• Nasze biegaczki w czołówce województwa lubuskiego

     • Biegaczki z naszej szkoły po raz kolejny udowodniły, że świetnie biegają. 18 października na obiektach Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście odbyły się finały wojewódzkie Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w sztafetowych biegach przełajowych na dystansie 800 metrów. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny dziewcząt. Pierwsza drużyna w kategorii Igrzysk Dzieci to dziewczęta z roczników 2010-2011 : Aleksandra Kuc, Hanna Pisarek, Andżelika Piosik, Paulina Kubiak, Nadia Gierszewska, Kinga Mruk i Maja Kubiak,  druga to dziewczęta z roczników 2008-2009 w składzie: Anita Chmielak, Patrycja Konieczek, Nikola Wołek, Maria Uracz, Hanna Kaczorek, Kornelia Groszek i Maja Pietraszewska.  Zdecydowanie lepiej zaprezentowały się dziewczęta z klas ósmych ocierając się o medal i zajmując ostatecznie wysokie IV miejsce w województwie lubuskim ( na 14 startujących drużyn). Młodsze koleżanki zajęły XII miejsce na XV zespołów. Zdecydowanie najlepszą formę biegową pokazała reprezentantka klasy VIIIB Anita Chmielak, która w poprzednim roku szkolnym wywalczyła złoty medal podczas indywidualnego finału wojewódzkiego LOM  w biegu na 1000 metrów. Wszystkim biegaczkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzorową postawę sportową oraz ogromną ambicję i chęć zwyciężania, życząc sukcesów medalowych w kolejnych zmaganiach sportowych.

      Tekst i zdjęcia - Justyna i Marek Przygoccy.

     • „Poznaj Polskę” - wycieczka klas 2a i 2b

     •     Uczniowie klas 2a i 2b w dniu 13 października 2022r. uczestniczyli w wycieczce do Ochli i Zielonej Góry. Wycieczka została dofinansowana w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”. W Ochli uczniowie zwiedzali zabytki kultury ludowej z regionu lubuskiego – drewniane chałupy z przełomu XVIII i XIX wieku przeniesione z terenu Dolnych Łużyc, tradycyjną wiejską zabudowę z Zachodniej Wielkopolski, chatę z Potrzebowa datowaną na 1675r. Brali udział w warsztatach – malarstwo na szkle. Podczas wizyty w ogrodzie botanicznym poznali różnorodność flory. Mieli również szansę karmić zwierzęta w mini zoo. Następnie bawili się na placu zabaw. Wyjazd uatrakcyjniły wizyta w lodziarni i w McDonald’ s.

                                                                                          Tekst i zdjęcia: B. Mikołajczak i M. Piechaczek

     • Wycieczka klas trzecich do Biskupina i Gniezna

     • Gniezno i Biskupin to był cel wycieczki uczniów klasy 3a i 3b. 17 października uczniowie zwiedzili jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski - katedrę gnieźnieńską, gdzie zobaczyli Drzwi Gnieźnieńskie. Kolejną atrakcją była kolejka wąskotorowa, którą uczniowie pojechali ze Żnina do Biskupina. Tam poznali historię grodu, który jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

      Tekst i zdjęcia - Iwona Firlej-Prętka.

     • I miejsce SP w Babimoście w województwie lubuskim

     • 11 października w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół w ramach LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY za rok szkolny 2021/2022. Dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami wychowania fizycznego odebrali puchary , dyplomy i medale za osiągnięcia swoich szkół z rąk Prezesa Szkolnego Związku Sportowego Pana Zbigniewa Bermesa. Nasza szkoła w Babimoście wywalczyła, spośród 150 sklasyfikowanych szkół, I miejsce w klasyfikacji generalnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (roczniki uczniów  2007 -2008). Łącznie nasi sportowcy zdobyli 780 punktów, wyprzedzając następną szkołę z Żar o 145 punktów. Zdecydowanie najwięcej punktów zdobywali nasi uczniowie w dyscyplinach, związanych z lekką atletyką: I miejsce w województwie  w lekkiej atletyce indywidualnej dziewcząt - 100 punktów, w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców - 110 punktów, w indywidualnych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców -100 punktów, w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców - 90 punktów, w festiwalu sztafet dziewcząt i chłopców -  110 punktów, w lekkiej atletyce indywidualnej chłopców - 45 punktów. Ponadto nasi sportowcy punktowali w unihokeju dziewcząt i chłopców- 125 punktów oraz w badmintonie dziewcząt - 100 punktów. Wysokie - VIII miejsce w województwie (na 139 sklasyfikowanych szkół) wywalczyli również wraz ze swoimi opiekunami młodsi uczniowie, urodzeni w latach 2009- 2011 w ramach Igrzysk Dzieci.

      Dziękujemy wszystkim naszym uczniom za zaangażowanie i udział w rozgrywkach sportowych. Gratulujemy im osiągnięć i wysokich wyników sportowych, życząc  kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym wszystkim sportowcom oraz ich opiekunom.

      Justyna i Marek Przygoccy

     • "Pinokio" Studia Teatralnego KRAK-ART

     • Drewniany pajacyk, marzy o jednym: chce zostać prawdziwym chłopcem. Pinokio jest też żądny przygód, chce poznać świat i nie bacząc na swojego „nowego” tatę – ucieka z domu. Chłopiec na swej drodze spotyka różne postaci: dyrektora cyrku, lisa, rozbójnika i wróżkę.

      Pinokio, dzięki swej wędrówce i przeżytym przygodom dowiaduje się wraz z widzami, że starszych należy słuchać, prawda zawsze wyjdzie na jaw, a miłość jest najważniejsza.

     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

     • W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego nasza Pani psycholog 10.10.2022 roku spotkała się z uczniami, po to by przekazać im informacje o sposobach sprzyjających utrzymywaniu dobrej kondycji psychicznej. Uczniowie otrzymali wskazówki jak dbać o swój dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Mamy nadzieję, że wszyscy zaczniemy bardziej dbać o nasze zdrowie psychiczne.

     • LUPO

     • W pierwszym tygodniu października w ramach Programu Prewencyjny LUPO gościliśmy w Szkole Podstawowej w Babimoście dzielnicowego pana Tomasza Konopackiego. Podczas spotkań z uczniami klas I- IV funkcjonariusz przypomniał o lubuskiej policyjnej maskotce – Tygrysku LUPO oraz różnych aspektach bezpieczeństwa. Mówił o przepisach obowiązujących uczestników ruchu drogowego, bezpieczeństwie w szkole, w domu, na dworze. Szczególną uwagę zwrócił na prawidłowe poruszanie się rowerem i hulajnogą. Przypomniał również o zagrożeniach, jakie może nieść Internet i związana z tym cyberprzemoc. Na zakończenie zajęć najmłodsi uczniowie otrzymali kolorowanki.

      Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w bardzo dużym stopniu zależy od naszego zachowania, naszej świadomości na temat zagrożeń oraz właściwej oceny możliwych niebezpieczeństw.

      Tekst i zdjęcia - pedagog szkolny.

     • Bezpłatny Generator Zdjęć do mLegitymacji

     • Skorzystaj z bezpłatnego generatora zdjęć do mLegitymacji

      Rozpoczynający się rok szkolny wiąże się z wyrabianiem legitymacji przez uczniów. Jako, że szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja, uczniowie szkoły mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do elektronicznego dokumentu legitymacyjnego.

      Bezpłatny Generator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji. Fotografię do mLegitymacji można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycia głowy.

      Fotografia do mLegitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:

      • osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,
      • twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,
      • oświetlenie twarzy powinno być równomierne.

      Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?

      1. Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji.
      2. Wciśnij żółty przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.
      3. Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.
      4. Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.

      Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji, którą będziesz się identyfikował. Jak widzisz, cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!

      Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:

      https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji

     • Wycieczka do Lubrzy

     • Ostanie dwa dni minionego tygodnia klasy 5a, 5b oraz 6b wraz z wychowawcami spędziły na biwaku w ośrodku wypoczynkowym „Martinez” w Lubrzy.

      Choć wyjazd trwał tylko dwa dni, to był pełen atrakcji. Jedną z nich stanowiło zwiedzanie części  podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień – Pętli Boryszyńskiej. Wraz z przewodnikami  uczniowie odwiedzili  system korytarzy wybudowany po ziemią podczas II wojny światowej. Była to ciekawa lekcja historii, ale także przyrody. Na ścianach ciemnych tuneli uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska hibernującym nietoperzom oraz dowiedzieć się różnych ciekawostek o życiu tych ssaków.

      Kolejną atrakcją była zabawa na  imponującym placu zabaw. Czekały tam zjeżdżalnie  po igielicie na oponach, dmuchane tory przeszkód, trampoliny, kręgle… Tym szaleństwom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

      Wieczorem nie mogło zabraknąć biesiady przy ognisku z pieczonymi kiełbaskami i ciepłą herbatką. Jednak niestrudzeni obozowicze na tym nie poprzestali i bawili się wspólnie w „chowanego”.

      Niewątpliwie (w ocenie wychowawców) największą atrakcją biwaku były noclegi w domkach. Małe grupki przyjaciół, mogły się poczuć gospodarzami  w pełnym  tego słowa znaczeniu J

      Do domu wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi. Uczestnicy tej wycieczki w poniedziałek wrócą do szkoły bez wątpienia bardziej zintegrowani.

      M. Kaczmarska

      B. Kubaś

      A. Gaertner

     • Ogólnopolski Dzień Tornistra

     • W 2022 roku Ogólnopolski Dzień Tornistra przypada na 1 października (sobota). W naszej szkole będziemy obchodzić to święto 03.10.2022r. W tym dniu odbędzie się ważenie plecaków. 

      Zachęcamy również do wykonania plakatów propagujących jak ważną rolę odgrywa tornister 
      w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

      (Plakaty prosimy przynosić do piątku do pani E. Starosty).

     • Spotkania z terapeutką

     •  We wrześniu obok integracji realizowana jest też  profilaktyka. Klasy czwarte wzięły udział w zajęciach pod hasłem “Rozumiem, słucham, argumentuję, a nie atakuję  - stop mowie nienawiści”. Podczas tych zajęć terapeutka wzmacniała empatię wśród naszych podopiecznych  i podkreślała walory życia bez hejtu i agresji.  

      Natomiast dla klasy 6a,6b i 7a zorganizowano warsztaty na temat “Techniki aktywnych metod nauki”,  pokazujące jak gospodarować czasem, skutecznie ćwiczyć swój umysł i zdobywać wiedzę. Chcemy by uczniowie potrafili odkrywać w sobie nowe umiejętności i kierować swoim życiem bez używek.

      Realizatorem tych warsztatów była pani Kamila Pakosz- terapeutka z firmy DIALOG Centrum Edukacji i Profilaktyki w Krakowie.

      pedagog szkolny 

     • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE ,,DEBATA”

     •  27 września w naszej szkole klasy piąte uczestniczyły w Programie Profilaktycznym DEBATA. Jest on polecany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkania te służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. Przeprowadzana podczas programu ankieta umożliwia postawienie wstępnej diagnozy na temat picia alkoholu przez młodzież. Zajęcia te prowadziła terapeutka Pani Kamila Pakosz z firmy DIALOG Centrum Edukacji i Profilaktyki w Krakowie. Mamy nadzieję, że realizując cyklicznie ten program uchronimy naszych podopiecznych przed przedwczesnym używaniem alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom.

       

      Tekst i zdjęcia - pedagog szkolny.