• Dzień Bezpiecznego Internetu

     • W  lutym obchodzony jest „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

      Uczniowie klas I-III podczas zajęć z edukacji informatycznej poznawały zasady bezpiecznego  korzystania z Internetu z „Sieciakami” . Dowiedziały się jakie zasady należy stosować korzystając z Internetu, jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci  oraz co to jest „netykieta” . Brały udział w lekcji online CYBER lekcja prowadzonej przez „NASK akademia” podczas której dowiedziały się jak zabezpieczyć swój sprzęt przed wirusami komputerowymi.

      Równocześnie pedagog szkolny oraz nauczyciele informatyki przeprowadzili wśród uczniów zajęcia w ramach realizacji programu profilaktycznego SMART – To znaczy mądrze! 

      Skierowany jest on do uczniów z klas I-VIII. Założeniem programu jest wczesne zdiagnozowanie problemów wynikających z nadużywania technologii cyfrowych przez dzieci i młodzież.

      Uczniowie uczą się bezpiecznych zasad korzystania z Internetu, świadomego korzystania z zasobów sieciowych, jak również dbania o prywatne dane oraz niebezpieczeństw związanych z utrzymywaniem niepożądanych kontaktów.

      Program ma również na celu pomoc w wyznaczaniu granic i ustalaniu zasad dotyczących korzystania z technologii mobilnych i cyfrowych.

      Tekst i zdjecia - Elżbieta Kurowska-Hoły i Urszula Kusiak.

    • Sukces naszego ucznia!
     • Sukces naszego ucznia!

     • Z radością informujemy, że uczeń klasy 8b Krzysztof Paciejewski awansował do finalu wojewódzkiego Konkursu  Języka Polskiego. Ucznia przygotowywała pani Wioletta Wernerowska. Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w eliminacjach wojewódzkich!

     • Wiersze dla babci i dziadka

     • Kilkoro uczniów z klasy 3a i 3b napisało wierszyk z okazji święta Babci i Dziadka. Efekt ich pracy przedstawiają powyższe zdjęcia. Autorami wierszy są:
      - Barbara Kusiak (kl. 3a)
      -Nadia Korzeniewska (kl. 3b),
      -Kornel Rychły (kl. 3b),
      -Julia Wolska (kl. 3b),
      -Adrian Kuc (kl. 3b),
      -Gabriela Pawluk (kl. 3b),
      -Ernest Łukasiewicz (kl. 3b),
      -Zofia Miodun (kl. 3b),
      -Patrycja Poźniak (kl. 3b).

      Gratulujemy uczniom kreatywności.

     • Detektyw Zagadka na tropie

     • Kolejny spektakl Studia Teatralnego Krak-Art zabrał naszych najmłodszych uczniów w podróż wraz z detektywem  poszukującym zaginionej artystki "Koko". Dzieci wraz z głównymi bohaterami przemierzali egzotyczne rejony świata i poznawali kulturę innych krajów.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU  „CUKIEREK ZA  ŻYCZLIWOŚĆ   I   TY MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM”

     • Nasza szkoła przystąpiła do konkursu, który pomysł podsunęła Fundacja: ,,DWA SKRZYDŁA ANIOŁA” w Lublinie. Konkurs należał do wymagających, bo uczniowie z klas 4-7, przystępujący do niego, musieli w okresie od 01.10.2022 r. do 15.01.2023r. wypełniać codziennie dobre uczynki wobec koleżanek, kolegów, rodziny bliższej i dalszej oraz osób spoza rodziny, potrzebujących pomocy i zapisywać je w założonych przez siebie dzienniczkach. Do konkursu w miesiącu wrześniu ubiegłego roku zgłosiło się 12 uczniów, a do końca wytrwały dwie uczennice:

      Zuzanna Ratajczak z klasy 5 A    oraz  Lilianna Waligórska z klasy 6 A

      W piątek 17.02.2023 r. zostały wręczone nagrody i dyplomy za udział  w konkursie. Gratulujemy wytrwałości i  rozszerzania wartości transcendentalnych: prawdy, dobra i piękna.                                                              Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za ufundowanie nagród  w konkursie.

                                                                                         Organizatorzy: Izabela Olszewska, Anna Szafrańska

     • Odpowiedzialność prawna nieletnich i bezpieczne ferie

     • 25 stycznia w sali gimnastycznej odbyły się spotkania dla klas 5-8 z pedagogiem szkolnym oraz funkcjonariuszami policji - aspirantem Tomaszem Konopackim i sierżantem sztabowym Iloną Sulik na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz bezpiecznych zimowych ferii, co wpisało się w trwającą akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

                Na podstawie obejrzanego filmu edukacyjnego “Przemoc w szkole - nie bądź współodpowiedzialny” i wysłuchanego komentarza sędzi Anny Marii Wesołowskiej  policjanci omówili konsekwencje prawne wynikające z niewłaściwych zachowań.  

      Mundurowi zaapelowali o rozwagę podczas zimowego wypoczynku. Przestrzegano uczniów przed zachowaniami, które są niebezpieczne i mogą doprowadzić do wypadków. Wyczulono na przestrzeganie przepisów i zadbanie o odpowiedni ubiór na stoku.

      Pedagog szkolny poruszył też temat zagrożeń wynikających z sięgania po substancje psychoaktywne i energetyki. Zachęcano uczniów do prawidłowego odżywiania się i aktywnego wypoczynku bez używek. Na zakończenie wybrani uczniowie mieli okazję wziąć udział w przygotowanych zadaniach z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli (pomocy profilaktycznych zakupionych dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z GKRPA w Babimoście). Uczniowie przekonali się, jak bardzo używki zmieniają ich sposób widzenia i postępowania. 

      Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu wydarzeniach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

      Informator dotyczący bezpieczeństwa na stoku.pdf. (3MB)

      Tekst i zdjęcia - Urszula Kusiak

     • E-biblio już działa!

     • W naszej bibliotece po wielomiesięcznych przygotowaniach ruszył program do elektronicznego wypożyczania książek.

      System e-biblio pozwala m.in. przeglądać, rezerwować i prolongować książki wprost ze smartfonów lub komputerów czytelników. Uczniowie i nauczyciele, aby znaleźć potrzebną pozycję lub przedłużyć termin oddania książki mogą "odwiedzić" naszą bibliotekę poprzez program komputerowy. Zdjęcia prezentują kolejne czynności po zalogowaniu się na swoje konto w programie Librus.

     • Galeria twórczości szkolnej

     • Uczniowie klasy 2b oraz 7  wykonali dla swoich babć i dziadków wyjątkowe prezenty. 

      Wszystkim Babciom i Dziadkom dziękujemy za troskę i cierpliwość, za ciepło, opiekę, ogromne serce i życzymy dużo zdrowia oraz wielu słonecznych dni:)

       Uczestnicy zajęć kreatywnych

      Zdjęcia: Patrycja Stajkowska

     • Apel podsumowujący pierwsze półrocze

     • Koniec semestru jest okazją do podsumowania wyników nauczania. Na apelu dnia 20.01.2023 r. przekazane zostały wyniki klasyfikacji. Najlepsi uczniowie otrzymali listy pochwalne. Pani dyrektor Ewa Pietrusiewicz przypomniała, że wyniki egzaminu ósmoklasisty  oraz oceny na świadectwie będą decydowały o szansach na dalszą edukację w wymarzonych szkołach. Warto więc w drugim półroczu z dużym zapałem przyłożyć się do nauki. Życzymy udanych ferii i sukcesów w nauce w drugim półroczu!

     • Dyskoteka karnawałowa

     • 12 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. W imprezie uczestniczyła młodzież z klas 4-8.  Pięknie ubrani uczestnicy świetnie bawili się przy dźwiękach muzyki, wśród kolorowych świateł. Rolę didżejów przejęli najstarsi uczniowie. Dało się odczuć, że młodzież była spragniona tego typu rozrywki i relacji między sobą.

      Dziękujemy wszystkim za udaną zabawę. 

      Szczególne podziękowania dla Pana Artura Sołtysiaka za pomoc w uświetnieniu imprezy oraz dla nauczycieli, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem.

     • Doradztwo zawodowe w praktyce

     • Klasy 8a i 8b zaproszone zostały 5.01.2023 roku do Zbąszynia do firmy Kwaśnik SKPD zajmującej się m.in. montażem bram, drzwi oraz rolet. W sali konferencyjnej uczniowie wysłuchali ciekawej historii powstania zakładu ściśle związanej ze ścieżką kariery dyrektora firmy pana Szymona Kwaśnika. Właściciel udzielał również cennych wskazówek dotyczących wyboru szkoły ponadpodstawowej.  Mieliśmy też możliwość poznać proces kształcenia uczniów w zawodach np. monter, stolarz i ślusarz, zwiedziliśmy zakład produkcyjny oraz salon gotowych produktów. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praktyczny egzamin zawodowy. Podczas zwiedzania zakładu towarzyszyła nam pani Magdalena Fleischer oraz dyrektor ds. marketingu i sprzedaży pan Andrzej Osuch. Na koniec wycieczki uczniowie mogli się zrelaksować przy ciastkach, chipsach i popcornie w sali gier. Cała wycieczka sfinansowana została przez właściciela firmy pana Szymona Kwaśnika.

      Serdecznie dziękujemy.

      Klasy 8a, 8b wraz z opiekunkami 

     • LISTY OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

     • To właśnie dzisiaj uczniowie edukacji wczesnoszkolnej otrzymali odpowiedzi na listy
      przekazane pomocnikom św. Mikołaja w listopadzie . Organizator AKCJI PISANIA LISTÓW, wręczył listy
      na ręce wychowawców i dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich. Serdeczne podziękowania
      składam za pomoc rodzicom, wychowawcom i samym uczniom. Udało się! Prezenty
      dotarły do wszystkich dzieci w grudniu.
      Organizator: Izabela Olszewska

     • O słowiańskich gusłach

     • Niezwykłych wrażeń dostarczył spektakl, na który wybrały się do Zielonej Góry klasy 8 oraz 7. Przedstawienie to stanowiło  adaptację „Dziadów” cz. II, ale nawiązywało także do dalszych części dramatów Mickiewicza. Na scenie „zagrało” wszystko. Rewelacyjne kostiumy, charakteryzacja i rekwizyty przenosiły widza do mrocznej, starej kaplicy, gdzie Guślarz wywoływał zjawy. Sugestywnie za pomocą tańca, ruchu, śpiewu pokazywały one swój nieszczęśliwy los w zaświatach. Dzieło z pewnością dynamizowała rytmiczna muzyka. Wyróżniała też świetna i wymagająca choreografia. Tu podziw dla kondycji aktorów.

      Po wyjściu z teatru widz jeszcze długo musiał w myślach, i nie tylko, powtarzać słowa: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”. A przede wszystkim chciał zobaczyć zielonogórski spektakl jeszcze raz.

      Tekst i zdjęcia - Wioletta Wernerowska.