• KONKURS - THE BIG CHALLENGE

     • The Big Challenge to przede wszystkim wielki konkurs języka angielskiego dla uczniów klas 4-8 SP, który co roku gromadzi ponad 450 tysięcy uczestników w całej Europie. Oprócz sprawdzenia swojego poziomu językowego, uczniowie mogą zmierzyć się z rówieśnikami z całej Polski bez opuszczania szkoły i dodatkowo mogą wygrać wiele atrakcyjnych nagród.

      Wyniki tegorocznego konkursu naszych najlepszych uczniów:

      W kategorii klas 4:

      Nadia Korzeniewska – 55 miejsce w regionie

      W kategorii klas 5:

      Julia Kluczewska -6 miejsce w regionie

      W kategorii klas 6:

      Oliwier Bohdanowicz – 29 miejsce w regionie

      W kategorii klas 7:

      Hanna Pisarek – 22 miejsce w regionie

      W kategorii klas 8:

      Antoni Grądziel  - 45 miejsce w regionie

       

      Wyróżnienie otrzymuje Zuzanna Buda z kl. 5b za drugi najlepszy wynik w szkole.

      Wszystkim uczniom gratulujemy. Wymienieni uczniowie otrzymują certyfikaty oraz nagrody.

      Każdy uczestnik konkursu otrzymuje dyplom uczestnictwa oraz drobny upominek.

       

      Tekst oraz zdjęcie: Patrycja Stajkowska

       

     • Udział naszej uczennicy w finale wojewódzkim konkursu recytatorskiego

     • Brawurową recytacją wiersza Ludwika Jerzego Kerna "O rodzicach" uczennica klasy 7b, Paulina Kubiak, reprezentowała naszą szkołę na finale wojewódzkim Lubuskich Konfrontacji Artystycznych "Recytacja". Konkurs odbył się 7.06.2024 r. w Czerwieńsku. Gratulujemy Paulinie pięknego występu!

      Ponizej zamieszczamy ten zabawny i pouczający utwór:)

      O rodzicach

      Ludwik Jerzy Kern

      • Dzieci!
       Nie czas dziś na kawały i na żarty płoche.
       Dziś sobie o rodzicach pogadamy trochę.

       Zwykle bywa ich para, jeśli się nie mylę,
       A jak się porozwodzą, jest dwa razy tyle.

       Przeważnie są małżeństwem. Żeby nie - rzecz rzadka.
       Żeńska część rodziców nazywa się - matka.

       Ona wiąże swe życie z konkretnym mołojcem.
       Męską część rodziców nazywamy - ojcem.

       Matka, gdy was rodziła, pragnęła być tatą.
       A tato (z tego bólu!) był pod dobrą datą.

       Potem wspólnie stwierdzili, wpatrując się w dziecię,
       Że dotąd piękniejszego nie było na świecie.

       Spokój, dzieci! Nie skaczcie! Nie czujcie się w niebie!
       W gruncie rzeczy, was chwaląc - wychwalają siebie.

       Jeśli ojciec ci schlebił, to skąd się to wzięło?
       Stąd, że jesteś cudowny - boś ty jego dzieło.

       Bardzo dziwni w tych sprawach są ludzie dorośli.
       Matka także ma słabość do swej latorośli.

       I oto fantastyczny punkt wyjściowy macie:
       Trzeba umieć wygrywać mamę przeciw tacie.

       Głupie dziecko przegapia ten moment. Aliści
       Mądre ma z niego radość i liczne korzyści.

       Połowa twych rodziców jest bowiem gotowa
       Mieć zawsze inne zdanie niż druga połowa.

       Nie bierzcie strony ojca. Ani strony matki.
       Najlepiej być bezstronnym, moje drogie dziatki.

       A w ogóle rodziców trzeba trzymać ostro.
       Jak masz brata - to z bratem. Jak siostrę - to z siostrą.

       Bo inaczej rozpuszczą się do takich granic,
       Że gotowi są dzieciom nie pozwolić na nic.

     • „W parku trampolin”

     • Uczniowie naszej szkoły z okazji Dnia Dziecka 04.06.24r. wyjechali do Zielonej Góry do,parku trampolin „Zajawka”. Tam spędzili czas bardzo aktywnie i radośnie.

     • Nasza uczennica - Ola Kuc - Przewodniczącą Sejmiku Dziecięcego

     • „Wszyscy jesteśmy jednakowo ważni” –  pod takim hasłem, 3 czerwca 2024 r., odbywały się obrady jubileuszowego X Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego, który organizowany jest przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze z okazji Dnia Dziecka. 30 młodych radnych z różnych szkół podstawowych naszego województwa zostało przywitanych przez Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego oraz Przewodniczącą Sejmiku Województwa Lubuskiego Annę Synowiec, którzy wręczyli uczniom zaświadczenia o wyborze na radnego. Następnie dziecięcy radni wraz ze swoimi opiekunami udali się na zwiedzanie Urzędu Marszałkowskiego. Podczas wycieczki zawitali do gabinetów marszałka, wojewody oraz przewodniczącej sejmiku. Niektórzy mieli nawet okazję zasiąść w fotelu marszałka, w tym uczennica Szkoły Podstawowej w Babimoście Aleksandra Kuc. Marszałek wraz z przewodniczącą sejmiku pokazywali młodym radnym, jak funkcjonuje samorząd wojewódzki oraz jak na co dzień wygląda praca samorządowca.  Po wspólnym spacerze uczniowie udali się do Sali Kolumnowej na obrady Sejmiku, które wyglądają dokładnie tak samo jak obrady dorosłych.

      Nasza uczennica Aleksandra Kuc dostąpiła ogromnego zaszczytu, gdyż została wybrana Przewodniczącą Sejmiku Dziecięcego. Po raz pierwszy w historii Sejmików Dziecięcych posiedzenie prowadziła dziecięca radna, a nie jak dotychczas osoba dorosła. Ola mogła spełnić swoje marzenie dzięki temu, że była najstarszą stażem dziecięcą radną w naszym województwie. W obradach Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego uczestniczyła już po raz trzeci. Ola jako przewodnicząca udzielała głosu, prowadziła głosowania oraz podpisała również w imieniu wszystkich dziecięcych radnych stanowisko z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Uczestnicy sejmiku wysłuchali wykładu konsultantki wojewódzkiej w dziedzinie psychologii klinicznej, Izabeli Sumińskiej. Ponadto zapoznali się z prezentacją nt. pracy samorządu województwa lubuskiego i mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie wiedzy na temat regionu. Na zakończenie obrad wszyscy uczestnicy zrobili wspólne zdjęcie oraz zjedli przepyszny tort. Ola wywiązała się ze swojej roli perfekcyjnie. Obrady prowadziła z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, bez żadnych oznak stresu, zdobywając uznanie wielu gości obecnych na obradach.

      Młodym radnym towarzyszyli również zaproszeni goście: posłanka Elżbieta Anna Polak, senator Wadim Tyszkiewicz, wicemarszałkowie województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski i Grzegorz Potęga, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego Anna Chinalska, radny Jarosław Dowhan oraz członek zarządu powiatu żarskiego Hubert Dowhan.

      Udział Aleksandry Kuc, reprezentującej Szkołę Podstawową w Babimoście, w X Jubileuszowym Lubuskim Sejmiku Dziecięcym był nie tylko wyróżnieniem dla niej samej, ale także dla całej naszej społeczności szkolnej. Jej zaangażowanie i aktywność są dowodem na to, że młodzi ludzie mogą i chcą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Jesteśmy dumni z jej osiągnięć i wierzymy, że zdobyte doświadczenia przyniosą owoce w przyszłości.

      Wielkie gratulacje dla Oli i jej opiekunki – pani Ewy Muńko – wicedyrektora i nauczycielki wiedzy o społeczeństwie w babimojskiej szkole.

     • „Grające rury, piły i patelnie”

     • „Grające rury, piły i patelnie” - to tytuł ostatniego w tym roku szkolnym koncertu z cyklu "Spotkania z Panią Muzyką" Lubuskiego Biura Koncertowego. Muzycy zaprezentowali grę na  instrumentach wykonanych z różnych, trochę dziwnych przedmiotów. Były gitary z łopaty i patelni. Dudy z piłki plażowej i rur wodnych, czy też różnego rodzaju flety i fujarki. Ksylofon ze szklanych butelek wypełnionych wodą oraz bębenek z wiadra.
      Uczniowie klas I-IV  z zaciekawieniem słuchali jak na tak oryginalnych instrumentach muzycy prezentują bardzo różne, ale znane utwory. Brawami podziękowali za bardzo ciekawy
      i pouczający koncert.

      Tekst i zdjęcia - Elżbieta Kurowska-Hoły.

     • Turniej Szachowy Dobrosułka

     • Tradycją naszej szkoły jest Turniej Szachowy Dobrosułka, w którym biorą udział uczniowie klas drugich i trzecich realizujący  dodatkowe zajęcia szachowe.  VII turniej odbył się 4.06.2024r. Uczniowie grali pięć partii z losowo wybranym przeciwnikiem. Sędzią prowadzącym był Pan Henryk Paciejewski, który prowadzi również zajęcia szachowe w Domu Kultury w Babimoście.
      Organizowany turniej pozwala uczniom sprawdzić  swoje umiejętności i możliwości szachowe, miło spędzić czas oraz poczuć jak smakuje wygrana.
      Po zaciętej walce wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach:

       

      Kategoria dziewcząt

      1.Maja Błażejewska 2b
      2.Aryna Yevdokymova   3b
      3.Martyna Brzóska 2b
      4.Monika Brychcy 2a
      5.Lilianna Lehmann 3a

      Kategoria chłopców
      1.Norbert Lehmann 3a
      2.Borys Berliński 2b
      3.Michał Kokociński 2a
      4.Franciszek  Fiołka 3a
      5.Leon Waligórski 2b

       

      Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie medali
      i upominków dla zwycięzców.

      Tekst - Elżbieta Kurowska-Hoły.

       

     • Zielona szkoła klas 7b i 8a

     • W dniach 27-29 maja 2024r. odbyła się wycieczka klasy 8a i 7b do Przytoku. Wyruszyliśmy pociągiem REGIO ze stacji PKP w Babimoście, a w Zielonej Górze przesiedliśmy się do autobusu ZKP i dzięki temu trafiliśmy do Przytoku.
      Zieloną Szkołę rozpoczęliśmy obiadem a następnie zajęciami z nauczycielem tańca panią Beatą Teśluk ze Szkoły Tańca „Gracja”. Nasi uczniowie pod czujnym okiem trenerki tańczyli discofoxa, belgijkę oraz poloneza.
      Wieczór zaczął się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek. Później podzieliliśmy się na dwie drużyny i zaczęliśmy podchody. Zabawę prowadził harcmistrz pan Karol Kozyra.
      Drugi dzień rozpoczęliśmy śniadaniem i wyjazdem do Zielonej Góry, gdzie wraz z przewodnikiem oglądaliśmy panoramę miasta z tarasu widokowego i zjedliśmy pyszne lody w Palmiarni. Następnie zwiedzaliśmy Bachusikową Zieloną Górę, podziwialiśmy 800-letni cis, wieżę głodową, pozostałości po murach miasta i miejsce po średniowiecznej bramie wjazdowej do grodu.
      W Muzeum Ziemi Lubuskiej braliśmy udział w lekcji pt. „Wśród falujących linii secesji”, którą zakończyliśmy wykonaniem prac plastycznych. Kolejnym etapem zwiedzania było muzeum tortur, wina i falubazu.
      Ostatni dzień to zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie obejrzeliśmy m.in. ekspozycje: broni dawnej, Żołnierza polskiego, Kobiety-żołnierze oraz Wojsko polskie.
      Podziwialiśmy różne rodzaje broni, uzbrojenia oraz ciężki sprzęt wojskowy. Każdy z naszych uczniów miał okazję wejść do samolotu szkolno-bojowego MiG-21U i usiąść za jego sterami oraz do stacji naprowadzania rakiet 2K11M1 KRUG.

     • Dzień Dziecka 6b

     • 29.05.2024 klasa 6b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Kaczmarską oraz Agnieszką Weimann wybrała się na wycieczkę rowerową. W ten sposób chcieliśmy uczcić nadchodzący Dzień Dziecka.
      Celem naszej wyprawy był ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Linie. Podczas przejazdu podziwialiśmy uroki okolic Babimostu. Na miejscu rozpaliliśmy ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Pobyt umilały nam zabawy w tym urokliwym miejscu: turniej siatkówki, badminton, gry stolikowe. Nie zabrakło także tańców i wylegiwania się na kocu. Tym bardziej, że towarzyszyła nam piękna pogoda. Dziękujemy rodzicom za zapewnienie nam o pysznego jedzenia i napojów.

      Szczególne podziękowania dla Pana Łukasza Jamuły – taty naszej koleżanki, który zadbał o nasze bezpieczeństwo podczas wycieczki oraz zorganizował miejsce biwakowe.
      Klasa 6b

     • Wycieczka do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

     • Dnia 24 maja klasy Va i Vb wraz z opiekunami,  paniami: Patrycją Stajkowską, Bożeną Wołek i   Anną Szafrańską uczestniczyły w wycieczce do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Uczniowie zwiedzali system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934 - 1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Po podziemnych korytarzach (1,5 km) oprowadzał przewodnik, który ciekawie opowiadał o historii II Wojny Światowej. Pobyt w MRU zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek oraz wspólne zabawy. W Świebodzinie uczniowie obejrzeli film pt. ,, Za duży na bajki 2''. 

      Tekst i zdjęcia - Bożena Wołek i Patrycja Stajkowska.

     • Trening kontrolowania złości i trudnych emocji

     • 28 maja klasa 3b i 5a uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych "Trening kontrolowania złości i trudnych emocji ". 

      Celem zajęć było przedstawienie problematyki związanej ze złością, jej funkcji adaptacyjnych oraz tego jak ją przeżywamy – kwestii jej odczuwania, rozumienia oraz kontrolowania. Uczniowie odkrywali jaką funkcję w ciele pełnią emocje i o czym informuje nas złość. Uczyli się radzić sobie z własną złością oraz złością u innych osób. Poznali ćwiczenia relaksacji, techniki nazywania i rozumienia oraz przeżywania emocji zgodnie z potrzebami. Warsztaty te poprowadziła trenerka umiejętności społecznych i psychoterapeutka Pani Anna Kałużna z Wrocławia.

     • Konkurs na prezentację multimedialną "Moja ulubiona książka"

     • Uczniowie klas 6-8 przygotowali prezentacje multimedialne zachęcające kolegów i koleżanki do przeczytania ich ulubionych książek.

      Autorami najciekawszych prezentacji są:
      1. Katarzyna Stasik; Katarzyna_Stasik.pdf
      2. Aleksandra Kuc i Antoni Grądziel;
      3. Paulina Kubiak. Paulina_Kubiak.pdf

      Gratulujemy!
      Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na najbliższym apelu szkolnym. Najlepsze prezentacje można pobrać w PDF i obejrzeć poniżej.

      Konkurs został przeprowadzony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

       

     • Wycieczka klas drugich do Zielonej Góry

     • Planetarium  i Centrum Przyrodnicze Keplera to miejsca, które zwiedzili uczniowie klasy 2a i 2b 23 maja 2024r.  Film „Zaczarowany glob – cztery pory roku” uświadomił uczniom, dlaczego  cztery pory roku następują po sobie i czy są one potrzebne. W Planetarium mogliśmy również sprawdzić swoją wagę na różnych planetach, pobawić się światłem. Centrum Przyrodnicze Keplera, również dostarczyło nam wielu ciekawych doświadczeń. Uczniowie mogli zabawić się w archeologów, sprawdzić jak długie są nasze jelita, czy też sprawdzić co się dzieje podczas trzęsienia ziemi. Po takiej dawce wiedzy wycieczkę zakończyliśmy na posiłku w MC Donaldzie. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Babimostu.

      Tekst i zdjęcia - Elżbieta Kurowska-Hoły.

     • Podsumowanie projektu ekologicznego pt. „KOLORY ZIEMI”

     • Przez cały rok szkolny w naszej szkole realizowany był projekt ekologiczny pt. „KOLORY ZIEMI”, który miał na celu włączenie społeczności szkolnej w działania na rzecz ochrony środowiska, pogłębienie wiedzy uczniów na temat problemów ekologicznych. Ponadto wszelkie działania związane z projektem zostały skierowane także do mieszkańców całego miasta – młodzież umieszczała plakaty promujące ekologię na ulicach miasta, przeprowadzała wywiady z mieszkańcami, które następnie publikowała w mediach społecznościowych.

      W każdym miesiącu jeden dzień przeznaczony był na podsumowanie działań z danego okresu, każdy miesiąc oznaczony był innym kolorem:
      Żółty październik - uznany miesiącem słońca, dlatego klasy 6,7,8 wykonywały plakaty, które dotyczyły tej tematyki - co nam daje słońce, jakie niesie zagrożenia , jak wykorzystywać jego potencjał itp.
      Czerwony listopad - to miesiąc energii, wówczas klasy 5 wykonywały mapy myśli na temat tego, skąd czerpiemy energię, jak ją oszczędzać na poziomie klasy, szkoły, domu.
      Czarny grudzień - miesiąc powietrza, odbywał się pod hasłem kampanii społecznych „Nie pal śmieci” oraz “Dzień bez samochodu”.

      Brązowy styczeń to miesiąc Ziemi – uczniowie klas 5, 6 i 7 wykonywali plakaty na temat tego, jak ograniczyć zużywanie plastiku, jak długo plastik się rozkłada, ponadto nagrywano filmiki z sondą uliczną.
      Niebieski marzec – miesiąc wody, wówczas przeprowadzono lekcje na temat: Woda-źródło życia oraz konkurs wiedzy dla klas 5,6 i 7.
      Zielony kwiecień – uczniowie klas 4 -8 brali udział w corocznym konkursie kulinarnym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski o tytuł Masterchefa szkoły, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Zielone smaki”.

      22.05.2024 z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbył się finał projektu.

      Uczniowie klas 4 - 8 wzięli udział w pokazie mody ekologicznej. Młodzież  prezentowała stroje wykonane z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, worki, gazety, butelki plastikowe, folia spożywcza itp.  Ekomodelki i ekomodele prezentowali na szkolnym wybiegu swoje "ekokreacje" w stylu sportowym oraz wieczorowym. Stroje były oceniane przez jury. Oto wyniki głosowania:

      1 miejsce - klasa 6b

      2 miejsce - klasa 4a

      3 miejsce - klasa 5b.

      Po pokazie mody zostały ogłoszone wyniki konkursów, które odbywały się w ramach projektu. Oto ich wyniki:

      1.Nadia Gierszewska kl. 6b – I miejsce

      2. Katarzyna Stasik – kl. 7a - II miejsce

      3. Liliana Waligórska – kl.7a  - III miejsce

      4. Antoni Grądziel kl. 8a

      5.Laura Uszler kl.6a

      6.Hanna Wieczorek kl.7a

      7.Zuzanna Ratajczak kl. 6a

      8.Klaudia Kruk kl.6a

      9.Paulina Błoszyk kl.6a

      10.Hanna Pisarek kl.7b

      11.Aleksandra Kuc kl.8a

      12.Julia Kandulska kl. 6b

      13.Adam Gołębiowski kl. 6b

      14.Malwina Malka kl.6a

      15.Mateusz Jungowski k.6a

      Wśród zaproszonych gości były Panie z IKEI.

      Przez cały rok szkolny koordynatorkami projektu były Panie Barbara Kubaś oraz Monika Maksimczyk, natomiast w organizację finałowego Pokazu Mody Ekologicznej włączył się Samorząd Uczniowski.

       

       

     • EDUKACJA Z WOJSKIEM

     • 10 maja zostały przeprowadzone w naszej szkole zajęcia edukacji proobronnej w ramach programu „Edukacja z wojskiem” realizowanego przez MEN z MON. Programem została objęta klasa 5a.

      Głównym celem programu jest podniesienie świadomości dzieci w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

      3-lekcyjne szkolenie łączyło teorię i praktykę. Dzieci miały okazję dowiedzieć się czegoś nowego z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej.

      Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

      Tekst i zdjęcia: Patrycja Stajkowska

     • GRANTY PPGR – przypominamy o konieczności złożenia oświadczeń

     • Przypominamy, że na podstawie pkt 5 Procedury monitorowania utrzymania efektów projektu Cyfrowa Gmina „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” osoby, które otrzymały sprzęt komputerowy w w/w programie, zobowiązane są złożyć do końca czerwca 2024 r. w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Babimoście ul. Rynek 3, 66-110 Babimost oświadczenia o posiadaniu i użytkowaniu sprzętu. Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej Urzędu w zakładce ogłoszenia.

      Oświadczenie.pdf

     • Obstsalat

     • Klasy 7a i 7b zapoznały się na lekcjach języka niemieckiego z formą przepisu kulinarnego oraz przygotowały sałatki owocowe według swoich przepisów w tym właśnie języku. Sałatki były pyszne i smakowały ...jak po polsku:)

      Tekst i zdjęcia - Jolanta Reimann.