• Wizyta w "Akacjowym ranczu"

     • „Akacjowe Ranczo” w Karszynie to przepiękne miejsce z wieloma możliwościami. Uczniowie klas 3a i 3b podczas pobytu w Karszynie zapoznali się ze ścieżką edukacyjną na temat roślin, drzew, zwierząt leśnych oraz ekologii. Poznali papugę Olgę, która wykonała pokaz jazdy na rowerze. Każdy z uczniów skorzystał z przejażdżki bryczką. Gospodarstwo dysponuje ogromnym placem zabaw oraz wieloma miejscami na odpoczynek i dobrą zabawę.  Na koniec był pyszny, ciepły poczęstunek oraz owoce.

      Tekst: I. Firlej-Prętka
      Zdjęcia: I. Firlej-Prętka, D. Pawluk

     • VI Turniej Szachowy Dobrosułka

     • Uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w  VI Turnieju Szachowym Dobrosułka. Sędzią głównym był pan Henryk Paciejewski, natomiast organizacją zajęła się pani Elżbieta Kurowska-Hoły, która prowadzi zajęcia szachowe w naszej szkole. 

      Impreza ta pokazuje jak przyjemnie można spędzić czas, sprawdzić  swoje umiejętności  szachowe oraz nauczyć się wygrywać  i przegrywać.
      Po zaciętej walce wyłoniono zwycięzców:

      Kategoria dziewcząt

      1.Patrycja Poźniak 3b
      2.Marta Chmielak 3b
      3.Kasperska Gabriela 3a
      4.Skiba Klara  2b
      5.Białecka Wiktoria 3b

      Kategoria chłopców
      1.Rychły  Kornel 3b
      2.Rabiega Sebastian 3a
      3.Kozubal Antoni 2b
      4.Kosicki Jakub 3a
      5.Olszówka Filip 3b

       

      Uczniowie zostali nagrodzeni medalami, dyplomami i upominkami  ufundowanymi przez Radę Rodziców.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

      Zdjęcia - Iwona Firlej-Prętka.

     • Nasze przedstawicielki w Lubuskim Sejmiku Dziecięcym

     • 31 maja uczennice naszej szkoły po raz kolejny wzięły udział w Lubuskim Sejmiku Dziecięcym. Tegoroczne, IX posiedzenie Sejmiku, odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze pod hasłem „25-lecie Województwa Lubuskiego”. W pracach Sejmiku wzięli udział przedstawiciele
      25 szkół naszego województwa. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwszą grupę tworzyli radni dziecięcy, a drugą tworzyli uczniowie, którzy wcielili się w rolę dziennikarzy relacjonujących obrady. Naszą szkołę reprezentowały: drugi już rok -  Aleksandra Kuc z klasy 7a (jako radna) i  Anastazja Antończak z klasy 6a, która po raz pierwszy mogła wykazać się jako dziennikarka. 

      Podczas sesji młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda praca dorosłych radnych i dziennikarzy. Radni zostali podzieleni na cztery grupy, których zadaniem było znalezienie pięciu odpowiedzi na pytanie co nas wyróżnia i sprawia że jesteśmy wyjątkowi, czym możemy się pochwalić jako województwo? Grupa dziennikarzy odbyła warsztaty dziennikarskie pod okiem służb prasowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Zanim jednak uczniowie zabrali głos, wicemarszałek województwa Pan Stanisław Tomczyszyn przywitał uczniów oraz wręczył zaświadczenia o wyborze na stanowisko. Obrady prowadziła radna sejmiku Pani Anna Chinalska.  Podczas obrad obecni byli również radni województwa: Aleksandra Mrozek, Zbigniew Kołodziej i Grzegorz Potęga.  

      Podczas gdy „dziecięcy” dziennikarze tworzyli swoje relacje (które zostaną ocenione przez Biuro Prasowe Sejmiku), głos zabierali „dziecięcy” radni. Ola, która znalazła się w klubie białych, również zabierała głos i prezentowała jeden z punktów swojego klubu. Na sam koniec uczniowie przegłosowali uchwałę,
      w której znalazło się 10 kluczowych argumentów popierających tezę: Lubuskie znane i lubiane. Uczestnicy otrzymali również upominki i wzięli udział w pamiątkowej sesji fotograficznej. Nasze dziewczyny mają także pamiątkowe zdjęcia z Panią Anną Chinalską.

      Obrady były z pewnością cennym doświadczeniem i lekcją demokracji. A Ola i Anastazja za rok chcą  wrócić tam znowu. ☺

       

      https://www.youtube.com/watch?v=8B6KMFzxxs4

     • Konkurs pięknego czytania

     • Uczennice i uczniowie klas 4-6 wzięli udział w konkursie pięknego czytania zorganizowanym 5.06.2023 r. w naszej bibliotece. Czytając wybrany przes siebie fragment ulubionej książki uczestnicy zmagań ze słowem pisanym starali się zaprezentować nie tylko wzorową technikę czytania, ale również próbowali stosować odpowiednie środki artystycznego wyrazu.
      Najlepiej udało się to: Anastazji Antończak, Kindze Mruk oraz Mariannie Radzińskiej.
      Wyróżnione zostały również: Angelika Piosik i Julia Kulczewska.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu pięknych prezentacji - organizatorki: Ewelina Wozińska, Agnieszka Weimann i Wioletta Wernerowska.

     • „W poszukiwaniu nici Ariadny”

     • W tegorocznym konkursie mitologicznym „Znajdź nić Ariadny” wzięli udział młodzi znawcy starożytnych, greckich przekazów.  Na przedstawicieli  piątoklasistów czyhały także okrutne potwory jak Scylla i Charybda czy zwodnicze syreny. Trudno było zatem rozstrzygnąć, kto otrzyma zwycięski laur. Na początku na czoło wysunęła się klasa 5a, ale potem rywale zaczęli ich skutecznie wyprzedzać. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja  w składzie: Anastazja Antończak, Katarzyna Stasik i Leon Łasiński.

      Na zaszczytnym II miejscu uplasowali się: Klaudia Kruk, Malwina Malka oraz Jakub Kędziora.  Natomiast statuetkę Nike otrzymali: Nadia Gierszewska, Adam Gołębiowski i Kamil Smagur.

      Gratulacje dla rywalizujących uczniów!

      Organizatorki konkursu: Wioletta Wernerowska i Ewelina Wozińska.

     • Rozstrzygnięcie konkursu

     • Spośród 15 klas naszej szkoły największą ilością DOBRYCH UCZYNKÓW  wykazały się 4 klasy: 1 miejsce - klasa 7 a, upiększając szkolne korytarze - uzyskała 100 punktów, 2 miejsce - klasa 4b, zdobywając 31 punktów, 3 miejsce - klasa 1b zdobywając 20 punktów,oraz 3 b uzyskując 18 punktów. Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, w czynieniu dobra w życiu codziennym.
      Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie smakołyków.                            Katecheci

     • Wyróżnienie w Finale Wojewódzkim Amatorskich Grup Teatralnych

     • 30 maja 2023 okazał się szczęśliwym dniem  dla Reimannówek.

       Nasza grupa teatralna  ponownie zatriumfowała  i w tym roku, otrzymując  wyróżnienie w Finale Wojewódzkim Amatorskich Grup Teatralnych.

      Aktorzy nasi przedstawili  sztukę pt. „Mały Książę” w reżyserii p. J.Reimann.  Nie była to forma bajkowa i bogata w dekoracje, lecz forma w której przekaz wartości był najważniejszy. Skupiliśmy się na symbolach i słowie. Wyjątkowa, współczesna  jazzowa muzyka Leszka Możdżera,  w awangardowej produkcji, podkreślała oryginalność  i klimat spektaklu.

      Dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki.

      Tekst i zdjęcia - Jolanta Reimann.

     • Przyjemne z pożytecznym

     • Uczniowie kl. 6 i 7 wyjechali do Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu. Mieli szansę
      obejrzeć szkołę, poznać uczniów i uczestniczyć w warsztatach przygotowujących do pracy
      leśnika. Na koniec spędzili czas przy ognisku, smażąc kiełbaski.

      Tekst i zdjęcia - Wioletta Wernerowska.

     • Nasi uczniowie w kolejnym finale wojewódzkim!

     • Nasza grupa teatralna „Reimannówki“ ponownie nominowana do
      FINAŁU LUBUSKICH KONFRONTACJI ARTYSTYCZNYCH – TEATR 2023.
      Finał odbędzie się 30 maja 2023 r. W tym roku startujemy z przedstawieniem „Mały Książę”.
      Trzymajcie za nas kciuki !

     • 19 maja - dzień dobrych uczynków w Szkole Podstawowej w Babimoście

     • Pomysłodawcą święta  Dnia Dobrych Uczynków jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów.
      Również nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji w postaci szeregu inicjatyw.
      Jedną z nich było wdrażanie dzieci i młodzieży w chęć niesienia pomocy środowisku, a więc szerzenia akcji czystości w najbliższym otoczeniu - szczególnie miasta Babimost.

      Kolejne rezultaty działań nauczycieli i uczniów pojawią się na stronie szkoły. Zachęcamy wszystkich do udziału na rzecz drugiego człowieka i środowiska. Zbieramy baterie, zużyte telefony komórkowe, makulaturę. Finał zbiórki makulatury i jej odbiór z naszej szkoły odbędzie się 22.06.2023 r.

                                                                                                                     Katecheci, SU

     • Majowa niespodzianka

     • W poniedziałek 8 maja na uczniów naszej szkoły czekała niezwykła niespodzianka – szkolne korytarze przeszły niesamowitą metamorfozę. Kto za tym stoi? Dorota Szelągowska? A może Krzysztof Miruć albo telewizja Polsat 😊

      Otóż nie. Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z firmą IKEA Industry w realizacji projektów wspierających rozwój uczniów, a także promujących działania ekologiczne. W tym roku IKEA dofinansowała projekt o nazwie 3 x R – relaks, ruch, rozrywka, który zakładał zagospodarowanie przestrzeni korytarzowych na trzech różnych kondygnacjach budynku tak, by powstały dostępne dla uczniów strefy o różnej funkcjonalności.

      Na parterze dla najmłodszych i pełnych energii uczniów klas 1-3 urządziliśmy strefę ruchu – wypełniły ją tablice sensoryczno-manipulacyjne oraz gry podłogowe.

      Na pierwszym piętrze powstała strefa gier – stoliki z grami planszowymi i kolorowe pufy umożliwiają spędzanie przerw w miłym towarzystwie koleżanek i kolegów. Można zagrać w chińczyka, szachy czy warcaby i zrelaksować się po trudnym sprawdzianie.

      Z kolei na drugim piętrze zagościły kwiaty – doniczkowe i tekstylne. Tam bowiem powstał przytulny kącik relaksu. Wykonane z palet i wyłożone kolorowymi poduchami siedziska, w otoczeniu mięciutkich zasłon i pięknych roślin pozwalają odpocząć, poczytać książkę, porozmawiać z rówieśnikami, bowiem zgodnie z założeniami projektu nowe miejsca to strefy bez telefonu, tu rozmowy toczą się tylko na żywo, twarzą w twarz.

      W realizację projektu zaangażowało się mnóstwo osób – uczniowie, którzy malowali palety, obszywali zasłony, urządzali kąciki podczas majówki. Pracownicy firmy IKEA – pani Paulina Wolska, która koordynowała nasz projekt z IKEĄ oraz załatwiała wszelkie sprawy formalne. Pani Elżbieta Twardowska, panowie Rafał Wieczorek, Dominik Pawluk, Kornel Radziński, Mieczysław Kostera, Tomasz Waligórski i Michał Kurasiak, którzy podczas ferii zimowych spędzili w szkole cały dzień szlifując palety, a następnie skręcając je, aby powstały fotele. Pracownicy firmy budowlanej oraz sam szef – pan Marek Muńko, który osobiście przywiózł palety z IKEI do szkoły. Pracownicy obsługi naszej szkoły – którzy porządkowali, pomagali urządzić i upiększać nasze korytarze. Rodzice oraz wychowawczynie klas 1-3 przygotowali cudowne tablice manipulacyjne, działając przy tym w myśl zasad upcyclingu. Z kolei pan Wojciech Jaroszek zaprojektował i drukował na drukarce 3D pionki i figury do gier. Wreszcie nauczycielki – pani Aleksandra Michalska i Patrycja Stajkowska (oraz sama pani dyrektor – Ewa Pietrusiewicz), które nie tylko napisały i koordynowały projekt, zakupiły niezbędne materiały, ale też osobiście kleiły gry podłogowe, prasowały zasłony, meblowały kąciki.

      Warto jeszcze wspomnieć, że wcześniej nowe przestrzenie korytarzowe zostały wyciszone, aby zwiększyć komfort odpoczynku i relaksu uczniów.

      Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszego projektu serdecznie dziękujemy – bez Waszej pomocy nie dalibyśmy rady 😊

      Efekty naszej kilkumiesięcznej pracy można podziwiać na zdjęciach.

      Poniżej link do filmiku prezentującego drukowanie figury szachowego króla w drukarce 3D:

       

     • Nasz uczeń w finale wojewódzkim konkursu recytatorskiego!

     • Uczeń klasy 8b Michał Długosz reprezentował naszą szkołę w finale wojewódzkim Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii "Recytacja", który odbył się 17.05.2023 r. w Kłodawie. Piękną interpretacją tekstu o problemach młodzieży, będącego fragmentem książki "Stowarzyszenie umarłych poetów", Michał poruszył publiczność. Gratulujmy mu udziału w konkursie!

     • „Z wizytą w kubańskiej wiosce”

     • Koncerty   zielonogórskiej filharmonii „Orfeusz” z cyklu „W Krainie Pani Muzyki”  to możliwość poznania różnego rodzaju muzyki, instrumentów oraz wspólnej zabawy uczniów klas I-IV.  Ostatni koncert w roku szkolnym 2022/23 pt. „Z wizytą w kubańskiej wiosce” zaprowadził  uczniów  do wioski kubańskiej. Rytmiczna  muzyka  tak poruszyła uczniów  iż trudno było usiedzieć na fotelach.
      Na takie koncerty czekamy w nowym roku szkolnym.

      Tekst i zdjęcia - Elżbieta Kurowska-Hoły.

    • Kangur Matematyczny
     • Kangur Matematyczny

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny.
      Konkurs wywodzi się z Australii. W roku 1990 obył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata.
      Kangur został doceniony przez Francuskie Towarzystwo Matematyczne nagrodą ALEMBERT w 1994 roku w kategorii: najlepszy sposób popularyzacji matematyki.
      W Kangurze bierze obecnie udział około 30 krajów.  Z radością informujemy, że w tym roku wyróżnienia otrzymali Julia Kluczewska z klasy 4 b i Marcel Misiak z klasy 8 a. Gratulujemy!

     • Wycieczka do portu lotniczego w Nowym Kramsku

     • Jak wyglądają miejsca na lotnisku na co dzień niedostępne dla pasażerów? Jak prezentują się w powietrzu startujące i lądujące samoloty, oglądane z bliskiej odległości? Na czym polega praca służb lotniczych? Mogli się o tym przekonać uczniowie klas 2a i 2b podczas wycieczki  w dniu 28 kwietnia 2023 roku. Dzieci zostały zapoznane z zasadami funkcjonowania portu lotniczego oraz poznały jego infrastrukturę. Została im zaprezentowana praca Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Uczniowie przeszli „ścieżką pasażera”, jechali autobusem po płycie lotniska, obserwowali lądowanie i start samolotu oraz zdobyli podstawową wiedzę z zakresu działania służb bezpieczeństwa.

      Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Kaczorek za pomoc w organizacji wycieczki.

      Tekst – B. Mikołajczak i M. Piechaczek
      Zdjęcia –  M. Kaczorek