińskiego, Nataniela Sołtysiaka i Mateusza Szewczyka – również w roli przewodnika w muzeum. Zwiedzające je dzieci to: Hanna Wieczorek, Katarzyna Lewandowska, Leon Łasiński, Adrian Kuc. W postać zatroskanej nauczycielki wcieliła się Katarzyna Stasik.  Aktorom towarzyszyło grono uczniów z kl. 3 i 6: Patrycja Poźniak, Julia Wolska, Michalina Maszewska, Magdalena Mała i Hubert Doliński (także w funkcji asystenta reżysera).

      Zgromadzona publiczność bywała chwilami wzruszona, czasem rozbawiona. Nagrodziła młodych aktorów należnymi brawami. Za włożony trud i wysiłek serdecznie dziękują utalentowanym uczniom panie przygotowujące spektakl: Wioletta Wernerowska I Ewelina Wozińska oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej. Zapraszamy do GALERII.

     • Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował

     • 18 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się już po raz kolejny „żywa lekcja historii”, przedstawiona przez Agencję Widowisk „Arkona” z Torunia. Tym razem mogliśmy się dowiedzieć "Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował" Uczniowie  mogli na własne oczy zobaczyć, a niektórzy nawet przymierzyć,  zbroję husarską. Dowiedzieli się też wielu ciekawych rzeczy na temat wojen polskich królów z Turkami i Moskwą. Wszystko to zostało przedstawione jak zawsze w sposób ciekawy i dowcipny. Podczas przedstawienia odbył się krótki konkurs gdzie nagrodami były „srebrne” monety. Wszyscy wyszli z tej niecodziennej lekcji bardzo zadowoleni i z niecierpliwością czekamy już na następną.

     • "Teatrzyk po niemiecku"

     • Nasz gość pojawił się u nas we wtorek przed południem i przyjechał aż z Wrocławia. Pan Grzegorz przyjechał do nas z teatrzykiem i przedstawił nam historię gąsienicy Ursuli, która to po zjedzeniu wszystkich owoców przemieniła się w pięknego motyla. Uczniowie osłuchali się z językiem niemieckim oraz utrwalili zwroty poznane na lekcji. Z zainteresowaniem przysłuchiwano się opowieści gąsienicy Ursuli, która zapraszała dzieci do aktywnej rozmowy.

      J.Reimann

     • Nasze biegaczki w czołówce województwa lubuskiego

     • Biegaczki z naszej szkoły po raz kolejny udowodniły, że świetnie biegają. 18 października na obiektach Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście odbyły się finały wojewódzkie Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w sztafetowych biegach przełajowych na dystansie 800 metrów. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny dziewcząt. Pierwsza drużyna w kategorii Igrzysk Dzieci to dziewczęta z roczników 2010-2011 : Aleksandra Kuc, Hanna Pisarek, Andżelika Piosik, Paulina Kubiak, Nadia Gierszewska, Kinga Mruk i Maja Kubiak,  druga to dziewczęta z roczników 2008-2009 w składzie: Anita Chmielak, Patrycja Konieczek, Nikola Wołek, Maria Uracz, Hanna Kaczorek, Kornelia Groszek i Maja Pietraszewska.  Zdecydowanie lepiej zaprezentowały się dziewczęta z klas ósmych ocierając się o medal i zajmując ostatecznie wysokie IV miejsce w województwie lubuskim ( na 14 startujących drużyn). Młodsze koleżanki zajęły XII miejsce na XV zespołów. Zdecydowanie najlepszą formę biegową pokazała reprezentantka klasy VIIIB Anita Chmielak, która w poprzednim roku szkolnym wywalczyła złoty medal podczas indywidualnego finału wojewódzkiego LOM  w biegu na 1000 metrów. Wszystkim biegaczkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzorową postawę sportową oraz ogromną ambicję i chęć zwyciężania, życząc sukcesów medalowych w kolejnych zmaganiach sportowych.

      Tekst i zdjęcia - Justyna i Marek Przygoccy.

     • „Poznaj Polskę” - wycieczka klas 2a i 2b

     •     Uczniowie klas 2a i 2b w dniu 13 października 2022r. uczestniczyli w wycieczce do Ochli i Zielonej Góry. Wycieczka została dofinansowana w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”. W Ochli uczniowie zwiedzali zabytki kultury ludowej z regionu lubuskiego – drewniane chałupy z przełomu XVIII i XIX wieku przeniesione z terenu Dolnych Łużyc, tradycyjną wiejską zabudowę z Zachodniej Wielkopolski, chatę z Potrzebowa datowaną na 1675r. Brali udział w warsztatach – malarstwo na szkle. Podczas wizyty w ogrodzie botanicznym poznali różnorodność flory. Mieli również szansę karmić zwierzęta w mini zoo. Następnie bawili się na placu zabaw. Wyjazd uatrakcyjniły wizyta w lodziarni i w McDonald’ s.

                                                                                          Tekst i zdjęcia: B. Mikołajczak i M. Piechaczek

     • Wycieczka klas trzecich do Biskupina i Gniezna

     • Gniezno i Biskupin to był cel wycieczki uczniów klasy 3a i 3b. 17 października uczniowie zwiedzili jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski - katedrę gnieźnieńską, gdzie zobaczyli Drzwi Gnieźnieńskie. Kolejną atrakcją była kolejka wąskotorowa, którą uczniowie pojechali ze Żnina do Biskupina. Tam poznali historię grodu, który jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

      Tekst i zdjęcia - Iwona Firlej-Prętka.

     • I miejsce SP w Babimoście w województwie lubuskim

     • 11 października w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół w ramach LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY za rok szkolny 2021/2022. Dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami wychowania fizycznego odebrali puchary , dyplomy i medale za osiągnięcia swoich szkół z rąk Prezesa Szkolnego Związku Sportowego Pana Zbigniewa Bermesa. Nasza szkoła w Babimoście wywalczyła, spośród 150 sklasyfikowanych szkół, I miejsce w klasyfikacji generalnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (roczniki uczniów  2007 -2008). Łącznie nasi sportowcy zdobyli 780 punktów, wyprzedzając następną szkołę z Żar o 145 punktów. Zdecydowanie najwięcej punktów zdobywali nasi uczniowie w dyscyplinach, związanych z lekką atletyką: I miejsce w województwie  w lekkiej atletyce indywidualnej dziewcząt - 100 punktów, w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców - 110 punktów, w indywidualnych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców -100 punktów, w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców - 90 punktów, w festiwalu sztafet dziewcząt i chłopców -  110 punktów, w lekkiej atletyce indywidualnej chłopców - 45 punktów. Ponadto nasi sportowcy punktowali w unihokeju dziewcząt i chłopców- 125 punktów oraz w badmintonie dziewcząt - 100 punktów. Wysokie - VIII miejsce w województwie (na 139 sklasyfikowanych szkół) wywalczyli również wraz ze swoimi opiekunami młodsi uczniowie, urodzeni w latach 2009- 2011 w ramach Igrzysk Dzieci.

      Dziękujemy wszystkim naszym uczniom za zaangażowanie i udział w rozgrywkach sportowych. Gratulujemy im osiągnięć i wysokich wyników sportowych, życząc  kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym wszystkim sportowcom oraz ich opiekunom.

      Justyna i Marek Przygoccy

     • "Pinokio" Studia Teatralnego KRAK-ART

     • Drewniany pajacyk, marzy o jednym: chce zostać prawdziwym chłopcem. Pinokio jest też żądny przygód, chce poznać świat i nie bacząc na swojego „nowego” tatę – ucieka z domu. Chłopiec na swej drodze spotyka różne postaci: dyrektora cyrku, lisa, rozbójnika i wróżkę.

      Pinokio, dzięki swej wędrówce i przeżytym przygodom dowiaduje się wraz z widzami, że starszych należy słuchać, prawda zawsze wyjdzie na jaw, a miłość jest najważniejsza.

     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

     • W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego nasza Pani psycholog 10.10.2022 roku spotkała się z uczniami, po to by przekazać im informacje o sposobach sprzyjających utrzymywaniu dobrej kondycji psychicznej. Uczniowie otrzymali wskazówki jak dbać o swój dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Mamy nadzieję, że wszyscy zaczniemy bardziej dbać o nasze zdrowie psychiczne.

     • LUPO

     • W pierwszym tygodniu października w ramach Programu Prewencyjny LUPO gościliśmy w Szkole Podstawowej w Babimoście dzielnicowego pana Tomasza Konopackiego. Podczas spotkań z uczniami klas I- IV funkcjonariusz przypomniał o lubuskiej policyjnej maskotce – Tygrysku LUPO oraz różnych aspektach bezpieczeństwa. Mówił o przepisach obowiązujących uczestników ruchu drogowego, bezpieczeństwie w szkole, w domu, na dworze. Szczególną uwagę zwrócił na prawidłowe poruszanie się rowerem i hulajnogą. Przypomniał również o zagrożeniach, jakie może nieść Internet i związana z tym cyberprzemoc. Na zakończenie zajęć najmłodsi uczniowie otrzymali kolorowanki.

      Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w bardzo dużym stopniu zależy od naszego zachowania, naszej świadomości na temat zagrożeń oraz właściwej oceny możliwych niebezpieczeństw.

      Tekst i zdjęcia - pedagog szkolny.

     • Bezpłatny Generator Zdjęć do mLegitymacji

     • Skorzystaj z bezpłatnego generatora zdjęć do mLegitymacji

      Rozpoczynający się rok szkolny wiąże się z wyrabianiem legitymacji przez uczniów. Jako, że szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja, uczniowie szkoły mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do elektronicznego dokumentu legitymacyjnego.

      Bezpłatny Generator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji. Fotografię do mLegitymacji można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycia głowy.

      Fotografia do mLegitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:

      • osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,
      • twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,
      • oświetlenie twarzy powinno być równomierne.

      Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?

      1. Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji.
      2. Wciśnij żółty przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.
      3. Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.
      4. Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.

      Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji, którą będziesz się identyfikował. Jak widzisz, cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!

      Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:

      https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji