• Klasa 1 a po raz pierwszy w pracowni gastronomicznej!

     • Podczas zajęć dzieci poznały zasady BHP. Nauczyły się obsługi m.in.: ręcznego blendera, tostera i opiekacza, przygotowując chrupiące grzanki, tosty oraz pyszny koktajl owocowy. 

      Tekst i zdjęcia - Emilia Starosta.

     • Akcja czytelnicza READ ON

     • Nasza szkoła realizuje w roku szkolnym 2022/2023 akcję  czytelniczą READ  ON,  wspierającą czytelnictwo w języku angielskim wśród dzieci  w wieku 10 – 13 lat.

      Celem Akcji jest:

      1. Rozwijanie kompetencji językowych i czytelniczych oraz umiejętności kluczowych dla odniesienia sukcesu w XXI.

      2. Wspieranie rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci oraz inspirowanie do działania poprzez promocję czytelnictwa

      3. Wychodzenie naprzeciw Specjalnym Potrzebom Edukacyjnym poprzez umożliwienie dzieciom rozwijania kompetencji czytelniczych w sposób dostosowany do indywidualnych możliwości każdego dziecka.

      Akcja jest skierowana do dzieci w wieku 10-13 lat uczących się języka angielskiego w klasach 4-6.

      Ideą akcji jest zachęcanie do czytania i wyrobienie nawyku czytania poprzez dobór lektur o odpowiedniej tematyce i na odpowiednim poziomie trudności dostosowanym do indywidualnych możliwości każdego dziecka.

      Uczniowie z klasy przystępującej do akcji otrzymują do dyspozycji ponad 100 lektur w języku angielskim o różnorodnej tematyce oraz na odpowiednim poziomie językowym, dostosowanym do podstawy programowej w klasach 4–6.

      Uczestnicy czytają książki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i rozwijają kompetencje czytelnicze zgodnie ze swoim aktualnym poziomem znajomości języka.

      Każdy uczeń w klasie, niezależnie od poziomu znajomości języka, ma możliwość doskonalenia umiejętności w sposób dostosowany do swoich potrzeb.

      Dzieci są zachęcane do przeczytania w ciągu roku szkolnego jak największej liczby książek i dzielenia się swoimi wrażeniami i opiniami na ich temat, wykonując różnorodne zadania i projekty.

       

      O poczynaniach w ramach akcji, jak również o wynikach czytelnictwa będziemy na bieżąco informować! Zapraszamy do współpracy!

                                                         

                                                                                                  Nauczyciele języka angielskiego

     • Wycieczka klas 1a i 1b

     • Podczas wycieczki  do skansenu w  Ochli i  ogrodu botanicznego w Zielonej Górze 8 listopada br.  uczniowie  zwiedzali zabytki kultury ludowej z regionu lubuskiego – drewniane chałupy z przełomu XVIII i XIX wieku przeniesione z terenu Dolnych Łużyc, tradycyjną wiejską zabudowę z Zachodniej Wielkopolski, chatę z Potrzebowa datowaną na 1675 r. Brali udział w warsztatach – malarstwo na szkle. Wykonane prace otrzymali na pamiątkę. Podczas wizyty w ogrodzie botanicznym poznali różnorodność flory. Mieli szansę karmić zwierzęta w mini zoo. W kawiarni zjedli pyszne lody. Wycieczka miała swój finał  w McDonald’ s.
      Wycieczka została dofinansowana w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”.

      Tekst i zdjęcia - Elżbieta Kurowska-Hoły i Emilia Starosta.

     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • Upamiętniąjąc rocznicę odzyskania niepodległości włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu”. Dnia 10.11.2022 r. o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Swą radość z życia w niepodległym kraju podkreśliliśmy też odświętnymi, biało-czerwonymi strojami i okolicznościowymi dekoracjami w całej szkole. Wielu wzruszeń dostarczyło również przedstawienie pt. "O czym mówią stare zdjęcia" przygotowane przez nasz szkolny teatr.  Zapraszamy do GALERII.

     • Wycieczka klas czwartych

     • 4 listopada 2022r. uczniowie klasy 4a i 4b wraz z opiekunami: p. Patrycją Stajkowską , p. Anną Prządką i p. Bożeną Wołek uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce, dofinansowanej z programu „Poznaj Polskę”. Celem tej wyprawy było zwiedzanie pięknego zamku Książ, uważanego za dolnośląską ,,perłę architektury, otoczonego malowniczymi krajobrazami. Uczniowie uczestniczyli też w ciekawej połączonej z konkursami lekcji muzealnej z której to lekcji poznali historię tajemniczego zamku i księżnej Daisy. Następnym punktem programu wycieczki był Wałbrzych i przede wszystkim lekcja edukacyjna w Centrum Aktywnej Edukacji - Explorapark. Tam uczniowie zgłębiali tajniki wiedzy i nauki przy pomocy doświadczeń. Uczniowie powrócili do Babimostu zadowoleni z "bagażem nowej wiedzy i doświadczeń”.

      Zdjęcia : Patrycja Stajkowska
      Tekst: Bożena Wołek 

     • Dzień Zdrowego Śniadania

     • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego Samorząd Uczniowski ogłosił 8 listopada Dniem Zdrowego Śniadania. Celem akcji było zwiększenie świadomości  w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania. Dzieci na drugiej godzinie lekcyjnej  z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Na stołach znalazły się kolorowe kanapki, sery, jogurty, owoce, warzywa, sałatki, płatki owsiane. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i  zachwyt.

      Małgorzata Wojtek

     • Projektanci z klas piątych

     • Podczas zajęć technicznych uczniowie klas 5 stworzyli projekty odzieży swojej autorskiej marki. Efekty ich pracy można podziwiać na szkolnym korytarzu.

      Tekst i zdjęcia - Monika Maksimczyk.

     • Dzień Kolorów Jesieni

     • Mimo, że za oknem pochmurna pogoda, w naszej szkole cała paleta barw jesieni. Wszystko za sprawą Dnia Kolorów zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski.

      Tekst i zdjęcia - Małgorzata Wojtek.

     • Koncert „Suzafon i saksofon w dźwiękowej galaktyce”

     • Po długiej przerwie uczniowie klas I-IV  wzięli udział w koncercie z cyklu „W krainie Pani Muzyki” Lubuskiego Biura Koncertowego Orfeusz .
      „Suzafon i saksofon w dźwiękowej galaktyce”  - barwna opowieść o Mozoludku i dwóch instrumentach: największym instrumencie dętym blaszanym i najgłośniejszym dętym drewnianym.

     • Wielka akcja zbierania listów od uczniów klas I-III w Szkole Podstawowej w Babimoście

     • W dniu 03.11.2022r. w naszej szkole pojawili się najbliżsi pomocnicy św. Mikołaja. Ale po co? Po to, aby odebrać  przygotowane wraz z rodzicami w domu listy do świętego Mikołaja. Wśród pomocników przybył renifer Rudolf, elfiki, śnieżynka oraz prawa i lewa ręka św. Mikołaja: Mikołajek i Mikoś. Uczniowie dowiedzieli się w czym pomocnicy Mikołaja wspierają świętego.                                      
      Elfiki skrupulatnie zbierały listy w każdej klasie i wkładały do dużych kopert, aby każdy list trafił pod właściwy adres. Chętne dzieci miały możliwość zrobienia sobie zdjęcia w towarzystwie przybyłych pomocników. Dzieci obiecały gościom, że będą grzeczne, aby wymarzone prezenty trafiły w ich ręce już w grudniu. Życzymy spełnienia marzeń!        

                                                                Pomocnicy świętego Mikołaja

     • Dzień Języków Obcych w naszej szkole

     • QUIZY, DEGUSTACJE DAŃ, STROJE LUDOWE TO NIEKTÓRE Z ATRAKCJI PRZYGOTOWANYCH PRZEZ
      UCZNIÓW NA „DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH”, KTÓRY ODBYŁ SIĘ 28 PAŹDZIERNIKA W NASZEJ SZKOLE.
      W piątek 28 października można było podziwiać oryginalne stoiska krajów europejskich (Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Szwecji, Szkocji i Anglii), na których zaprezentowane były: geografia, kultura, sławni ludzie, ciekawostki oraz kuchnia wybranych krajów. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście degustacja dań charakterystycznych dla każdego z krajów. Uczniowie każdej z klas od 5 do 8 mieli również za zadanie przygotować charakterystyczną muzykę oraz stroje reprezentowanych krajów.
      Wszystkie klasy spisały się na medal – zainteresowanie było ogromne i przy tym wszyscy bardzo dobrze się bawili.
      Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za ogromne zaangażowanie.

      Nauczyciele Języków Obcych
      Tekst: Patrycja Stajkowska

       

     • Przerwa na czytanie

     • Nasza szkoła 26.10.2022 r. wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pt. ,,Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Podczas przerwy czytało łącznie około 180 uczniów i nauczycieli. Uczniom klas pierwszych ciekawe książki czytali starsi koledzy.

       

     • „O przeszłości i nie tylko na scenie”

     • Nasi uczniowie włączyli się w obchody 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech przypadającej właśnie na ten rok. Z tej okazji w sobotę 22 października br.  wystąpili w przedstawieniu zatytułowanym „Co mówią stare zdjęcia?”. Wcielili się między innymi  w role starych fotografii opowiadających zwiedzającym muzeum dzieciom o historii Związku, walce o przetrwanie kultury polskiej na ziemiach, które nie znalazły się w granicach Rzeczpospolitej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

      W rolach zdjęć można było zobaczyć Liliannę Waligórską, Hannę Kaczorek, Aleksandrę Kuc, Anastazję Antończak, Szymona Radzińskiego, Nataniela Sołtysiaka i Mateusza Szewczyka – również w roli przewodnika w muzeum. Zwiedzające je dzieci to: Hanna Wieczorek, Katarzyna Lewandowska, Leon Łasiński, Adrian Kuc. W postać zatroskanej nauczycielki wcieliła się Katarzyna Stasik.  Aktorom towarzyszyło grono uczniów z kl. 3 i 6: Patrycja Poźniak, Julia Wolska, Michalina Maszewska, Magdalena Mała i Hubert Doliński (także w funkcji asystenta reżysera).

      Zgromadzona publiczność bywała chwilami wzruszona, czasem rozbawiona. Nagrodziła młodych aktorów należnymi brawami. Za włożony trud i wysiłek serdecznie dziękują utalentowanym uczniom panie przygotowujące spektakl: Wioletta Wernerowska I Ewelina Wozińska oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej. Zapraszamy do GALERII.

     • Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował

     • 18 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się już po raz kolejny „żywa lekcja historii”, przedstawiona przez Agencję Widowisk „Arkona” z Torunia. Tym razem mogliśmy się dowiedzieć "Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował" Uczniowie  mogli na własne oczy zobaczyć, a niektórzy nawet przymierzyć,  zbroję husarską. Dowiedzieli się też wielu ciekawych rzeczy na temat wojen polskich królów z Turkami i Moskwą. Wszystko to zostało przedstawione jak zawsze w sposób ciekawy i dowcipny. Podczas przedstawienia odbył się krótki konkurs gdzie nagrodami były „srebrne” monety. Wszyscy wyszli z tej niecodziennej lekcji bardzo zadowoleni i z niecierpliwością czekamy już na następną.

     • "Teatrzyk po niemiecku"

     • Nasz gość pojawił się u nas we wtorek przed południem i przyjechał aż z Wrocławia. Pan Grzegorz przyjechał do nas z teatrzykiem i przedstawił nam historię gąsienicy Ursuli, która to po zjedzeniu wszystkich owoców przemieniła się w pięknego motyla. Uczniowie osłuchali się z językiem niemieckim oraz utrwalili zwroty poznane na lekcji. Z zainteresowaniem przysłuchiwano się opowieści gąsienicy Ursuli, która zapraszała dzieci do aktywnej rozmowy.

      J.Reimann