Aktualności
Rekrutacja do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Babimoście na rok szkolny 2023/2024
Mistrzowie Intelektu
- 6
Po przerwie spowodowanej pandemią po raz kolejny z okazji Pierwszego Dnia Wiosny odbył się konkurs „Mistrz Intelektu”. Rywalizowały klasy 6, 7, i 8. Należało wykazać się kreatywnością, refleksem, umiejętnością porozumiewania się bez słów lub odwrotnie bogatym słownictwem. Liczyła się również współpraca w trzyosobowym zespole. Każdy z nich zasłużył na wyróżnienie. Do rozstrzygnięcia, kto zostanie zwycięzcą, potrzebna była dogrywka pomiędzy uczniami z kl. 6a i 8b. Zdecydował 1 punkt. Jakub Cyl, Krzysztof Paciejewski oraz Jacek Wołek zdobyli dla swojej klasy puchar oraz tort ufundowany przez Radę Rodziców. Na zaszczytnym drugim miejscu znaleźli się Anastazja Antończak, Hanna Wieczorek oraz Hubert Doliński. Podium zamknęli Aleksandra Kuc, Szymon Radziński i Mateusz Świderski. Serdecznie wszystkim gratulujemy. Dla niektórych będzie szansa, by się odegrać za rok. Nagrodę ufundowała Rada Rodziców.
Organizatorki - Wioletta Wernerowska i Ewelina Wozińska.
Dzień kolorowej skarpetki
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Również w naszej szkole wiele osób założyło kolorowe skarpetki, aby okazać solidarność z osobami z zespołem Downa.
Zdjęcie - Iwona Firlej-Prętka.
Święto liczby Pi
- 6
Zgodnie z tradycją w dniu 14 marca 2023 r. obchodziliśmy święto liczby Pi. Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali różne ciekawe zadania dotyczące liczby będącej ilorazem obwodu i średnicy koła.
Nauczycielki matematyki
Szkolny konkurs recytatorski
- 27
Wyniki eliminacji szkolnych do Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii „Recytacja”
Kategoria klasy 1-3:
Nadia Korzeniowska, Adrian Kuc, Maria Kremer, Kornel Rychły. Wyróżnienie – Olha Yehorova.
Kategoria klasy 4-6:
Anastazja Antończak, Zuzanna Buda, Angelika Piosik, Lilianna Waligórska.
Kategoria klasy 7-8:
Michał Długosz, Hanna Kaczorek, Aleksandra Kuc.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach!
WYNIKI KONKURSU “Czytam dla siebie - czytam dla ciebie”
WYNIKI KONKURSU “Czytam dla siebie -czytam dla ciebie”
(tworzenie audiobooków obcojęzycznych wspólnie z rodzicami)
W dniu 7 marca br. zostały ocenione prace konkursowe.
W konkursie “Czytam dla siebie - czytam dla ciebie” uczestniczyły dzieci i młodzież naszej szkoły.Lista nagrodzonych poniżej :
w kategorii I – uczniowie z klas 4-6 SP
I miejsce: Hanna Pisarek
II miejsce: Marta Małycha
III miejsce: Kinga Mruk
w kategorii II – uczniowie z klas 7-8
I miejsce: Iga Heyduk
Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymali nagrody.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy:
Nauczyciele Języków Obcych
Tekst: Patrycja Stajkowska
W zamku Drakuli
- 5
Uczniowie klas 4 pojechali do Teatru Lubuskiego, by obejrzeć przedstawienie pt. „Drakula”.
Tytuł sugerował, że będzie w nim nastrój grozy. Jednak, jak się okazało, „straszliwy wampir” to nieco niezdarny, pragnący znaleźć żonę krwiopijca. Jego wybranka serca postawiła mu surowy warunek. Miał zmienić dietę. Pan zamku musiał się podporządkować, jeśli nie chciał pozostać singlem. Na uwagę zasługiwała świetna, mroczna scenografia. Rekwizyty też przywodziły na myśl horror. Jednak dziecięcą publiczność potrafił rozbawić aktor wcielający się w role lokaja, listonosza czy pielęgniarki.
Sztuka stanowiła umiejętne połączenie teatru lalkowego i popisów aktorskich. Młodym widzom najbardziej podobała się scena imprezy, którą urządził służący podczas nieobecności hrabiego
Drakuli.Tekst i zdjęcia - Wioletta Wernerowska i Patrycja Stajkowska.
Matematyczny Kangur - 2023 r.
- 3
KONKURS WALENTYNKOWY W SP W BABIMOŚCIE ROZSTRZYGNIĘTY
- 11
Po Walentynkach pozostały wspomnienia, ale dla klas 1-8, wróciły wraz z rozstrzygniętym konkursem religijnym pt. ,, Walentynka dla Pana Jezusa”. To pierwsza edycja konkursu w tej szkole. Do wyrażenia miłości do Jezusa w pracach plastycznych włączyli się uczniowie klas 1-7.
Oto wykaz zwycięzców:
I miejsce: Katarzyna Przybyła kl. 4a, Laura Uszler kl.5a,
II miejsce: Małgorzata Pańczyszyn kl. 2b, Oktawia Rudnicka kl. 3 b,
III miejsce: Maciej Pańczyszyn kl.4a, Magdalena Mała kl. 6a, Szymon Radziński kl. 7.
Gratulacje dla wszystkich uczestników.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która ufundowała nagrody dla każdego uczestnika. Organizatorki konkursu: Izabela Olszewska, Anna Szafrańska.
Fantazyjne kanapki
Na lekcjach techniki uczniowie klas 5 wykonali fantazyjne kanapki. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości". Dzieci utrwaliły nawyki zdrowego odżywiania, rozwinęły kreatywność. Udowodniły, że to,co jest zdrowe, może też atrakcyjnie wyglądać i doskonale smakować.
Tekst i zdjęcia - Monika Maksimczyk.
Zabawa i ćwiczenia idą w parze!
Na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dzieci składały klocki Riverlandacape, które tworząc ścieżki, pomagają dzieciom ćwiczyć równowagę.
Tekst i zdjęcia - Agnieszka Weimann.
Dni profilaktyki
- 6
Przez trzy dni obchodziliśmy w szkole “Dni profilaktyki”. Dla najmłodszych uczniów zorganizowaliśmy przerwy w ruchu, czyli zabawy ruchowe przy muzyce prowadzone przez Marysię i Maję z 8b. Dla starszych uczniów przygotowano strefę relaksu z muzyką relaksacyjną oraz stoiska profilaktyczne, w które zaangażowali się bracia Michał i Wojtek z 8b. Stoiska profilaktyczne miały uświadomić uczniom jak alkohol i narkotyki działają na nasze zmysły. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania tych tematów młodzież miała okazję założyć specjalne okulary - alkogogle i narkogogle (imitujące stan nietrzeźwości). Uczniowie mogli przekonać się, że zadania z użyciem tych okularów są trudne do wykonania, a nawet niemożliwe. Przekonali się jak po spożyciu alkoholu i innych substancji psychoruchowych spowalnia się czas reakcji na bodźce, zmienia się ocena odległości, zaburza koordynacja wzrokowo - ruchowa i możliwość oceny sytuacji, a wtedy można zrobić sobie i innym ludziom krzywdę.
We wtorek odbyły się spotkania uczniów z pedagogiem i dzielnicowym Panem Tomaszem Konopackim. W klasach 4-6 poruszany był temat cyberprzemocy i hejtu. Natomiast w klasach 7-8 tematyka uzależnień od substancji psychoaktywnych. Przedstawiono również hasło i konkursy tegorocznej ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł - ROSNĘ ZDROWO”. Podczas godzin wychowawczych realizowane są zajęcia profilaktyczne “Świat jest w ruchu i ja z nim też”, “Zdrowo jem - zdrowo rosnę!”, “Bilet na zdrową podróż!”, “Wygrywam Zdrowie!”, “Inwestuję w zdrowie bez używek!” i “Wiem, jak utrzymać porządek”.
Dla rodziców w holu szkoły zorganizowano też kącik edukacyjno-informacyjny.
Celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie zainteresowań problematyką prozdrowotną, upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień oraz przeciwdziałanie uzależnieniom.
Życzymy wszystkim uczniom, by te działania profilaktyczne były inspiracją do podejmowania rozmów o dobrych nawykach i zdrowym stylu życia w grupie rówieśniczej, w domach, w szkole oraz stosowania tych zasad na co dzień.
Życzymy dokonywania właściwych wyborów życiowych!
Tekst i zdjęcia - Urszula Kusiak.
Tablice sensoryczne
Rodzice uczniów klas 1a, 1b,2a, 2b, 3a i 3b wykonali tablice, które mają służyć dzieciom do zabawy podczas przerwy Ręcznie wykonane, drewniane tablice manipulacyjne to idealna zabawka, które pozwolą dzieciom rozwijać umiejętności psychomotoryczne. Oprócz tego tablice sensoryczne pozytywnie wpływają na rozwój zmysłów oraz umożliwiają ćwiczenie koordynacji rąk. Dziękujemy rodzicom, a dzieciom życzymy przyjemnej zabawy!
Bernardeta Mikołajczak, Małgorzata Piechaczek, Iwona Firlej-Prętka, Elżbieta Kurowska-Hoły, Dominika Pawluk, Magdalena Żok.
Wizytówki sal lekcyjnych
Podczas lekcji techniki uczniowie klas 5 i 6 wykonywali wizytówki sal lekcyjnych. Zadanie dostarczyło im wiele radości, rozwinęło kreatywność, zdolność wytworzenia czegoś nowego i oryginalnego. Wizytówki w najbliższych dniach będą umieszczone na drzwiach sal lekcyjnych.
1Tekst i zdjecia - Monika Maksimczyk.
Targi edukacyjne
- 4
Nasi ósmoklasiści stoją przed podjęciem ważnej decyzji życiowej związanej z dalszą ścieżką kariery zawodowej. Dlatego w szkole zorganizowano w dniach 6-7 marca targi edukacyjne, podczas których reprezentanci kilku szkół zapoznali nas ze swoją ofertą. W targach udział wzięli przedstawiciele:
Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu,
Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie,
Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie,
Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu,
Zespół Szkół Technicznych w Zbąszynku,
Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych w Zielonej Górze
Szczegóły ofert i lista szkół w najbliższej okolicy Babimostu znajdują się na stroni internetowej szkoły w zakładce Doradztwo zawodowe.
Tekst - Aleksandra Michalska.
Lubuskie Konfrontacje Artystyczne
- 1
Dnia 3 marca 2023 r. w GOK w Babimoście odbyły się Lubuskie Konfrontacje Artystyczne - eliminacje gminne.
Temat pracy to:,, Moje spojrzenie na miasto”. Uczniowie mieli do wyboru różne techniki malarskie i rysunkowe. Czas wykonania pracy to 2 lub 3 godziny w zależności od kategorii wiekowej. Młodzi artyści bardzo się zaangażowali w wykonanie prac. Najczęściej malowanym miastem był Babimost. Na zakończenie spotkania był słodki poczęstunek oraz podsumowanie Eliminacji Gminnych. Wszystkie prace były bardzo ładne - dominowały techniki malarskie.
Komisja do etapu powiatowego zakwalifikowała:
W kategorii I-III - pracę Antoniny Łozowickiej kl.IIIa ;
w kategorii IV- VI - pracę Katarzyny Stasik kl. VIa;
w kategorii VII- VIII pracę Zuzanny Dembowskiej kl. VIII.Wyróżnienia otrzymali: Kinga Mruk, Vladyslava Nykuzailo i Szymon Radziński.
Zwycięzcom gratulujemy.
Tekst i zdjęcia Bożena Wołek
Wyróżnienie w konkursie plastycznym
Uczennica naszej szkoły Marianna Radzińska z klasy IV a otrzymała wyróżnienie w przeglądzie powiatowym Lubuskiego Konkursu Plastycznego PRO ARTE 2023. Temat przewodni tego konkursu to ,,Należy podróżować, by się czegoś nauczyć". Marianna namalowała ciekawą i pouczającą pracę plastyczną. Gratulujemy. Opiekun konkursu: Bożena Wołek
Zajęcia rozwijające kreatywność w klasie 2 a
- 8
Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Poprzez zabawę dzieci stopniowo uczą się kompetencji przydatnych w nauce programowania. Podczas takich aktywności uczą się współpracy, planowania, analizowania i samodzielnego tworzenia różnych kodów.
Zdjęcia i tekst – Bernardeta Mikołajczak
Dzień bez plecaka:)
- 11
Dzień Bezpiecznego Internetu
- 10
W lutym obchodzony jest „Dzień Bezpiecznego Internetu”.
Uczniowie klas I-III podczas zajęć z edukacji informatycznej poznawały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu z „Sieciakami” . Dowiedziały się jakie zasady należy stosować korzystając z Internetu, jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci oraz co to jest „netykieta” . Brały udział w lekcji online CYBER lekcja prowadzonej przez „NASK akademia” podczas której dowiedziały się jak zabezpieczyć swój sprzęt przed wirusami komputerowymi.
Równocześnie pedagog szkolny oraz nauczyciele informatyki przeprowadzili wśród uczniów zajęcia w ramach realizacji programu profilaktycznego SMART – To znaczy mądrze!
Skierowany jest on do uczniów z klas I-VIII. Założeniem programu jest wczesne zdiagnozowanie problemów wynikających z nadużywania technologii cyfrowych przez dzieci i młodzież.
Uczniowie uczą się bezpiecznych zasad korzystania z Internetu, świadomego korzystania z zasobów sieciowych, jak również dbania o prywatne dane oraz niebezpieczeństw związanych z utrzymywaniem niepożądanych kontaktów.
Program ma również na celu pomoc w wyznaczaniu granic i ustalaniu zasad dotyczących korzystania z technologii mobilnych i cyfrowych.
Tekst i zdjecia - Elżbieta Kurowska-Hoły i Urszula Kusiak.
Archiwum Aktualności