• Wesołe maseczki

     • Podczas obchodów Dnia Życzliwości odbył się konkurs na najbardziej oryginalną maseczkę. 
      Zwycięzcami są :

      - Wiktor Kubicki,

      - Julka Wolska ,

      -  Antek Kozubal.

      Gratulujemy!

       

      Tekst: Iwona Firlej-Prętka
      Zdjęcia: Aleksandra Kuc

     • Spotkanie profilaktyczne

     • 24 listopada 2021 roku w ramach Programu Prewencyjnego LUPO gościliśmy w Szkole Podstawowej w Babimoście nowego dzielnicowego pana Tomasza Konopackiego. Podczas spotkania z uczniami klas IV funkcjonariusz przypomniał o lubuskiej policyjnej maskotce – tygrysku LUPO oraz różnych aspektach bezpieczeństwa. Mówił o przepisach obowiązujących uczestników ruchu drogowego, bezpieczeństwie w szkole, w domu, na dworze. Przypomniał również o zagrożeniach, jakie może nieść Internet i związana z tym cyberprzemoc. 

      Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w bardzo dużym stopniu zależy od naszego zachowania, naszej świadomości na temat zagrożeń oraz właściwej oceny możliwych niebezpieczeństw.

      Tekst i zdjęcia: Urszula Kusiak

       

     • Wycieczka do Krakowa

     • Uczniowie klas 7 i  8  spędzili trzy dni, od 8 do 10 listopada br.,  w Krakowie i okolicach ciesząc się naszą polską złotą jesienią. Pierwszy dzień wycieczki był poświęcony na zwiedzanie Krakowskiego Kazimierza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. Starą Synagogę, Synagogę Remu oraz Cmentarz Remu, elementy zapomnianej już dziś kultury Żydów polskich. Nieco później odwiedziliśmy XIX- wieczną pamiątkę polskiego patriotyzmu – Kopiec Kościuszki.

      Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania perły kultury polskiej, czyli Wzgórza Wawelskiego. Młodzież odwiedziła Katedrę, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta i dziedziniec  Zamku Królewskiego. Krótki spacer zaprowadził nas na rynek Starego Miasta, gdzie odwiedziliśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Egzotyczną ciekawostką była wystawa egipska Muzeum Archeologicznego.

      Ostatni dzień naszej wycieczki został poświęcony na zwiedzanie kopalni w Wieliczce, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

      Wycieczka dała nam możliwość poznania kultury i dziedzictwa narodowego jak  również była świetną okazją do integracji uczniów oraz kadry szkoły.

      Tekst: Patrycja Stajkowska

     • Obchody Dnia Życzliwości

     •  

             W tym roku nasza szkoła pragnie włączyć się w obchody Dnia Życzliwości, który przypada 21 listopada 2021r. w niedzielę. To propozycja wspólnego świętowania  dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz dla rodziców. Oczywiście życzliwość, uprzejmość, kultura osobista są mile widziane każdego dnia. Jednak chcemy podkreślić, jaką wartość ma pogodny uśmiech, bezinteresowność, uczynność.

             Proponujemy:

      - 18 – 19 listopada -wrzucanie do „skrzynki życzliwości” kartek z pozdrowieniami dla wybranej osoby, klasy, rodzica, pracownika szkoły… (Uwaga! Kartki z logo akcji będą skserowane, rozdawane, wystarczy na odwrocie napisać kilka miłych słów); 

      - 22 listopada dzień pełen barw – czyli ubieramy się kolorowo;

      - konkurs na najbardziej „życzliwą, oryginalną i kreatywną maseczkę”.
       

      Samorząd Uczniowski, dzieci i młodzież ucząca się etyki

       

     • Spotkanie muzyczne

     • Uczniowie klas 1-4 dnia 15.11.br wzięli udział w koncercie muzyki ludowej pt." Beczy koza, beczy, bo ją bolą plecy, nasza koza beczała bo cztery dni na weselu grała." Dzieci miały okazję poznać jak wyglądają stroje ludowe Regionu Kozła, z czego zbudowane są dudy oraz wysłuchać utworów granych na kozłach. Gośćmi była grupa Kotkowiacy. 

     • Projekty mundurków szkolnych

     • Uczniowie klas 5a i 5b w ramach projektu na lekcjach języka angielskiego tworzyli wymarzone mundurki szkolne. Oto ich prace przdstawiające stroje szkolne naszych czasów oraz ich wizje przyszłości.

       

      Tekst i zdjęcia: Patrycja Stajkowska

     • Żywa lekcja historii

     • 9 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się już po raz kolejny „żywa lekcja historii”, przedstawiona przez Agencję Widowisk „Arkona” z Torunia. Tym razem, z okazji zbliżającej się 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę,  tematem przewodnim lekcji było „Ku Niepodległości”. Uczniowie  mogli na własne oczy zobaczyć, m.in. jak wyglądały mundury oraz uzbrojenie z tego okresu czasu. Dowiedzieli się też wielu ciekawych rzeczy. Ponadto brali udział w krótkich scenkach historycznych, m.in. mogli wziąć udział w plebiscycie głosując za Polską lub Niemcami, czy też zostać rekrutami w Legionach Piłsudskiego. Wszystko to zostało przedstawione w sposób ciekawy i dowcipny. Podczas przedstawienia odbył się krótki konkurs gdzie nagrodami były „złote” monety. Wszyscy wyszli z tej niecodziennej lekcji bardzo zadowoleni i z niecierpliwością czekamy już na następną.

       

      Tekst: Ewa Muńko
      Zdjęcia: Iwona Firlej-Prętka

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Narodowe Święto Niepodległości to państwowe święto obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dnia 9.11.2021r. uczniowie wraz z wychowawcami klas 1-3 uczcili ten dzień w szczególny sposób. Ubrania nawiązywały do barw narodowych, a w klasach i na ścianach korytarza pojawiły sie liczne prace plastyczne.

      Tekst i zdjęcia: Iwona Firlej-Prętka

     • Konkursy rozstrzygnięte!

     • W ubiegłym roku szkolnym nasi uczniowie uczestniczyli w konkursach  organizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ   “Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” oraz “Rozwiąż krzyżówkę”. 

      W jesiennym podsumowaniu w konkursie plastyczno-literackim  13 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Babimoście otrzymało wyróżnienia w postaci nagród książkowych i dyplomów:   

      Emilia Rakowska i Liwia Dub z klasy 3a

      Zuzanna Ratajczak z klasy 4a

      Lilianna Waligórska, Hanna Wieczorek i Nataniel Sołtysiak z klasy 5a

      Iga Grobys z klasy 5b

      Maja Niemczyk z klasy 6a

      Mateusz Szewczyk z klasy 7a

      Alicja Grobys, Hanna Łukaszewska i Zuzanna Matysiak z klasy 8b

      oraz

      Natalia Ludowicz z klasy 8c

      Gratulujemy uczniom!

      Dziękujemy również za zaangażowanie w realizowanie kampanii profilaktycznej nauczycielce plastyki pani Bożenie Wołek, wychowawcom klas edukacji wczesnoszkolnej pani Magdalenie Żok i pani Bernardecie Mikołajczak oraz koordynatorkom kampanii w naszej szkole pani Aldonie Fheed i pani Urszuli Kusiak.

      Tekst i zdjęcia: Urszula Kusiak

     • Zdrowy styl

     • Uczniowie klasy 6a w ramach lekcji "mój styl to zdrowie" wykonywali podczas zajęć pyszne sałatki owocowe i warzywne oraz zdrowe lody owocowe.

      Tekst i zdjęcia: Aleksandra Michalska

     • JĘZYKI OBCE NIE SĄ JUŻ NAM TAK OBCE

     • QUIZY, DEGUSTACJE DAŃ, STROJE LUDOWE TO NIEKTÓRE Z ATRAKCJI PRZYGOTOWANYCH PRZEZ UCZNIÓW NA „DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH”, KTÓRY ODBYŁ SIĘ 29 PAŹDZIERNIKA W NASZEJ SZKOLE.

      W piątek 29 października można było podziwiać oryginalne stoiska krajów europejskich ( Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Czech, Szwecji, Szkocji i Anglii), na których zaprezentowane były: geografia, kultura, sławni ludzie, ciekawostki oraz kuchnia wybranych krajów. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście degustacja dań charakterystycznych dla każdego z krajów. Uczniowie każdej z klas od 5 do 8 mieli również za zadanie przygotować charakterystyczną muzykę oraz stroje reprezentowanych krajów. 

      Wszystkie klasy spisały się na medal – zainteresowanie było ogromne i przy tym wszyscy bardzo dobrze się bawili.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za ogromne zaangażowanie.

      Nauczyciele Języków Obcych

      Tekst: Patrycja Stajkowska

     • Szkoła Pamięta

     • W piątek, 29 października 2021 r., nasza szkoła kolejny już raz wzięła udział w akcji #SzkołaPamięta. Akcja prowadzona jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jej celem jest zwrócenie uwagi na kultywowanie tradycji, poznawanie historii i pielęgnowanie pamięci o lokalnych bohaterach. W ramach tej akcji uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili miejscowy cmentarz a zwłaszcza groby pochowanych na nim Powstańców Wielkopolskich.